Olen 43 yrittäjämies ja minulla on erittäin kaunis ja mukava ukrainalainen nainen 21v.
Olemme olleet yhessä vuoden ja rakastan tätä intohimoisesti enkä haluaisi luopua tästä.
kihloihin menimme kuuden kuukauden jälkeen ja olen ollut hänelle erittäin huomaavainen,aamusuukot ja huomenet toivottaen.
Hän meni ukrainaan aidinsä luo huhtikuussa ja on käynyt pari kertaa tällä tällä välin täällä ja ymmärrän koska äitinsä on sairas.
Mutta nyt mielestäni ukrainassa on tapahtunut jotain en tahdo saada häntä puhelimella kiinni ja paluusta suomeen en ole saanut selvyyttä.
rakkaus oli molemminpuolin intohimoista vielä' huhtikuussa,voiko se kadota kuin salama kirkkaalta taivaalta.
voiko minun kova työnteko vaikuttaa hyvinkin negatiivisesti ja onko eri kansallisuuksilla hyvinkin paljon eroja tunnepuolella.
Olemme olleet yhessä vuoden ja rakastan tätä intohimoisesti enkä haluaisi luopua tästä.
kihloihin menimme kuuden kuukauden jälkeen ja olen ollut hänelle erittäin huomaavainen,aamusuukot ja huomenet toivottaen.
Hän meni ukrainaan aidinsä luo huhtikuussa ja on käynyt pari kertaa tällä tällä välin täällä ja ymmärrän koska äitinsä on sairas.
Mutta nyt mielestäni ukrainassa on tapahtunut jotain en tahdo saada häntä puhelimella kiinni ja paluusta suomeen en ole saanut selvyyttä.
rakkaus oli molemminpuolin intohimoista vielä' huhtikuussa,voiko se kadota kuin salama kirkkaalta taivaalta.
voiko minun kova työnteko vaikuttaa hyvinkin negatiivisesti ja onko eri kansallisuuksilla hyvinkin paljon eroja tunnepuolella.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Aika nuori sinun morsiamesi sinuun nähden on. Jos hän ei ole sinua tosissaan rakastanut, voi "äidin sairaus" olla hyvä syy häipyä kuvioista vähin äänin raukkamaisesti. Tuskin oikea rakkaus yhtäkkiä haihtuu, mutta jos tytön tunteet sinua kohtaan eivät olleet yhtä syviä kuin sinulla häntä kohtaan, on tällainen mahdollista. 21-vuotiashan on melkein lapsi vielä, silloin saattaa vielä mieli nopsaankin muuttua...
Kyllä 21-vuotiaan "rakkaus" voi kadota kuin salama kirkkaalta taivaalta.
Naisellasi on ollut paljon pelissä, koko suku takanaan ja mahdollisesti... valitettavasti... sulhasehdokkaita kotimaassaankin.
Sukusiteet, lapsuus, muistot, kotimaan kulttuuri ja kieli, ne ovat erittäin vankkoja siteitä. Sinun aamusuukkosi ja huomenesi, intohimosi eivät riitä alkuunkaan niitä korvaamaan!
Sinulla on ikää jo paljon, kun katsoo 21-vuotiaan näkökulmasta. Sopisit hänelle isäksi.
Voisit ottaa järjen käteen, katsoa rehellisesti tilannettasi.
Naisesi ei tule takaisin.
Ota hänet sievänä päiväperhosena ja hetken lahjana elämäsi varrella, jota voit nyt kauniisti muistella.
Sure se aika mikä pitää surra, ja lähde purjehtimaan uusille, vakaammille vesille. Ehkä sinua odottaa jossain kypsempi nainen, jolla on varmasti enemmän annettavaa intohimon lisäksi.
No ehkä se on sanottava ääneen, jos et oikeasti sitä itse ymmärrä? Et todellakaan tajua?
Vanhat miehet ovat aarre = rahaa ja taloudellista hyötyä.
Miehet ikävä kyllä luulevat sitä "rakkaudeksi".
Sama kun kehitysmaan ja Afrikan miehet tulevat iskemään länsimaisia naisa paremman tulevaisuuden ja oleskeluluvan takia.
Erityisen tarpeellisia nämä "rakkauden" avut ovat köyhille maille ja niiden hankkimiseen käytetään suvun nuoria naisia.
"sairas" äiti tai isä on syy, jota käytetään 99% tapauksissa.
Unohda ja etsi ikäistäsi seuraa kotimaasta tai muista länsimaista.
Kieltämättä ikäeronne on iso ja kulttuurienkin välillä on eroja. Lisäksi hän nähtävästi asuu osan ajastaa kaukana Suomesta.
Tunnepuolella vain ihmisten välillä on eroja, ei kulttuurien välillä.
Rakastuin itse 26 vuotiaana itseäni 14 vuotta vanhempaan mieheen eli 40 vuotiaaseen mieheen.
Aluksi suhde oli kiihkeä ja miehen tarjoama taloudellinen turvallisuus houkutti, hän hemmotteli minua rahojaan säästelemättä, joten hänen seurassaan oli hyvä olla.
Mutta viiden yhdessä vietetyn makean vuoden jälkeen, aloin kyllästymään häneen. Hän alkoi tuntumaan vanhalta, ja etsiydyin ikäisteni seuraan. Josta sitten muutaman "kokeilun" jälkeen löytyi nykyinen aviopuolisokin.
Omasta kokemuksestani voin sanoa, että viisi vuotta ikäeroa on maksimi.
Sorry. Olet liian vanha hänelle. Olen sinua vanhempi, joten totuus tekee meidät molemmat vapaiksi. Oma puolisoni ikä alkaa vitosella ja sinun voisi alkaa vaikka nelosella. Kaksikymppinen, kuten oma tyttäreni, joutuu tuffan kitaan nelikymppisen kanssa. Anna mennä. Ikä on muutakin kuin numero. Selviät kyllä.
Tästä ei varmaan ole juurikaan apua, mutta itse osittaisena ukrainalaisena olen juuri ottamassa eroa täysin suomalaisesta miehestäni ja minäkin olen "aivan yht'äkkiä" ruvennut näyttämään eron merkkejä. Meillä ikäeroa on tosin vain 4 vuotta miehen hyväksi (olemme 25 ja 29), mutta kuitenkin.
Itse olen toiminut näin ennen kaikkea siksi, että pelkään miestäni ja hänen sukuaan, sillä mieheni saa aivan silmittömiä raivokohtauksia pienimmänkin kriisitilanteen tullessa vastaan. Mieheni vanhemmat puolestaan, äiti varsinkin on heti uhkailemassa elleivät asiat mene hänen tahtonsa mukaan (uhkasi mm. ettei tule häihin, ellen ota miehen sukunimeä ja olisi halunnut valita vihkisormukseni puolestani.)
En ole vieläkään uskaltanut kertoa miehelle, saati sitten hänen vanhemmilleen, että haluan lopullisen avioeron. Ennenkuin kerron, haluan siirtää mahdollisimman paljon omaisuudestani vanhempieni luokse, ettei mies hajota.
Mitä sinun tilanteeseesi tulee, niin en minä ainakaan työnarkomaania puolisokseni ottaisi, vaikka olisi kuinka rikas.
Mitä tunnepuoleen tulee, ei osittainen ulkomaalainen taustani mielestäni ole vaikuttanut mitenkään, lähinnä on syntyt pienen pieniä ongelmia musiikkimaun suhteen ja siinä, ettei mieheni ole ollut lainkaan innostunut ehdotuksestani, että voisimme joskus käydä Ukrainassa. Täysin ukrainalaisten kanssa saattaa kyllä tunnepuoli ollakin hämäräperäistä, sillä vaarini, joka siis oli täysin ukrainalainen, jätti aikoinaan isoäitini tavalla, joka on edelleen täysi mysteeri kaikille. Oli hävinnyt kuin tuhkana tuuleen siten, ettei isänikään tiedä isästään mitään.
olisitko sinä ottanut 21vuotiaana nuorena miehenä 43 vuotiaan naisen? jos olisit, niin miksi? todennäköisesti rahan, turvallisuuden takia ja ehkä seksin(monet nuoret miehet elää luulossa, että vanhempi akka osaa jotain hienoja seksi temppuja)... et intohimoisen rakkauden.
kun käännät roolinne toistepäin, tajuat missä mennään.
Rakastunut/Rakastava nainen ei olisi näin kauan poissa luotasi, sanon minä romanttisena naisena. Joten sinun on vaan unohdettava hänet jollakin keinolla. Hyvä, ettet erehtynyt vielä naimisiin - nyt ei pitäisi tulla taloudellista hallaa...Miten mittaat intohimon suuruuden? Nainen teeskentelee niin paljon sängyssä yrittäessään miellyttää miestä. Se totuus on kaikkien miesten vain hyväksyttävä silloinkin, vaikka suhde olisi henkiselläkin puolella mitä tyydyttävin.