Täällä sivulla parutaan kokoaika sitä että automyyjät ei anna vanhoista käytetyistä autoista kunnon välirahoja tai osta täyteen hintaan. Mitä roskaa! Jollain pitää autokauppiaan elää. Minkä yhtälön mukaan maksaa liikevuokrat, vakuutukset, korjaukset kun pitäisi antaa vaihdossa täysi raha? Jos auto maksaa ulos 3000 euroa on sisäänostohinta 500 jo liikaakin. Usein autokauppias tarjoaa vaihdossa parhaan mahollisen hinnan että saa kauppaa aikaiseksi. Harvoin ostaja miettii että yleensä suomalainen myy auton/vaihtaa sen kun se on omasta mielestään halvempaa vaihtaa uudempaan kuin korjata. Joku sen romun joutuu korjaamaan! Autoliikkeillä on takuu nykylain mukaan ja mitä tahansa romua ei voi myydä. Korjaukset maksaa autoliikkeelle saman kuin muillekin. Vanhassa autossa joka tuodaan vaihdossa on pari tuhatta euroa pieni raha jos katsastus edessä. Lisäksi kukaan ei ostaisi käytettyjä jos ei "piilotettaisi" ruosteita ja klommoja ammattitaitoisella automeikkaajalla. Jotta auto saadaan näyttämään siltä papan vanhalta jota kaikki ettii se käy läpi perusteellisen meikkauksen jonka hinta on helposti 250 euroa! Lopettakaa se itkeminen kun tuotte huonosti pidettyä ja käytännössä loppuun ajettua rotiskoanne tarjolle. Myykää itse jos niin hyvä bisnes. Pitäisitte autonne kunnossa niin saisitte kunnon vaihtohyvityksen. Romuista romun hinta. Tai ajakaa isokulutuksisilla vanhoilla jätteillänne edelleen. 500 on liikaa.
Pitääkö autokauppa olla
sosiaalipolitiikkaa?
141322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Parhaimmillaankin tuodaan loppuun ajettu ruosteläjä ja tarjotaan sitä kuin rols royceä ja sitten vielä on velkaa mutta ei yhtään rahaa ja halutaan ostaa auto! Olen kyllästymiseen asti joutunut nostamaan rahoitusyhtiön papereihin ostohintaan käsirahan verran että saadaan edes rahoitusyhtiön vaatima minimi käsiraha kirjattua kun ei pokalla ole sen vertaa rahaa vaikka pitää uusi auto saada. Kuka siinä huijaa rahoitusyhtiötä ja kuka ottaa riskin kiinnijäämisestä? Ei riitä nollakorko vaan pitää käsirahakin saada huijattua rahoitusfirmoilta, menkää duuniin köyhät!
Tuolla asenteella taidakin olla loman tarpeessa.
Minkäs tavallinen tallaaja sille voi, että autoliikkeet ovat aikojen alusta pitäneet liian kovia hintoja ja sitä kautta liian kovia hyvityksiä. Nyt sitten pillitetään kun kauppa ei enää käy vanhaan vaivattomaan malliin - hyvitykset alhaisia ja välirahat liian isoja.
Nykyisillä välirahoilla autoa ei kannata vaihtaa, itse pidän nykyisen 10 vuotta (jolloin mittarissa on pyöreästi 300000km, jonka jälkeen siitä tulee vielä kelvollinen kakkosauto.
Jep, itse ajan vielä sen 10 vuotta ja silloinkin mittarissa max 220 tkm. Myyn sitten suoraan yksityiselle. Jos ei ostajaa muutoin löydy, niin antaa sen sitten vaikka viissatasella, tai kiikuttaa romikseen. Tulee silleenkin halvemmaksi kuin vaihtaa nykyvälirahoilla edes 3 v välein kuten olen tähän saakka tehnyt. Ja uudesta saa ilman vaihtoautoa käteisalennuksenkin.
kirjoittaja olette niitä joilla on kaikki huonosti. Olette persaukisia valittajia joiden pitäisi saada siitä "helmestä" huippuhinta siihen "ylihintaiseen" ostettavaan.
Teikäläiset kun saadaan siivottua pois autokaupoista niin johan siellä alkaa homma toimimaan. Ei tarvitse enää erotella ruikuttajia asiakkaista.
Ei sitä muutenkaan kukaan huoli vaihtoautoksi ja kukaan ei teille siitä hyvitä tarpeeksi ja huomioi miten hyvin on pidetty isältä pojalle. Vanhan velan päälle ostavien pitäisi tajuta "mahdoton yhtälö" ilman että sitä pitää täällä kysellä. Itsehän ovat kuopan kaivaneet kun on pienellä käsirahalla ja taivaallisen suurella jämärillä menneet auton ostamaan. Sitten liike kehtaakin hyvittää vähemmän mitä velkaa on jäljellä..hävytöntä toimintaa, pitäisihän liikkeen asiakas pelastaa..
Moni ei tunnu vieläkään tajuan että kun uusien autojen hinnat laskivat, myös vanhojen hinnat ovat laskeneet eivätkä säilyneet ennallaan. Muutaman vuoden ikäisten hinnat ovat pudonneet eniten jotta hintasuhde uuteen vastaavaan säilyy, eihän käytetty saa maksaa samaa kuin uusi.. Yrittäkää jo vähitellen päästä näiden asioiden yli ja ottakaa sitä velkaa tai pitäkää suunne kiinni ja ajelkaa vanhalla.
Stanan köyhät ruikuttajat. Automyyjienkin pitää elää jollain ja maksaa lainat/vuokrat. Luulette että on ökykatteet: nykyään pitää myöntää min 6kk kuluttajasuoja turva, ja monet liikkeet lähteneet tarjoamaan jopa vuoden / 2 vuoden takuut, luuletteko että ne on ilmaisia liikkeille? aikaisemmin mainitsemat meikkaukset. Pitää uusia vähän kesärengasta / talvirengasta kun puolet nastoista puuttuu..... miten autokaupoissa Suomalaiset on niin idiootteja? olisko vaan ego kyseessä......
Juu keskinkertaisia tallaajiahan täällä ollaan, ei siinä mitään, perheen vuositulot ylimmän 10% joukossa. Autorahaa olisi saatavilla, mutta kun se väliraha ei ole auton fyysisen olemuksen muutoksen kanssa synkassa: 3 vuotta käytetty, hyvin pidetty ja huollettu, käytännössä pinnoiltaankin vielä ihan ehjä auto alla. Kun vertaan sitä uuteen vastaavaan, en millään löydä järkevää perustetta 13½t€ laittamiselle likoon vain siksi, että voisin SANOA ajavani uudella autolla. Nykyisessä on jo ihan riittävä perusvarustus; ilmastointi, sähkö sitä sun tätä, koukku ja kunnon radio. No onhan siihen malliin faceliftin yhteydessä tullut ledejä lisää, mutta käytännön ero on minimaalinen, ei millään >13 tontun arvosta. Lopputulemana taidan oikeasti ajaa vanhan "loppuun" ja lahjoitan sen aikanaan vaikka jälkikasvulle kakkosautoksi.
Uusien verojen alennus veti vanhojenkin hintaa samassa suhteessa alas, tämä on ihan luonnollista, mutta että välirahan piti samassa yhteydessä kasvaa vielä enemmän, ei ole järkevän oloista ja vaikuttaa varmasti monen ostopäätökseen. Vielä kun soppaan lisätään järjettömän paljon kohonneet käyttökulut on taantumaan tarvittavat tekijät kasassa. Saattepa nähdä, että maailmalla tapahtuvan raakaöljyn hinnanlasku näkyy meilläkin, mutta vain osittain, kukapa lypsävää lehmää tappaisi, eivät ainakaan nesteen optionmetsästäjät.
Tuolla rahalla kannattaisi ennemminkin ottaa pari kelvollista nuorta ratsukkoa talliin, niiden arvo ei ihan heti alene vaikka likat niillä kuinka ratsastaisi muutaman vuoden.
koulun alkaminen noin raastavaa?
teikäläisellä pipo vähän tiukilla tai silmälaput nenän päässä, ellei maailma aukene avarakatseisemmin.
Ota kloppi pari aspiriinia niin helpottaa.
Minun puolesta tämä sonnanjauhantaasi vastaaminen päättyy tähän.
koville. Voi mammanpoikaa.
Niin pitääkö sen olla kun autokauppiaat elää herran kukkarossa ja yksityistuontia pyritään hankaloittamaan. Tervetuloa vapaat eu-markkinat!
Jos romuautot oikeasti haluttaisi pois liikenteestä, sallittaisiin vapaa markkinatalous. Nyt vapaa markkinatalous on sana jota ek ja yritykset mielellään jankkaavat, kun ei muutakaan keksi vedätyksilleen. Merkki markinatalouden toimimattomuudesta kun autokauppiaat myyvät vanhoja romuja ehostettuina ihan samoin kuin kymmeniä vuosia sitten. Hinnat on uusissa laskenut mutta käyettyjen hinnat ei laske. Kaikilla muilla kepulikonsteilla yritetään myydä loppunajetta romuja. Muualla maailmassa kun 100t/km ajettu auto on romu muitta meillä tähtivaihdokki.
sitten olin eräässä Tuusulassa sijaitsevassa autoliikkeessä olevasta autosta kiinnostunut, mutta pidin sitä sekä vuosimalliin, että varsinkin kuntoon nändeen ylihintaisena. Koeajon jälkeen kuitenkin koetimme tehdä kauppaa, jolloin kauppias sanoi sen niin sanotun "viimeisen hinnan". Totesin, että liian kallis, ja olin pois lähdössä, kun kauppias sanoi, että katsotaan nyt sitä sun vanhaa autoa vielä vähän tarkemmin. Totesin tähän, että se ei ole myytävänä, ja samalla hetkellä vasta tajusin, että kauppiaan viimeinen hinta olikin ollut "väliraha".Itse en ollut tekemässä mitään vaihtokauppaa.
Jos uutta autoa halajaa kannattaa ajoittaa osto tonne syyskuun loppuun.. autokauppiaat haluavat autot pois käsistä tehtailta tulevien bonuksien toivossa ;) Silloin on ostajan markkinat ns.
Itse kävin juuri autokaupoilla koska olisin halunnut vaihtaa todella SIISTIN ja ehjän autoni vain pienempään. Autoliikkeen vastaus oli että oman autoni arvo välissä oli 2000€ ja autoliike voisi kevyesti pyytää ko autosta sen 7900€ ja se olisi vielä halpa.
HAHHAHAHHA!Autoni arvo jos sen itse myisin olisi tuolla 6000€. Jos olisin halunnut esim käytetyt Fiat Punton hinta 7900 olisin saanut maksaa 5900 väliin :D JA uusi Fiiu taitaa maksaa sen kympin verran... pikkusen on kulmahousuilla hinnat hukassa, ei ihme että hallit notkuu vaihtoautoja!
Kuulemma jakopään hihnan vaihto maksaa heille heti sen 1500€ joopa jooo! :D Kalliiks on hihnat menny! Vaikka nainen olenkin ei ihan kaikenlaista kannata kusettaa kuitenkaan..
Että taidan pitää oman hienon ja siitin autoni ja jättää taas yhden "romun" pois autokauppiaan käsistä..