Minkä ikäisenä ihminen on mielestänne riittävän kypsä avioitumaan. Mistä johtuu että avioliittokynnys on nykyisin monilla suurempi, kuin kynnys hankkia lapsia?
Avioliitosta
nuorena nainut
17475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
onko siihen oikeeta ikää, no vaikka heti kun tekee mieli avioitua, helppohan se on erota jos ei homma pelaa.
Mun mielestä lapsen hankkiminen on paljon suurempi juttu, siinä pitäisi ymmärtää sitoutuvansa loppuiäkseen, ehkä sitä ei aina tajuta.
käymään niin ihmeellinen asia että löytys mies, jolle mä kelpaan ja joka kelpaa mulle. Niin naimisiin menen siinä vaiheessa kun alkaa lapsi ilmottelemaan tulostaan taikka jos ostetaan yhteinen asunto. Sen verran on tullu kateltua viereltä kavereiden toilailua. Ja oma selusta kannattaa varmistaa. Muuten nyt on aivan sama onko aviossa vai ei.
Kuka helvetti haluaa hääbileet ja häämatkalle kun nainen on raskaana? Jessus!
pystyn juhlimaan ilman viinaa. Toisekseen mä en ole sitä tyyppiä, joka marssii kansan ihailtavana alttarille. Maistraatissa mä menen naimisiin lähimmäisten kanssa. Myöhemmin sitte kunnon bileet sukulaisille ja kavereille.
Toisekseen. Miten raskaus estää matkustelua? Ja kuka sanoo minne ja millon häämatkalle pitää mennä? Voinha mä lähteä vaikka karhuja kattelemaan Pohjois-Karjalaan.
Jessus vaan itelles! Ei kaikkien tarvii vaan vetää viinaa ja bilettää kokoomuksen tahtiin.
miestä saa ja siksi toiseksi, vaikka saisitkin, se mies tuskin menisi naimisiin pelkästään sen takia, että vauva ilmoittelisi tulostaan. Päinvastoin, se mies ihmettelisi mihin se väitetty pillerinsyönti unohtui.
ei tarvii edes mitään asioita pohtia. Ja mikä pillerinsyönti?
Vituttaako että vaikka tulisin raskaaks sulle yhen syön panosta niin joutusit maksaa elareita. Tai sitte itkisit ja maksasit.
Kaikki eivät tietenkään ole samanlaisia suurkuluttajia ja bilehileitä kuin minä. Mutta kunhan totesin, että monet ovat ja siinäpä sinulle ylimääräistä haastetta tulevaa vauvaprojektiasiaa ajatellen. ;-)
ottais päähän, mutta pidän huolta siitä, että niin ei tapahdu.
Miten se ettei mun tarvii ottaa viinaa pystyäkseni juhlimaan liittyy siihen että siinä olis ylimärästä haastetta? Päinvastoin. Helpomminhan siinä pysyy mulla ohjat käsissä kun en ite kännissä heilu ympäriinsä. Pystyn samaan syssyyn huolehtimaan sulhasen, anopin ja vielä veljeniki turvallisesti nukkumaan.
Vai kuuluuko porvarin juhlimiseen automaattisesti nautintoaineet? En mä kiihdy. Ihmettelen vaan suuresti.
Mä olenki vahvasti sitä mieltä ettei idiootteja pidä päästää lisääntymään. Lasta vielä kiusattas idiootin isän takia. Lapsi-parka. =(
Onko sulla muihinkaan mahdollisuuksia?
Onnittelen, jos olet Rouva Ratikan kanssasisar, joka kestää katsella selvinpäin juopuneita ihmisiä ympärillään vittuuntumatta. Ajatukseni lähti lähinnä siitä, että ylensä raittiit ihmiset ovat melkoisen suvaitsemattomia muidenkaan kännäilyä kohtaan.
Ps. Ei ehkä välttämättä porvarin, mutta ainakin minun ja kaikkien kavereideni.
Mutta oli tai ei. Niin parempi yksin kuin idiootin kanssa.
Onko sulla mahdollisuuksia muhun? Se on varmaan se kaikista oleellisin kysymys.
Avioliitto merkitsee lasten tekemistä, tulojen ja omaisuuden jakamista, kontrollia, vapauden menetystä, seksin loppumista jne. Mies yleensä häviää tässä diilissä. Mies ei siis ole koskaan kypsä avioliittoon.
Kun seuraa avioituneiden kavereiden tilannetta tai lukee vaikkapa Jani Sievisen taistelua, niin kiitos vaan, mutta ei kiitos!
se on tilapäisessä mielenhäiriössä mennyt naimisiin. Sitten mies voi viikon parin kuluttua huomata olevansa tosi kypsänä siihen avioliittoon.
Niin on lainsäätäjä viisaudessaan päättänyt, että 18-kesäinen saa halutessaaan kaikkia hullutuksia kuten avioliittoja tehdä. Joku erehtyy moiseen, joku ei ja joku jopa kypsyessään viisastuu ja eroaa. Ja joku eroaa muuten vaan.
Kynnys lapsen tekoon on matalampi, koska siihen tarvitaan minimissään vain naisen yritystä ja miehen välinpitämättömyyttä. Avioliitto puolestaan vaatii kaksi mielenhäiriöistä ihmistä.