Huonolla treenillä ei tunnetusti lihas kasva, sen sijaan hyvällä vaihtuvalla nousujohteisella säännöllisellä harjoittelulla saa parissa vuodessa kooltaan kilpatason bodaajan lihakset. En nyt väitä että monikaan on valmis kilpalavoille, sillä symmetrisyyden saaminen ja hiominen, poseeraus, kilpailudieetti ym. ovat oma maailmansa, mutta koko on samaa luokkaa.
Tietenkin jotkut itkee että ei lihas kasva niin nopeasti, mutta se johtuu vain teidän huonoista ohjelmista, epäsäännöllisyydestä treeneissä, epäpuhtaasta treenaamisesta, ja siitä että odotatte vain harjoituksen loppua, kun pitäisi kehittyä joka liikkeeseen. Ruoka ja lepo ovat vielä toiset asiat jotka saattavat olla persiistä. Enkä tarkoita että pitäisi edes roinata. Ne geenit on vain tekosyy johon vedotaan kun liha ei kasva, se kasvaa oikeanlaisella harjoittelulla aivan varmasti jokaisella, samanlainen fysiologiahan meillä kaikilla on. katsokaa nyt nuoruudenkuvia maailman huipuistakin vaikka Lee Labrada, Frank Zane tai vaikka Arskastakin niin kaikilla on ollut aivan tavalliset kehot, osalla helvetin hoikat ektomorfikehot, osalla taas ylipainoa ja endomorfikehot. Mesomorfitkin ovat suurimmalta osalta jo nuoruudesta liikunnallisempina kehittyneet sellaisiksi. Kukaan ei kai väitä etteikö jokainen ammattibodaaja omaisi mesomorfikehon, vaikka osalla sellaista ei ollut ennen bodausta. Lihasten kasvattimen bodaajaksi onnistuu jokaiselta, mutta onko psyykkeestä siihen ja ovatko harjoitusohjelmat, ruokavalio sekä lepo kunnossa ja riittääkö motivaatio?
Tietenkin jotkut itkee että ei lihas kasva niin nopeasti, mutta se johtuu vain teidän huonoista ohjelmista, epäsäännöllisyydestä treeneissä, epäpuhtaasta treenaamisesta, ja siitä että odotatte vain harjoituksen loppua, kun pitäisi kehittyä joka liikkeeseen. Ruoka ja lepo ovat vielä toiset asiat jotka saattavat olla persiistä. Enkä tarkoita että pitäisi edes roinata. Ne geenit on vain tekosyy johon vedotaan kun liha ei kasva, se kasvaa oikeanlaisella harjoittelulla aivan varmasti jokaisella, samanlainen fysiologiahan meillä kaikilla on. katsokaa nyt nuoruudenkuvia maailman huipuistakin vaikka Lee Labrada, Frank Zane tai vaikka Arskastakin niin kaikilla on ollut aivan tavalliset kehot, osalla helvetin hoikat ektomorfikehot, osalla taas ylipainoa ja endomorfikehot. Mesomorfitkin ovat suurimmalta osalta jo nuoruudesta liikunnallisempina kehittyneet sellaisiksi. Kukaan ei kai väitä etteikö jokainen ammattibodaaja omaisi mesomorfikehon, vaikka osalla sellaista ei ollut ennen bodausta. Lihasten kasvattimen bodaajaksi onnistuu jokaiselta, mutta onko psyykkeestä siihen ja ovatko harjoitusohjelmat, ruokavalio sekä lepo kunnossa ja riittääkö motivaatio?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kai nyt jokainen tajuaa että raskaan sarjan ammattilais- tai edes amatööritasolla menestymiseen tarvitaan roinaamista....Ilman aineita voi menestyä korkeintaan Classic Bodybuildin kilpailuissa (esim. suomalainen Utti Hietala ja virolainen Imre Vähi)
Joo joo, mutta nykyään täälläkin roinaa lähes kuka tahansa normaali perusjamppa. Se MÄÄRÄ mitä kunnon kasvuun tarvitsee, ei riitä perusjampan rahat edes moiseen. Saat ehkä muutaman kilon nestettä kun otat ensimmäisen kuurisi, ja kun jatkat siitä, niin paino ei välttämättä edes nouse ihmeitä vaan loppu on kiinni paljonko laitat rahaa että saat jättimäärät roinaa ja miten treenaat ja lepäät.
ITse olen käyttänyt jo 3 vuotta erilaisia steroideja ja tiedän sen, että ei niidenkään kanssa kävellä heti lavalle, ja eivät ne edes toimi jos et syö ja lepää ja treenaa kovaa. Ne vain auttavat.
Ulkomaalaiset huiput käyttää niin isoja määriä ettei siihen ole rahkeita monellakaan tavan treenaajalla.
Se tulee nimittäin äkkiä se raja vastaan että roinan käyttö on lähes sama kun vetäisi kreatiinia.. toivot kehittyväsi, mutta ei se olekaan enää niin nopeaa.
SIis ei se ole niin helppoa että " kunhan roinaan niin sit ainakin tulen isoksi ja komeaksi ":. ei todellakaan mene asia näin.
Kaikkihan täällä olisi heti mitä haluaisi jos noin menee.. Ei ne pienet määrät roinaakaan sua edes parisaa vuodessa tee kovin isoksi. Joutuisit syömään nappeja lähes satakertaiset määrät, piikittämään tosi isot määrät hormoneja jne. eikä ne edes riitä.
Käyttämällä jotain testoa 1m viikossa ja tätä kovin kehuttua deca yms. et välttämättä muutamassakaan kuukaudessa saa kuin paremmat enkat vaikka maastavetoon ja jaksat paremmin, palaudut jonkin verran paremmin..
Itse voi kokeilla jos ei usko. Sivarit ne helpommin tulee kuin se unelma.
Ja kun sen kokeilet, niin sitten tiedätte ja ymmärrätte että ei ne alan huiput turhaan niissä lehdissä selitä teille tietoa miksi ravintoa pitäisi syödä isot määrät ja levätä... se on just se KULMAKIVI mikä on tärkein!
Joutuu siis itse tekemään kaiken työn ja pitää tehdä vielä oikein, ja rankkaa hommaa se on. Jos haluat todellakin saada oikeasti hyötyä aineista siis kunnolla.. niin se ei riitä että ostatte 20 sustanonia ja 10 decaa, vedätte 2 kuukautta jotain nappia... tottunut kuurittelija ei noillakaan saa paskaakaan käteensä. Treenit sujuu kyllä hyvin ja kehitys on parempaa mutta kehokin tottuu nopeasti noihin määriin.. sit junnaa taas tulokset, mutta sivareita voit saada.
geenit ne on ne suurin tekijä näissä hommissa, uskokaa!
Lopettakaa se roinahomma, ja alkakaa oikeasti treenata kympillä, eli jokainen toisto ajatuksella. Luulette vaan pääsevänne vähemmällä kun roinaatte. Keskittykää mielummin siihen lihaksen treenaamiseen aina kympillä treenissä. Tiedän että suurimman osan psyyke ei kestä säännöllistä, intensiivistä ja puhdasta treeniä sitä vajaa 60 minuuttia 4-6 kertaa päivässä ja noin 6-9 sarjaa keskimäärin lihasryhmälle kerran-pari viikossa. Kuitenkin siitä ne huiput ja ison bodaajan kehon omistajat erottuvat. Ja se on fakta että suuresta osaa näistä isolihaksisista bodaajista, myös ammattihuipuista ei ollut ennen bodauksen aloittamista mitään geneettisesti parempia, ne vain jaksoivat pitkäjänteisesti ja oikein treenata ja psyyke riitti tähän rääkkiin.
Mulla on roinaavia kavereita ja itse en ikinä ole moskaa käyttänyt, ja silti kehityn paremmin kuin he. Lihasmassaa oli jo kahden vuoden jälkeen riittävästi amatöörikisoihin (en väitä että symmetria riittää) koska olen aina treenannut tosissaan ja jokainen treeni tehdään puhtaasti, intensiivisesti ja kunnon pumppiin sekä syödään oikein ja levätään tarpeeksi. Roinaavat luottavat niihin ja juovat lähes joka viikonloppu pisseä sekä syövät osin hyvin osin huonosti ja epämääräisesti. Myös treeneissä näytetään muille ja nostetaan liikaa rautaa epäpuhtaasti ja elvistellään. Lisäksi levon määrä on liian pientä, silloinhan se lihas kasvaa. Oma tarkoitus ei koskaan ole ollut kisoihin meno, vaan treenaan koska haluan puhtaasti mahdollisimman suuren lihasmassan ja voimakkaan sekä suorituskykyisen kehon ja terveen elämän.
Tietenkin käytän kaikki lailliset terveet ravintotekijät hyväksi mm. hydrolysoidut proteiinit valmistavassa-jälkeen palkkarissa, BCAA:t erityisesti leusiinin. Glutamiinin sekä arginiinin, ornitiinin lisäravinteina että tryptofaanin ja glysiinin ravinnosta sekä kreatiinin, beta-alaniinin sekä erinäiset muut lisäravinteet mm. vitamiinit ja mineraalit sekä rasvahapot. Syön mahdollisimman ravinnerikasta ruokaa rasva 15%, proteiini 30%, hiilihydraatit 55% kuutisen ateriaa päivässä noin 3 tunnin välein ym. Lasken päivittäiset kalori, vitamiini ym. ravintoainemäärät ja koitan saada kaiken mahdollisen ravinnosta ja vasta jos se ei riitä, niin loput lisäravinteista.
Taas näitä... "Lihasmassaa oli jo kahden vuoden jälkeen riittävästi amatöörikisoihin"
Sä jos vedät ittes kireeks, ni sulla jää lihasta tasan kieleen, ei mihinkään muualle. On se kumma ku aina on niitä, jotka on lähdössä raskaaseen sarjaan 3kk:n dietillä, ja oikeesti kunto riittäs ehkä johonkin alle 70 kilosiin. Ja niitä jotka on aina lähös kisoihi, vaikka kunto ei riitä mihinkään.
TOdennäköisesti sä näyttäsit aivan naurettavalta jo CBB kisaajienkin vieressä.
Tai sit laita kuvia johonkin, ni katotaan.
No ei tästä "massakauden" 10 %:sta kovin paljon rasvaa enää lähde, ja kesäisin olen dieetannut sinne 5 %:n lukemiin ihan rantakuntoa ajatellen. En sitten tiedä mitä sinä kireydellä tarkoitat.
Ja painoa on sentään 110 kg, tosin pituuttakin yli keskipituuden.
Ei muuta ku kipaset kioskille hakees iltalehden tai ilta-sanomat ja kamera laulamaan.
Anna ku arvaan, et yllättäen osaa käyttää tietokoneita kovin hyvin, sulla ei oo kameraa...
Nythän sun pitäs olla just kunnossa sit ku kesäkin menny, ni voit pari fotoo laittaa.
Eihän niissä tarttee naamaa näyttää.
18-vuotias mesomorfi, joka syö todella paljon, saattaa onnistua siinä. Kun kilpatasosta on esimerkkinä vaikka... Pode.
Vitut mitään 18 vuotias... näkeehän sen podestakin että nämä 18-22v juntit ei ymmärrä mitä edes paino tarkoittaa. Ne rynkyttää samalla lastilla viikkokaudet saatana ja ei uskalla ahmia ruokaa ettei vaan masu kasva.
Tuollaiset perkeleen kynäniskan muotokuvat ole miestä nähneetkään. rupeisitte nyrkkeilijöiksi, sinne tuollaiset dieettaajapellet sopii..