Jopa USA:n kaltaisessa takapajulassa on alettu ymmärtämään diabeteksen ja liikalihavuden todellinen syy.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/07/13445&ext=rss
Jos hiilihydraatti olisi ihmiselle niin vaarallista kuin nämä "ravintotutkijat" meille yrittävät uskotella koko rotua tuskin olisi edes kehittynytkään.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/07/13445&ext=rss
Jos hiilihydraatti olisi ihmiselle niin vaarallista kuin nämä "ravintotutkijat" meille yrittävät uskotella koko rotua tuskin olisi edes kehittynytkään.
Vastaukset 23
Vanhimmat
On se hyvä että edes jossain uskalletaan. Vihdoinkin joku on tajunut että runsaat hiilarit ja teollisuuden pilaamat rasvat ovat ihmiselle vaarallisia.
Ja kuten tunnettua, KTL seuraa "suosituksissaan" jenkkejä, joten eiköhän muutaman vuoden päästä täälläkin aleta hiilarien määrää vähentämään.
Joka luultavasti kaikuu kuuroille korville. Kyse ei ole hiilareista vaan roskaruoasta jonka energiatiheys on järkyttävää luokkaa. Jopa antti heikkilä myöntää laihtumisen perustuvan vhh:lla energian saannin vähenemiseen. Mutta jos näkkileipä-, atkins-, kaalikeitto-, vhh- tai painonvartijadieetti auttaa hyvä niin vaikkei tajuaisikaan mistä on kyse.
on kyse noissa pikaruokaloiden ruuissa, tietysti höystettynä teollisuuden pilaamilla rasvoilla.
Eli nyt on sitten kyse roskahiilareista. On siis olemassa hyväkin hiilareita....?
Mikä on se pikaruokaketju jonka ruuista saa niitä hyviä hiilareita? ;)
"eiköhän muutaman vuoden päästä täälläkin aleta hiilarien määrää vähentämään."
vähennetäänkä hiilareita kokonaan vai huonoja hiilareita vai mitä...juttelenko minä idiootn kanssa nyt?
Mikset vastannut kysymykseen?
Keskustelenko idiootin kanssa joka ei ymmärrä mitä kysymys tarkoittaa?
... ne hyvät hiilarit? Määrittele ensin ne, katsotaan sitten yhdessä mistä niitä saa.
etkä vastaa selvään kysymykseen? Etkö sinä(kään) tiedä VHH:sta yhtään mitään?
ensin vähennetään hiilareita, sitten puhutaan huonoista hiilareista... mikä ero niillä kahdella nyt on?
on hyvillä ja huonoilla hiilareilla?
Miksi seuraat palstaa jos et ymmärrä lukemaasi?
Vai luetko pelkästään Mattilan viestejä?
Kyllä, aiheellinen uutisointi. Kuvassa näkyy tyhjää energiaa täynnä oleva sämpylä, jonka välissä ilmeisesti osittain kovetetussa kasviöljyssä paistettu viljapäällysteinen... jokin (liha/kala/soijapihvi/mikälie). Siihen vielä päälle osittain kovetetussa kasviöljyssä paistetut ranskalaiset perunat ja tönkkösokeroitu juoma, niin ongelman syyt alkavat ovat kasassa.
Alkavat tajuamaan sielläkin ettei virallinen ravintosuositus vastaa ihmisten todellisuutta. Jos näitä roskaruokasyöttölöitä ei olisi diabetes, liikapaino yms olisivat vähäpätöinen ongelma.
Tuota, tuota, Harvardin yliopiston ruokapyramidissa suurimman osan saa täysjyvävilja ja kasvikset. Lihaa ja muita eläinkunnan tuotteita tulisi sen mukaan käyttää hyvin vähän. Kaikissa maissa suositellaan nopeasti imeytyvien ja vitamiinien ja kivennäisaineiden osalta köyhien tuotteiden välttämistä (limsat, karkit, puhdistettu vehnä jne.) Mikään ravintosuositus ei näitä edellämainittuja suosittele eli panehan faktat kuntoon.
Et ilmeisesti lukenut koko ketjua varsinkaan aloitusta... pointti taisi olla, että on lapsellista syyllistää hiilihydraatteja ja elää siinä uskossa että terveelliset ravintosuositukset vastaisivat todellista käytäntöä sen suhteen mitä ihmiset syövät. Oliko liian vaikeaa?
että näitä roskaruokasyöttölöitä on olemassa ravintosuositusten takia? Edes ihmiset, jotka käyvät säännöllisesti näissä ravintoloissa eivät usko, että se on terveellistä, vaan he eivät yksinkertaisesti välitä.
Kyllä moni joka jatkuvasti käy Macissä syömässä luulee syövänsä terveellistä ruokaa.
No onhan se uusi LÄSKIPERSE rotu kehittynyt hyvin hiilareilla rasvalla sokerilla. On muuten kamala yhdistelmä ihmisen kehossa.
ensimmäinen askel kohti terveellistä ravitsemusta. Ja sitten kun ravintoympyräkin alkaa tehdä tehtävänsä on aika kokeilla vhh:ta.
Monenlaiset hiilihydraattipitoiset ruoka-aineet todellakin ovat olleet tärkeä osa muinaisten esi-isiemme ravinnosta. 150000-200000 vuotta sitten Homo Sapiens-laji eli sekaravinnolla, johon kuului pienriistan, linnunmunien, matelijoiden, hyönteisten ym. eläinkunnan ravinnon lisäksi monenlaisia hedelmiä, marjoja sekä kaikenlaisia kasvien hiilihydraattipitoisia juurimukuloita ja myös villejä siemen- ja viljakasveja ym.
Eräs tiedemies on väittänyt, että mm. Australian aboriginaalien alkuperäinen ruokavalio oli (ja on edelleen ainakin osalla Australian alkuperäisasukkaista) lähellä sitä mitä Homo sapiensin perusravintoa parisataa tuhatta vuotta sitten. Myös Afrikassa on vielä muutamia eristäytyneitä, keräilytaloudessa eläviä heimoja, joiden ruoka on samantyyppistä kuin hyvin kaukaisilla esi-isillämme.
virallisiis suosituksiin perustuva ruokavalio on ihmiselle vaarallinen mutta kuvailemasi ei ole? Ymmärsin jutustasi että kyseessä on lähes sama asia.
Ymmärsit kyllä kaiken aivan väärin, mutta se kai oli tarkoituksesikin.
Kyllä viestistäsi sai juuri tuon kuvan. Mitä sitten tarkoitit viestilläsi, voisitko kirjoittaa lyhyen tarkennuksen?