Ruotsista tuonti

Aikomuksena tuoda auto Ruotsista ja olen
alustavasti sopinut myyjän kanssa , että
laitamme kauppakirjaan ostopäiväksi sen
päivän kun saavun suomeen. Näin ollen ajaisin
myyjän kilvillä ja vakuutuksilla välin Göteborg-
Tukholma , suomessa hakisin sitten ajoluvan ja
siirtokilvet. Tuleeko ongelmia matkalla jos näin
toimin ?
Ensi viikonloppuna tämä olisi tarkoitus toteuttaa , jotenka pikaisia vastauksia kiitos.
122107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Et saa ajaa suomessa ruotsin kilvillä...

Äänestä
  • Luetun ymmärtäminen auttaa yleensä...

    Äänestä

Oletko ottanut selvää, onko ainoastaan Suomen päässä verot ok, kuulin että Ruotsista tuotuna joutuis maksaa sielläkin päässä jotain veroa saadakseen auton suomeen.

Äänestä
  • tilaa vägverketistä faxilla tieto kuka on omistaja ja onko verot maksettu ja onko katsastus voimassa. tieto ei maksa mitään. netissä ohjeet.

    Äänestä

  • verket kirjoitti:

    tilaa vägverketistä faxilla tieto kuka on omistaja ja onko verot maksettu ja onko katsastus voimassa. tieto ei maksa mitään. netissä ohjeet.

    Kerrotko mistä ohjeet löytyy

    Äänestä


Tarkasta, että auto myyjän nimiin rekisteröity Ruotsissa. Pyydä omistaja tuomaan auto Suomeen, jossa käytte sen ensin katsastamassa. Tehkää kaupat ja kuitti maksusta, sekä luovari. Ajakaa tulliin ja täyttäkää auton yksilöintikaavake ja veroilmoitus ja jättäkää kauppaan liittyvät asiapaperit tulliin. Tullimies tarkastaa auton (n. 2-3 min)

Tullista saat siirtokilvet ja ei kun baanalla odottelemaan veropäätöstä. Koko hommaan menee muutama tunti, tai hyvässä lykyssä vai pari tuntia. Konalassa on nopea ja joustava yksityinen asema.

Äänestä
  • Pyydä myyjää tuomaan auto suomeen ?? Ei kait kukaan myyjä nyt autoa suomeen tuo. Meinaatko että toi vero asia on sellainen, että omistaja ei ole siitä maksanut jotain "käyttö" veroa ruotsissa ja se lankeisi uudelle omistajalle?

    Äänestä

  • V-type kirjoitti:

    Pyydä myyjää tuomaan auto suomeen ?? Ei kait kukaan myyjä nyt autoa suomeen tuo. Meinaatko että toi vero asia on sellainen, että omistaja ei ole siitä maksanut jotain "käyttö" veroa ruotsissa ja se lankeisi uudelle omistajalle?

    Miksei tuo? Minulle ainakin tuodaan autot Ruotsista ja pihaan katsastettuna. Minulla ei ole aikaa juosta ympäriinsä autoja etsimämässä.

    Äänestä

En tiedä sitä, mikä on oikea tapa.
Mutta itse tein alkukesällä niin, että netistä hain auton, josta sitten soittelin. Auto oli autoliikkeessä myytävänä n.150km:n päästä Tukholmasta. Sovimme, että jos auto on myyjän puheiden mukainen niin teen kaupan määrättyyn hintaan.

Sitten vain laivalla Tukholmaan, sieltä junalla eteenpäin. Myyjä fiksuna ihmisenä tuli asemalle vastaan ja yllätykseksi oli hommannut tulkin. Myyjä oli tietenkin huomannut, että minulla oli huono Ruotsin kielen taito ja oli pyytänyt Suomen juurista tuttuaan tulkiksi. Hieno homma minun mielestäni. Tulkista tosiaan oli paljon apua.

Auto oli muuten puhutun mukainen, paitsi huonoista renkaista hän ei maininnut puhelimessa mitään. Siitä syystä hän pudotti vielä hinnasta hyvinkin renkaiden hinnan.

Kaupan teon jälkeen soitin Tapiolaan, ilmoitin auton vakuutukseen. Sieltä sanottiin, että vakuutus on välittömästi voimassa.

Siitä sitten ajelin takaisin Tukholmaan ja siellä satamaan ja laivaan. Suomen satamassa tein tullikonttoriin ilmoituksen, josta sain siirtokilvet autooni. Missään vaiheessa minulle ei tullut edes mieleen ottaa Ruotsista siirtokilpiä, eikä niitä kukaan kysynytkään.

Kotona sitten tietenkin piti tehdä nämä normaalit toimenpiteet: tullaus ja katsastus. Sitten vain odottelin veropäätöstä, mikä aikanaan tulikin.

Nyt olen autolla ajanut yli 10000 km, ja auto toiminut hienosti. Huollossa mies kehui, että todella hyvin pidetty auto.

Auto tuli maksamaan kaikkiaan katsastuksineen, veroineen, matkoineen minulle melko tarkkaan 11200€, vastaavista autoista Keltaisessapörssissä pyydetään n 14000 – 15000€. On vielä huomioitava ettei suomiautoista mistään löydy esim. aut.ilmastointia eikä juuri muitakaan varusteita mitä minun autostani nyt löytyy.

Äänestä
  • Kiitos, tästä oli paljon apua ja selvästi kirjoitettu. Eli hoidit ennen lähtöä asiat tullin kanssa täällä ja sait kilvet mukaan ja sitten hakemaan auto. Itselläni on mahdollisuus luotettavan kontaktin avulla hakea Keski-Ruotsista auto ja eräs vain vihjaisi, että tv:ssä oli ollut jotain juttua veroista Ruotsin päässä jos aikoo tuoda auton Suomeen, tämä on jäänyt hiukan pimentoon. Mutta jos itselläsi ei ollut mitään muita veroja kuin Suomen päässä oleva vero, niin jos autolla asiat kunnossa Ruotsissa niin.... Näillä eväille sitten.

    Itse olen laskenut säästäväni n. 3000 euroa, 95/96 mallin 850 farkusta, Suomen hintoihin verrattuna. Kannattaa siis hakea, kun löytää hyvän yksilön.

    Äänestä

ole.ruotsissa saa ajaa yksityiseltä ostamaa autoa myyjän liikenne vakuutuksella muutama päivä.ja osto on yksinkertaista.kauppakirja sekä rekisteriote sekä kopio yläosasta ja suomeen ruotsin kilvillä.vaatimusten mukaisuus tod.sain ainakin volvolta ilmaiseksi.kannattaa huollattaa auto vielä ruotsissa on meinaan halvempaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epätietoinen kirjoitti:

Aikomuksena tuoda auto Ruotsista ja olen
alustavasti sopinut myyjän kanssa , että
laitamme kauppakirjaan ostopäiväksi sen
päivän kun saavun suomeen. Näin ollen ajaisin
myyjän kilvillä ja vakuutuksilla välin Göteborg-
Tukholma , suomessa hakisin sitten ajoluvan ja
siirtokilvet. Tuleeko ongelmia matkalla jos näin
toimin ?
Ensi viikonloppuna tämä olisi tarkoitus toteuttaa , jotenka pikaisia vastauksia kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu