"Eivät ujot ole epäkohteliaita, jos ovat hiljaa. He eivät vain tiedä, mitä sanoa tai mistä puhua."
WROOOOOOOOOOONG!!!
Ujous on aivan eri asia kuin se ettei ole mitään puhuttavaa.
WROOOOOOOOOOONG!!!
Ujous on aivan eri asia kuin se ettei ole mitään puhuttavaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvä pointti. Ujous on sitä, että pää tyhjenee, eikä saa ilmoille sitä kaikkea mitä haluaisi tai voisi normaalitilanteessa sanoa.
Jos ei tiedä, mitä sanoa, niin se on sitten jotain ihan muuta.
Missä noin kirjoitettiin ujoudesta?
Ujoushan on tietysti sitä, että sanat katoavat päästä, kun pitäisi puhua tai sanoa jotain.
Olen ite ujo enkä todellakaan epäkohtilaisuuttani ole puhumatta. Kaikki vain johtuu siitä etten tiedä mitä puhuisin ja joskus etten uskalla puhua tai sanoa omia mielipiteitäni tjtn...Joskus vain en keksi mitään puhuttavaa vaikka voisinkin puhua.
Harmi jos joku ajattelee noin eikä ymmärrä asioiden todellisuutta......=(
Itsellä ainakin ujous on hyvin vaihtelevaa tilanteesta ja vastapuolesta rippuen, esim baarissa tai jossakin juhlassa saattaa olla juuri tuollainen olo, että ei tiedä mitä sanoa tai mistä puhua ja siten on vähäsanaisena koko illan.
Mutta en silti ole ujona esim kun pyydän vierasta ja kaunista naista pelaamaan tennistä ja sillon kun käymme pelaamassa niin tulee juttuun todella hyvin, myös muista asioista kuin tenniksestä.