Haluaisin tietää sattuuko korvisten laitto ja minkälaisia ovat nykyajan "harjotus korvikset" siis ne jotka saadaan kun korviin laitetaan reiät.
APUA
???
3248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu iha omasta kipukynnyksestä, mutte empä usko että tuo reikien ampuminen nykyään ketään kauheena sattuu, vaikka eikai reikä ihossa ikinä kivuton ole.
Muoviset napit ne taitavat nykyään olla.
Ei satu, varmaan yksi kivuttomimmista paikoista. Muistaa vain ettei saa jännittää liikaa. Ja paraneekin nopeasti, noin kuukaudessa.
Kannattaa myös muistaa että käy ottamassa lävistykset ihan oikeista lävistysliikkeistä, eikä kultasepänliikkeissä. Korvalävistyskin kannattaa tehdä neulalla, eikä ampumalla.
Ei kai ole mitään tiettyä "harjoituskorviksia" nykyään? Kaverini teki oikeilla steriileillä lävistysneuloilla minulle ja pistettiin vain kirurginteräksiset pallolukkorenkaat jokaiseen viiteen reikään. Hyvin parani. Muovi ei käy jokaisen korvaan ja reikä saattaa ärtyä.
Otinpa siis selvää mitkä sopisivat ensikoruiksi. Vaihtoehtoja on siis monia.
- titaani (ei nikkelisöidy, on kevyt, ja näin ollen suositelluin)
- zircon ja blackline (pvd-päällystettyä titaania)
- kirurginteräs (sisältää pieniä määriä nikkeliä, n. 8-13% massasta)
- vähänikkelinen teräs
- pyrex-lasi
- niobium
- bioplast (varmaan yksi ainoista muoveista)
Muovia ei ensilävistyksiin suositella siksi koska niitä ei pystytä 100% varmasti steriloimaan. Keho voi myös alkaa tuhoamaan muovia.
Ei ikinä, edes parantuneisiin lävistyksiin, kannata laittaa hakaneuloja tai nuppineuloja (=huonoa metallia ja tuhoaa lävistyksen kuin lävistyksen!)