soittimen arvo

dumppiman

hei
en ole varma mihin ryhmään tämä kuulu toivottavasti tähän
minuölla on haitari jossa lukee kai meijduf se on luultavasti venäläinen ja se on vihreä ja hyvä kuntoinen osaisiko kukaan sanoa mikä soittimen arvo on.
Kiitos jo valmiiksi

2

473

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sootsi

      Moi! Niin haitarin kuin muidenkin soittimien arvo ei ole niin yksiselitteinen juttu. Arvo voi olla esim. tunnearvoa, jota ei voi rahallisesti mitatata. Soittimen arvoon vaikuttavia tekijöitä on mm. koko (haitarissa esim.rivien määrä), ikä, kunto, merkki, valmistusmaa, materiaalit, harvinaisuus, järjestelmä jne.
      Yleisimmät Suomessa esiintyvät haitarit on valmistettu Italiassa, ja hinnoissa skaalaa löytyy 100:sta jopa kymmeneentuhanteen euroon.
      Venäjältä tuodut haitarit ovat usein olleet ns. matkamuistotuomisisa, halpoja kolmirivisiä, joiden laadussa ei ole ollut hurraamista, mutta hinta-laatusuhde kylläkin kohdallan. Minulla on esim. venäläinen 3 -rivinen, jonka järjestelmän olen kääntänyt suomalaiseksi, jotta sillä ylipäätänsä osaisi jotain soittaa. Kooltaan se on kolmiriviseksi iso, oktaaveja 4ja 3/4 ja kaikki soivia ääniä.Maksoi aikanaan laukkuineen 70 markkaa eli hyvän huuliharpun hinnan! Venäläisiä 2 -rivisiä saa muutamalla kymmenellä eurolla ja esim. Huuto.netistä saa kyllä aika kattavan päivän hinnan erilaisille haitareille. Niin että eiku sinne surffaileen!

      • tumppimani

        Kiitos vastauksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1375
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      799
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      592
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      567
    10. 48
      547
    Aihe