mies haluaa erota

En tiä minne itseäni purkaisin.. Tuntuu niin sairaan pahalta. Kuin salama kirkkaalta taivaalta mies ilmoitti että haluaa että muutan pois. haluaa kuulemma olla yksin..Miten voi olla että kuukausi sitten halusi lapsia ja rakentaa talon..ja häätkin piti olla ens kesänä. Tuntuu kuin oltais puukolla isketty..Mä en haluaisi erota! rakasta niin kovasti että en voi uskoa että tää on totta...Oon yrittäny pakata mutta en pysty..
72172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Otan osaa, että sinulle kävi noin... Mutta älä ainakaan jää roikkumaan mieheen! Ehkä hän huomaa minkä virheen on tehnyt ja pyytää sinua taas luokseen. Aika parantaa haavat, kuulostaa kliseeltä, mutta on totta.

Mutta kuulostaa siltä, että olette joko edenneet todella nopeasti suhteessanne (--> mies tarvitsee itselleen tilaa) tai sitten toinen nainen... Tai sitten hän vain huomasi, ettet ole hänelle se oikea. Nää nyt tuli ekana mieleen...

Äänestä

Miten kauan oikein olitte yhdessä?

Mitä siinä välissä tapahtui, kun kuukausi sitten vielä suunniteltiin taloa ja lapsia? Muuttuiko miehesi tai sinun käytös tai elämä jollain lailla, tuliko kuvioihin jotain uutta...jne? Selittikö hän miksi?

Kyllä se on kamalaa kun noin vaan ihan yllättäen ilmoitetaan että "päätin erota". Sinulla on oikeus tietää syy, ja asioista olisi todellakin pitänyt puhua kypsien aikuisien tavalla kauankin ennen sellaista päätöstä. Se on kuitenkin teidän molempien asia.

Voimia sinulle. Puhuminen muuten kannattaa ja auttaa, vaikka tällä palstalla myös. Varsinkin tämä pitäisi selvittää teidän kahden välillä kunnolla, sinun ja miehesi.

Voihan semmoinen mahdollisuus olla, että tämä oli loppuun ajattelematon purkaus ja hätiköity päätös mieheltä jostain syystä. Ja hän sitä katuu nopeastikin. Siihen ei tosin kannata tuudittautua kun se ei välttämättä ole niin. Minusta jokatapauksessa on häneltä väärin kohdella sinua noin kylmästi ja epäkunnioittavasti, kun noin yhtäkkiä laittaa kaiken poikki.

Voin vakuuttaa, että vaikka mitä nyt tapahtuisi, niin iloksi se vielä muuttuu. Eikä siihen välttämättä kauaa mene. Nyt olisi kuitenkin paras käsitellä kaikki että asiasta pääsee yli mahdollisimman nopeasti. Ettei mitään jää arvailujen varaan. Selkeyttä tarvitaan.

Älä jää ainakaan yksin tilanteen kanssa!

Äänestä

ja tietysti surullinen. Puserra totuus ulos miehestä äläkä pillittäen lähde pois. Sinulla on oikeus tietää.

Äänestä

Turha roikkua. Anna mennä vaan, jos on mennäkseen. Se on löytänyt toisen, muttei halua sanoa sitä suoraan. Sinä kyllä löydät myös toisen.

Äänestä

ennen kuin mies tajuaa, ettei hän haluakaan elää jatkuvasti liitossa saman naisen kanssa, ei vaikka mitään erityistä hankausta olisi ollutkaan. Mies vain kyllästyy, kun saaliin on saanut ja mitään uutta ei enää tästä koe hyötyvänsä. Joko mies ei ole todellakaan valmis suhteeseen vielä, tai ei ole sitä koskaan.

Anna miehen mennä ja yritä tukahduttaa kaipuusi. Miestä et voi muuttaa.

Äänestä

jo toinen nainen. Unohda moinen tyyppi. Lähde ja aloita uusi elämä. Erosta selviää kyllä, usko pois.

Äänestä

Voi miten pahalta sinusta täytyy täytyy tuntua. Itselleni kävi melko samalla tavalla.Olin viikkoa vaille täyttämässä pyöreitä vuosia ja suunnitellut suuria juhlia pidettäväksi jo vuoden päivät.Tultuani töistä käteeni annettiin avioerohakemus 16v:n yhdessäolon jälkeen.Kiitos ja näkemiin, oli kiva tavata.Olimme juuri rakentaneet ihanan talon, kaikki oli hyvin,nauroimme paljon,teimme asioita yhdessä,matkustimme yhdessä,rahahuolia ei ollut,lapsia meillä ei ollut,rakkaita kotieläimiä kyllä.Miehestä tuli ilmoituksen jälkeen sietämättömän kylmä,vihamielinen ja etäinen minua kohtaan.Olin jo pitempään epäillyt että hänellä on toinen nainen ja arvelin, että tämä painostaa nyt miestäni eroamaan, tai muuten... Ja mies kun ajattelee alapäällään, tekee pikaratkaisun rakastumisen huumassaan.Tällä hetkellä olen aivan rikki,lyöty,petetty ja yksin.Tiedän toki, että tästä selviää,vaikkakin se sattuu hirvittävästi.Syytä ei minullekaan kerrota,mutta koen olevani niin loukattu nyt, että paluuta ei enää ole.Nostan pään pystyyn,pöyhin höyheneni ja olen valmis uuteen elämään ja seikkailuun, mitä kaikkea ihanaa se vielä tuokaan tullessaan. Toivotan sinulle voimia ja jaksamista, tämä mies oli sinun väärä valintasi,ota seuraava,olet nyt viisaampi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä vaan.. kirjoitti:

En tiä minne itseäni purkaisin.. Tuntuu niin sairaan pahalta. Kuin salama kirkkaalta taivaalta mies ilmoitti että haluaa että muutan pois. haluaa kuulemma olla yksin..Miten voi olla että kuukausi sitten halusi lapsia ja rakentaa talon..ja häätkin piti olla ens kesänä. Tuntuu kuin oltais puukolla isketty..Mä en haluaisi erota! rakasta niin kovasti että en voi uskoa että tää on totta...Oon yrittäny pakata mutta en pysty..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu