Siitähän jotkut politiikotkin aikoinaan puhuivat. Jokaiselle tietty perustulo ja turhat luukulta luukulle juoksemiset pois. Ei välttämättä huono ratkaisu. Kaikki muut sosiaali etuudet lakkautettaisiin ja jokaiselle taataan kiinteä kansalaispalkka. Iso määrä turhaa työtä ja byrokratiaa säästyy ja näin ollen rahaakin. Kansalaispalkan päälle sitten jokainen saa tienata niin paljon kun itse kykenee. Tämä palkitsisi yrittelijäitä ihmisiä ja antaisi osalle ihmisistä mahdollisuuden tyytyä rauhassa vähempään. Tärkeä pointti siinä olisi myös se että kaikki sosialitoimistot voitaisiin lopettaa ja kaikki olisivat sitten tyytyväisiä siihen mitä itse ansaitsevat. Tälä keinolla saataisiin aikaan tasa-arvoinen maa. Nyky järjestelmällä härskeimmät rahastavat järjestelmää ja osa todellisita tarvitsioista ei osaa pyytää etuuksiaan. Vanhuuden tai sairauden johdosta perus kansalaispalkkaan voitaisiin tehdä muutama porrastettu korotus. Eli jos ihminen ei pysty itse enään vaikuttamaan mahdollisiin lisäansioihinsa. Reilu peli. Vai mitä olette mieltä.
KANSALAISPALKKA
Pitäisi ottaa esiin uudestaan.
12647
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nykyinen työttömyydenhoito on liian iso bisnes menetettäväksi ja sosiaaliapua työkseen epäävät liian iso ryhmä laitettavaksi työttömiksi.
Ja milläs sitten saataisiin halpatyövoimaa harjoittelijoiksi ja haluttomia joutavia kurssittajia elättämään, jos ei olisi vähäisiä ruokkorahoja, joiden saannin katkaisulla voisi uhata ?
Kyllä nykyinen vikamies(mieli)vallan käyttö elämän ja kuoleman kysymyksissä on aivan liian tehokas ase kansan kurissapitämiseen ja palkkkamaltin säilyttämiseen, että siitä luovuttaisiin.
Tämä olisi keino saada keinottelijoita pois niin työnantaja puolelta kuin työntekijöistäkin. Ihmiset ovat eriarvoisessa asemassa hakiessaan etuuksia. Joku tietää tarkalleen mitä oikeuksia Suomen kansalaisena on ja joku taas kituuttaa nälkärajalla koska ei osaa tai muista syistä kykene hakemaan tarvitsemaansa apua, johon kuitenkin olisi oikeutettu. Kansalaispalkan perusosa voisi olla jotain 1000€ ja sen päälle ihminen voisi tehdä vaikka minkälaisia keikkatöitä ilman että se vaikuttaisi tähän perusosaan. Aika moni pätkätyö ongelma poistuisi ja samoiten turhat kurssit ja kyttääminen. Se mitä keinottelijoille tapahtuu, sillä tuskin on kovinkaan suurta merkitystä. Kaikkea en kykene laskemaan, mutta karkea arvio on että tästä ratkaisusta hyötyisi yksilö ja yhteiskunta.
paperien pyörittely.
"Sosiaalialan ammattilaisia edustava Talentia ry ihmettelee sosiaaliturvan uudistamisen keskittymistä hallinnolliseen kikkailuun."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200808068059929_uu.shtml
Niin ihmettelen minäkin miksi ei asioita yksinkertaisteta, siitä ei tule ylimääräisiä, voi tulla säästöäkin.
"Kaikkea en kykene laskemaan, mutta karkea arvio on että tästä ratkaisusta hyötyisi yksilö ja yhteiskunta."
Ainakin minä lopettaisin rikolliset hommat jos kansalaispalkka otettaisiin käyttöön. Nyt vakuutusyhtiöt korvaavat vuodessa helvetinmoisia summia pelkästään minun tekemiä kolttosia, jotka tulee sitten vakuutuksenottajien maksettavaksi.
On varmasti noinkin. En kuitenkaan usko että rikollisutta saadaan poistettua kansalaispalkan ansiosta. Vähennettyä sitä toki saa. Uein rikoksesta saatu hyöty on pieni, mutta siitä aiheutuvat vahingot ja sivukustannukset ovat valtaisat. Esimerkiksi, köyhä varastaa mäyräkoiran tai ruokaa menemällä kaupan ikkunan läpi. Varastetun omaisuuden ( köyhän tarvitseman omaisuuden arvo ) jää usein alle sadan euron. Sivukustannukset ovat sitte jo useampi tuhatta euroa ja mahdolliset kiinnijäämisen jälkeiset oikeudenkäyntikustannukset.... ei tada 10 000€ riittää. Ja miksi? Siksi että jollain henkilöllä tuli mitta täyteen ja halusi jotain mitä nyky yhteiskunnassa odotetaan olevan jokaisen saatavilla. Siis, uskon että niin sanottu turha rikollisuus ja vahingonteot vähenesivät. Rikollisuutta kansalaispalkka ei poista, mutta olet oikeilla jäljillä ja uskon että monta kallista turhaa vahinkoa on tehty muutaman euron vuoksi. Minusta asia pitäisi ottaa uudelleen esiin ja tukea sitä kannattavia tahoja. Paljon muuta tavallinen kansalainen ei voi tehdä.
Monta ihmistä on tapettu muutaman kolikon takia. Jo pelkästään yhden työssäkäyvän veronmaksajan hengen pelastaminen on jo iso säästö. Mutta tätähän päättäjät ei näe ennen kuin sattuu omalle kohdalle. Jos köyhä tappaa saadakseen rahaa niin uskon että uhriksi valitaan se jolla on rahaa eikä toista perseaukista.
Suurin osa henkirikoksista tapahtuu lähipiirissä. Viinapullon takia on kuolut monta köyhää miestä. En tiedä oletko lukenut esimerkiksi Alibi lehteä. Suurin osa tapahtuneista henkirikoksista on tapahtunut hieman syrjäytyneiden löyhässä tuttavapiirissä. pienestä velasta tai viimeisistä viinoista. Ja yleensä puukolla tai hakkaamalla astalolla. Ei Suomessa köyhät ryöstä rikkaita, ne tappavat toinen toisian.
Sitten asiaan. Väkivalta harvoin autaa mitään aloitetta kehittymään. Uhkailun ja kyykyttämisen sijasta pitäisi keksiä ratkaisuja ongelmiin. Itse uskon että kansalaispalkka olisi suuri askel lähemmäksi hyvää ratkaisua. Aina on olemassa ihmisiä jotka voittavat tai häviävät kun päätöksiä tehdään. Ja sitten ihmisiä jotka vastustavat vastustamisen ilosta. Kansalaispalkka olisi mielestäni kuitenkin askel oikeaan ja tasa-arvoismpaan suuntaan. Vanha järjestelmä ei toimi kuten sen pitäisi, on vain uskallettava ottaa askel kohti uutta ajattelutapaa.
asiaa!!hmm.miks ei..noh sosiaali tantoilta lähtis työ alta..heh.olisin valmis jäämään kotiin kun mieheni hankkii enemmän kuin itse hankin nykyisessä duunissa.voisin pitää kodin kunnossa,laittaa miehelleni ruuan valmiiksi kun tulee töistä!pestä pyykit,siivota ja kaikkea mitä kodin hoitoon nyt kuuluu.kun taas nyt hoidan 2-vuoro kokopäiväisen työni,niin harvoin keretään yhdessä syödä,kun töistä tulee niin ei ne työt siihen lopu vaan alkaa kotitöiden teko ja joskus vituttaa kun on vaan niin väsynyt!!!!
pealstus näinä kurjina aikoina. Meidän perheessä kun me molemmat saisimme 1500 e/ kk ja lapset erikseen 1000 e kk, tietäsi se meidän perheelle 7000 kk rahaa, kyllä sillä jo jotenkuten eläisi. Olisi sellanen normaali elämä.
Palkka alkaisi 18 vuotta täytettyään. Ja kaksi aikuista saisi yhteensä 2000€ / kk perusosaa. Jos sairaus tai työkyvyttömyys olisi ajankohtainen , voitaisiin tuota perusosaa nostaa kyseisen henkilön osalta kohtuullisesti ( 100-jotain.. tässä kohtaan vakuutusyhiö astuisi kuvaan). Jokainen siis voisi töissä ollessaan maksaa vakuutuksia mahdollista työkyvyttömyyttä tai sairautta ajatellen. Tämä olisi tärkeä osa esierkiksi asuntolainaa ottaessa.
Olisi joskus syytä keskustella aiheesta ihan asiallisesti. Vai onko sekin lian vaikeaa?
7000 e kuussa rahaa?? Tiedätkös mitä kansanedustajat saa palkkaa kuussa, niillä palkka nousee itsestään, ei siitä taistella eikä sitä pyydetä, se vaan nousee. Kyllä jokainen ihminen on tasavertainen.
Ajatukseni oli saada turha köyhien nöyryyttäminen ja luukulta luukulta juokseminen pois. Eli jokaiselle perustoimeentulo. Lapsilisät jatkuisivat entisellään. Perusosa ei kuuluisi verotuksen piiriin, mutta mahdollisia ansiotulojen verotus olisi hieman rankempi nykyiseen verrattuna. Keski ja pientuloiselle tällä ei olisi merkitystä, koska kansalaispalkka olisi verotonta tuloa jota kautta kompensoitaisiin kohonnut keskituloisten veronkorotus. Eniten tämä vaihtoehto koskisi suurituloisia ja erilaisia optiojärjestelmiä. Sitten kun Suomessa on valtion omistamia öljylähteitä ja timantti kaivoksia, yritetän sitten saada joka vuotinen Thaimaan matka kansalaisoikeudeksi:-)