Olen 21-vuotias opiskelija ja en ole koskaan seurustellut. Asun yksin ja kavereita ei juuri ole. Olen ollut koulukiusattu ala-asteelta lukioon, siksi olen ujo ja syrjäänvetäytyvä. Olen tavallisen näköinen, mielestäni normaali ruumiinrakenne. Uskon että joku tyttö voi ehkä pitää ulkonäöstäni, mutta ei kukaan varmasti pidä syrjäänvetäytyvästä persoonastani.
Haluaisin löytää tyttöystävän, mielellään sellaisen jonka kanssa viettää vaikka loppuelämä. Haaveilen yhteen muuttamisesta ja perheen perustamisesta jne. Aina kun näen onnellisia pareja esim. kaupassa tai kadulla masennus iskee,,
Nuo ajatukset ovat hyvin kaukana todellisuudesta. En uskalla puhua juuri kenellekään, puhumattakaan naissukupuolen edustajille puhumisesta. En ymmärrä miten monet ikäiseni vaihtavat tyttöystävää muutaman kuukauden välein. Mistä he niitä löytävät?
Miten minun pitää menetellä saadakseni huomiota tytöiltä? Missä paikoissa voisi kohdata sopivia naisia? Oleskelen lähinnä kotona, opiskelu- ja työpaikassa. Baarissa en ole koskaan käynyt.
Jouduin nuorempana käymään psykologilla ja syömään masennuslääkkeitä kiusaamisen johdosta. Toimintakyky opiskelussa ei kuitenkaan mennyt, eikö mene nyt tässäkään. Haluan nyt toimia löytääkseni tyttökaverin ja pyydän teiltä (asiallisia) neuvoja. Mistä ja miten tyttöystävän voi saada?
Haluaisin löytää tyttöystävän, mielellään sellaisen jonka kanssa viettää vaikka loppuelämä. Haaveilen yhteen muuttamisesta ja perheen perustamisesta jne. Aina kun näen onnellisia pareja esim. kaupassa tai kadulla masennus iskee,,
Nuo ajatukset ovat hyvin kaukana todellisuudesta. En uskalla puhua juuri kenellekään, puhumattakaan naissukupuolen edustajille puhumisesta. En ymmärrä miten monet ikäiseni vaihtavat tyttöystävää muutaman kuukauden välein. Mistä he niitä löytävät?
Miten minun pitää menetellä saadakseni huomiota tytöiltä? Missä paikoissa voisi kohdata sopivia naisia? Oleskelen lähinnä kotona, opiskelu- ja työpaikassa. Baarissa en ole koskaan käynyt.
Jouduin nuorempana käymään psykologilla ja syömään masennuslääkkeitä kiusaamisen johdosta. Toimintakyky opiskelussa ei kuitenkaan mennyt, eikö mene nyt tässäkään. Haluan nyt toimia löytääkseni tyttökaverin ja pyydän teiltä (asiallisia) neuvoja. Mistä ja miten tyttöystävän voi saada?
Vastaukset 9
Vanhimmat
vaikka ihan kaupassa (kassa eli myyjä), kavereiden tyttöystävien kanssa, serkkulikkojen kanssa ja sillä lailla. Että ei puhuminen tytöille tunnu enää niin ufolta.
Ja sitten se vanha neuvo: hanki itsellesi harrastus, jossa on myös tyttöjä. Se voi olla vaikeaa, mutta ota itseäsi niskasta kiinni: mene vaikka lavatanssikurssille. Ja monta kertaa. Sekin olisi hyvä paikka harjoitella tyttöihin koskemista (tanssiasento) ja puhetta. Ilman vielä sen kummempaa tavoitetta tyttöystävästä.
Tsemppiä.
Naiset tykkäävät tanssimisesta. Opettele siis. :)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=3500000000000009&posting=22000000036968939
Joo puhumisen harjoitteleminen on ihan hyvä keino.
Sitten se harrastuksen aloitus. Minäkin kaipaisin hyviä neuvoja sen harrastuksen valinnan suhteen. Käytäntö on osoittanut että urheiluharrastuksen yhteydessä ei pääse juttelemaan.
Lavatanssikursseja olen kokeillut kaksikin kerteaa. Kyseessä oli opiskelijajärjestön pitämät kurssit. En suosittele koska kursseilla on pääasiassa pareja tai sen verran umpimielisiä sinkkuja, että eivät puhu takaisin mitään. Sellaisiakin tanssikursseja on kokeiltu, missä on varttuneempaa väkeä. Ne kyllä juttelee mielellään, mutta en pidä 20 ikäerosta.
Toimiva harrastusmuoto on jokin "epämääräinen" opiskelijajärjestö. Ainejärjestöt ja osakunnat näin esimerkkinä. Niissäkin sitten on syytä olla itse jokseenkin aktiivisesti mukana. Itse vain en enää opiskele, enkä sieltä ketään löytänyt. Kaverit kyllä löysi...
Älä ainakaan kuvittele että mikään musiikillinen harrastus parantaisi flaksia. No ehkä kitaran soitto muttei sekään muuten kuin teinityttöjen keskuudessa.
Mutta älä IKINÄ, MISSÄÄN TAPAUKSESSA tuo ilmi että olet missään tekemisissä konemusiikin kanssa. Paitsi jos omistat hyppyritukan, naurettavan kokoiset parishilton-aurinkolasit ja 2 kpl Technics SL-1200 MK2:sia, koska silloinhan sinä olet DJ ja DJ saa tanssilattialta osoittaa sormella ketä naista tuuppaa valomerkin jälkeen. Mut DJ ei ookaan muusikko... :)
Jos tiedät ilman Wikipediaa mitä tarkoittaa käsitteet Access Virus, ADSR, arpeggiaattori, sekvensseri, TB-303, työasemasyntetisaattori, unison detune tai vähentävä synteesi, olen pahoillani, peli on menetetty. Et voi ikinä puhua musiikista naisihmisen kanssa.
Ihmisille ei ainakaan kannata kertoa miten teknistä hommaa sen tanssimusiikin, jonka tahtiin he hekumallisesti tanssivat, tekeminen itseasiassa on.
Tai vaihtoehtoisesti kiusantekomielessä tietysti voit selvittää miten sitä tehdään, jonka jälkeen k.o. musiikista heille tulee aina mieleen se rasvainen nörttiolmi joka säätää pimeässä studiossaan mäkin näytön hehkussa. Sitten voit myhäillä tyytyväisenä miten taas onnistuit tuhoamaan kokonaisten musiikkigenrejen nautittavuuden yhdeltä ihmiseltä, joka ei enää kykene inhoreaktioiltaan tanssimaan entistä suosikkikappalettaan.
tarkoitin vanhoja kunnon lavatansseja, joissa pidetään kiinni toisesta! nykytansseissa heilutaan missä heilutaan, ei kosketella, ja musiikki vie tärykalvot eikä kuule mitä toinen puhuu!
Lavatansseihin siitä mars! Mun 18-vuotias lukiolaissiskontyttö just 2 viikkoa sitten keksi 3 kaverinsa kanssa lavatanssit , eli nuoret naisetkin niissä käy.
Ja tangoa, valssia, hitaita tanssiessa saa pitää naisesta kiinni! ja se on niin lähellä, että sille voi jutella!
Ja lavalla tanssitaan 2 tanssia peräkkäin, ja sitten lopetetaan.
Nykytanssin paikoissa tanssitaan epämääräinen määrä, eli tulee sekin ongelma vastaan, että kuinka siitä naisesta pääsee sitten eroon!
Opiskelukaverihin kannattaa tutustua. Aikuisiällä ei pelkoa kiusaamisesta ole, joten rohkeasti vaan juttelemaan. Myös sosiaalisia harrastuksia kannattaa suosia.
Kaverit lisäävät sosiaalisuutta ja sen jälkeen niitä tyttöjäkin on helpompi lähestyä. Avainsana siis on, tulla ulos sieltä kuoresta. Ymmärrän hyvin että se on vaikeaa, kun on koulukiusaustausta. Se kuitenkin kannattaa.
Tsemmpiä sulle elämään. Olet vielä nuori. Ne menneisyyden traumat voi jättää taakseen ja aloittaa elämä uudelleen puhtaalta pöydältä. Muista, että ihmiset eivät tunne taustaasi. Heillä ei ole Sinusta mitään ennakkoluuloja tai -käsityksiä.
Olen samoilla linjoilla kuin edelliset. Ihan ensimmäisenä sinun täytyy opetella
tulemaan toimeen naisten kanssa yleensä ja huomata etteivät he niin ihmeellisiä
otuksia olekaan.
Jos opiskelu- tai työpaikassasi on naisia, hakeudu aina välillä heidänkin seuraansa,
äläkä ole pelkkien miesten seurassa. Opiskelutovereille voi hyvin puhua
neutraaleista aiheista, tai vaikka siitä opiskelusta.
Ei se oikein niin toimi, että tapaat tuosta vaan tulevan tyttöystäväsi ja
osaat heti olla hänen kanssaan kuin tuleva aviopari.
vedä kännit.