Luin tuossa uutisia, kuulemma "OAJ uhkaa kovilla otteilla 2010-palkkakierroksella". Kuinka nämä jutut oikein menee - jos palkankorotuksia yleensäkin jollekin alalle liittojen toiminnan tuloksena saadaan, koskevatko ne myös niitä, jotka eivät liittoon kuulu? Opettajista kai enemmistö on OAJ:n jäseniä, mutta kun opettajien kohdalla useimmiten on kyse kunnan työntekijöistä, voiko heille maksaa eri palkaa riippuen siihen, minkä liiton jäsen on?
Palkankorotukset/liittoihin kuulumattomat
Kuinka menee
31057
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"koskevatko ne myös niitä, jotka eivät liittoon kuulu?"
Jos yleissitova TES ja työehtosopimus sidottu ko. TES:iin, kuuluvat neuvottelutuloksen hedelmät myös liittoihin kuulumattmille. Yleensä samaa työtä tekevät kuuluvat saman TES:n alle.
Niinpä tietenkin, enhän älynnyt lainkaan tuota työehtosopimusjuttua. OVTES se taitaa kaikilla opeilla olla.
Tuossahan on vain sellainen kuoppakohta, että jos alalla työskentelevistä ei merkittävää osaa kuulu alalle sopimusta neuvottelevaan ammattiliittoon, niin neuvoteltu TES ei välttämättä saa sitä yleisistovuus-määritelmää, jolloin ollaankin vain lakien ja säädöstä varassa, jotka ovat lähes poikkeuksetta heikoimpia TES:ssä on sovittu.
Mutta niin kauan kuin järjestäytymisaste on suomessa yleisesti ottaen korkea ei tämä ole ongelma.