moi! Olisiko kenelläkään apuja tällaisen tilanteen suhteen kun minulle olisi tiedossa erittäin lupaava työmarkkinatukipaikka, mutta olen tällä hetkellä normaalissa palkkatyössä, eli voinko vain irtisanoutua ja mennä töihin työmarkkinatuella vai onko asian suhteen jotain ongelmia kuten karenssia tai muuta vastaavaa? Olisin kiitollinen jos joku osaisi auttaa.
työmarkkinatuki
kalle
13977
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
elämmehän vapaassa maassa elämmehän...?
kiitos avusta, "ongelmaa,"!
your day job....
Kyllähän työstä eroamisesta 3 kk:n karenssi tulisi, mutta jos työmarkkinatukipaikan saisit, niin sittenhän sillä ei olisi väliä, koska saisit karenssin ajalta työmarkkinatukea joka tapauksessa. Vaan mikäänhän ei järjesty tuosta noin vain, joten rahatonta aikaa tulisi joka tapauksessa.
Vaan viestisihän on provo, eikö totta?
Viestisi ei ole provo, vaan erittäin kannatettavava (kannattava jutska minulle) ajatus.
Kumpa meillä olisi enemmän kaltaisiasi suoraselkäisiä kansalaisia niin Suomi olisi (?) maa ?
Terveisin Loispummiyrittäjä
rahatonta aikaa tulisi siis jokatapauksessa? työkkäristä sanottiin vain että ei onnistu, sen kummempia selittelemättä. en vain ole löytänyt mistään syytä, miksi ei onnistuisi. eli saako "työharjoittelusta" aina jokatapauksessa työmarkkinatuen, oli sitten irtisanoutunut mistä vain tai ollut hakematta kouluihin, tai ollut työssä kuinka kauan tahansa viimeisen kahden vuoden aikana? ja onko siihen oikeutettu heti irtisanoutumisen jälkeen?
lakipykälässä.
työstä ilman pätevää syytä eroaminen tai itse aiheutettu työsuhteen päättyminen (9§); 1 tai 3 kuukauden karenssi
Ei onnistu tuosta vaan. Jotta työmarkkinatuella voisi mennä harjoitteluun, pitää olla oikeutettu tymarkkinatukeen. Jos olet palkkatyössä, et ole työmarkkinatukeen oikeutettu suoraan, vaan ensin pitää saada päätös, oletan ettet kuulu mihinkään kassaan, eikä sinulla ole riittävästi ansaitsevaa puolisoa. Työkokeilu sen sijaan onnistunee, mutta kaikkiin toimenpiteisiin pitää olla työkkärin päätös. Työkkäri tekee myös kielteisiä päätksiä.
Eihän tietenkään työsuhdetta ite kannata irtisanoa ja karenssia siitä ottaa. Voi tietysti vaihtaa työpaikkaa, jos se toinen paikka palkkaa hommiin.
Karenssia pukkaa yleensä myös siinä tilanteessa, että tulee irtisanotuksi.
Työstä eroaminen ja erottaminen
Työnhakijalla, joka ilman pätevää syytä on eronnut työstään tai joka on itse aiheuttanut työsuhteen päättymisen, ei ole oikeutta työttömyysetuuteen 90 päivän ajalta työsuhteen päättymisestä lukien.
Työstä eroamisesta saat 3 kk korvauksettoman määräajan, mutta toimenpiteen ajalta olet toki oikeutettu kelan maksamaan työmarkkinatukeen ylläpitokorvaukseen - karenssi koskee siis vain aikaa kun olet työttömänä työnhakijana. Mutta ennen kuin työkkärissä tehdään päätös sinun hyväksymisestäsi työharjoitteluun, tulisi asian olla kirjattuna sinun työnhakusuunnitelmassasi, joten pika pikaa irtisanoutumisen jälkeen laatimaan sellainen (koeta varata aika jo ennen lopareita). Suunnitelmassa sitten todetaan ko. harjoittelun tarve osaltasi. Mutta niin kauan kun olet kokoaikatyössä, niin ei juttu todellakaan onnistu, työttömiäkin työnhakijoita tulvii ovista ja ikkunoista.
Eipä taida onnistua aloittajalta. Jos aloittajalla on riittävän monta työviikkoa (väh. 43 kalenteriviikkoa 28 kk:n ajalta) ja työaika väh. 18 h/työviikko, niin hänellä ei ole oikeutta työmarkkinatukeen, vaan hän saa päivärahaa, joko peruspäivärahaa tai ansiosidonnaista riippuen siitä, onko työttömyyskassan jäsen vaiko ei.
Jos on oikeus päivärahaan, ei ole oikeutta työmarkkinatukiharjoitteluun.
Eikä nuo työkkärin orjatyöt ole muutenkaan itsestään selvyys. Ei niihin noin vain pääse eikä ainakaan heti työttömäksi jouduttuaan.
Mikä on työmarkkinatukipaikka? :)