Pysykää Kirkon jäseninä, niin voitte saada avustuksia Kirkon diakonialta, joka auttaa vaikka sosku hylkäisi1
Kirkon diakonia auttaa, kun muut hylkäävät
nettari
16833
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ja koska kristinusko perustuu lähimmäisenrakkauteen kristityt diakonit eivät auta kuin niitä, jotka ovat maksaneet jäsenmaksun.
Kirkon diakonia auttaa ihan jokaista, joka apua tulee pyytämään. Avun tarvitsijan uskontokunnalla ei ole mitään merkitystä. Kirkko auttaa niin muslimeita kuin ateistejakin omien jäsentensä lisäksi.
Tiedän tämän tasan tarkkaan, koska olen ollut kirkossa töissä ja autettavia oli vaikka mistä uskontokunnista. Ei siinä kyselty, kuulutko kirkkoon vai ei. Jos joku tarvitsi ruokarahaa tai oli vuokran kanssa ongelmia, autettiin ihmistä.
Diakonia on pyyteetöntä auttamista eikä se pyydä vastapalvelua. Se on oikeastaan aika erikoinen sektori kirkossa.
Justiinsa joo. Minä en ainakaan kuulu harhaoppiseen organisaatioon siksi, että voisin pummia rahaa tai ruokaa.
Hävetkää.
maksaisin satoja euroja vuodessa kirkolle, jos joskus sattuisin tarvitsemaan apua.
Tuossa on sikäli ideaa, (muunneltuna tosin) että voisin avata toisen, korkeakorkoisen tilin itselleni ja laittaa sinne kirkollisveron suuruisen summan vuosittain. Sitten jos joskus kovasti köyhdyn, niin voin hyödyntää sitä tiliä.
Kiitos vinkistä.
Seuraavaksi tulee lama tai muu uhka, niin kuin Raamatussa on ennustettu, että maa on talletettu tulelle ja siinä eivät talletukset eikä pankit auta
Pankit ovat saman lainalaisuuden alla kuin valtion talouskin! Tai mitä teet kun talouslama iskee, niin kuin monet talouden mittarit Yhdysvalloissa jo näyttävät menevän alaspäin ja monet Euroopankin suhdanteet ovat saman suuntaan?
Jumala pitää huolen omistaan, kuulutko sinä heihin?
Eiköhän siinä samalla ole kirkonkin talous tappion puolella, varsinkin jos erotahti pysyy ennallaan. Sitä paitsi ei "pelastus" liity kirkkoon kuulumiseen, paitsi tietysti kirkon itsensä mukaan.
et tule saamaan kirkolta takaisin missään muodossa sitä rahasummaa, jonka sille olet lahjoittanut. Aika kalliiksi tulee ruokakassi, jos satut köyhtymään. Parempi säästää etukäteen nekin rahat.
ainoastaan kirkon jäseniä? Todellista kristillistä lähimmäisenrakkautta!
Katolinen kirkko vastustaa ns. hyvinvointiyhteiskuntaa (tai hyvinvointivaltiota/julkinen sosiaaliturva), jotta jäisi mahdollisimman paljon sijaa ns. hyväntekeväisyydelle, että ihmiset jonottaisivat kirkon avun edessä.
Myös ev.lut. kirkossa saatetaan vähätellä julkisen sosiaaliturvan tarvetta vedoten siihen, että onhan diakoniatyötä.
Kirkko vissiin mainostaa, että apua pyytäessa ei jäsenkirjaa katsota, mutta kyllä pääosin on kysymys jäsenten auttamisesta.
Mutta jos samalla kirkon jäsenet ovat kunnan valtuutossa ja eduskunnassa supistaneet sosiaaliturvamäärärahoja, he ovat menetelleet väärin.
Julkisen sosiaaliturvan menot ja määrärahat ovat kuitenkin moninkertaisia diakoniatyön rahoihin verraten, ja toimentulotukea myönnetään moninkertaiesti enemmän... Toimeentulotuki pitäisi saada Kelalle ja yksinkertaisemmaksi.
Jarruttavatko kirkkoon kallellaan olevat päättäjät julkisen sosiaaliturvan yksinkertaistamista saadakseen diakoniatyölle asiakkaita? Tuli mieleen tällainen motiivi, en tiedä enkä väitä...
... kuulua uskonnolliseen yhteisöön jonka oppeja ei kannata, ja maksaa yhteisölle vuosittain jopa satoja euroja, että joskus hädän sattuessa saa yhden makaronipussin kun käy oikein nätisti kerjäämässä?
Ihmisten toimeentulosta huolehtiminen kuuluu valtiolle, riittävä toimeentulo tulee taata jokaiselle yksilölle yhteiskunnan verorahoista. Diakonia ja muu avustustoiminta on oikein mukavaa lisää, mutta se ei koskaan saa olla pääasiallinen apu yhteiskunnassa.
omansa, on aina varjellut vainoissakin.
Ja nyt en puhu kirkon taloudesta vaan siitä, miten Jumala on hoitanut uskovia esim. rautaesiripun takana ihmeellisesti johdattaen aina nälkää näkeville ruokaa ja vaatteita.
Jeesuskin käski antaa tarvitsevalle vaatteen tai ruokaa. Eikö se ole lähimmäisen rakkautta?
Annatko sinä oman paitasi tarvitsevalle vai valitatko ettei voi ostaa taas uusinta dvd-tä tms sen sijaan, että auttaisit kolmannen maailman nälkää näkeviä.
Eikö juuri ihmisen itsekkyys aiheuta maailman eriarvoisuuden ja nälänhädän ja ruoan puutteen?
No, sinä et ainakaan ole käsittänyt mistä täällä keskustellaan.
Tämä on ensimmäinen kerta kun kirjoitan tänne, mutta tämä ja muutamat muut viestit saivat pistivät silmään pahan kerran.
Olen 25-vuotias nainen ja erosin kirkosta noin vuosi sitten, koska en ainakaan täysin usko kirkon oppeihin ja näin ollen kirkkoon kuuluminen tuntui valheessa elämiseltä. Tuntuu, että täällä minut ja muutkin kirkkoon kuulumattomat tai eroa harkitsevat leimataan heti moraalittomiksi ja itsekkäiksi ihmisiksi.
En väitä, etteikö kirkko mielestäni tekisi hyvääkin työtä ja siitä on varmasti hyötyä monille ihmisille. Näin tekevät tosin monet muutkin järjestöt ja yhteisöt. Muun muassa UFF, jonne kannoin tuossa pari viikkoa sitten useita muovikassillisia vanhoja vaatteita. Tai Pelastakaa lapset ja WWF, joita tuen aina kun oma talous sen sallii. Miksi siis se, että en kuulu kirkkoon, tarkoittaisi, että en välitä muista ihmisistä? Materialisteja ja itsekkäitä ihmisiä löytyy kyllä kirkon piiristäkin, joten tuollainen yleistäminen tuntuu aika pahalta.
niitä jotka eivät kuulu kirkkoon.
Korvissani tuo kuulostaa epäkristilliseltä kiristykseltä.
Tiedän ainakin kaksi ihmistä, jotka ovat saaneet kauppaan ruokakuponkeja, vaikka eivät ole kuuluneet kirkkoon.
Mistä sitä ruokaa/rahaa voi käydä ruinaamassa? Olisi kerrankin kirkosta jotain hyötyä, vaikka en ole kyseiseen taikauskokerhoon vuosiin kuulunutkaan. Tulisi myös omakohtaisesti kokeiltua, että saako sieltä mitään irti vai onko tämä osa kristittyjen puhumasta paskasta, joka muuten tutkimusten mukaan kattaa 99,99% heidän puheistaan.