Mitä tehdä miehen kanssa?

Miten saisin taottua järkeä ex-mieheni päähän? Meillä on viisi- ja seitsemän- vuotiaat lapset ja miehellä tapaamisoikeus. Pari ensimmäistä tapaamista eron jälkeen meni hyvin, mutta kolmannen tapaamisen jälkeen nuorempi kysyi, että mikä on huora. Mies oli kertonut, että erosimme, koska äitinne on semmoinen saatanan huora. Todellisuudessa erosimme, koska mies petti jatkuvasti, minä en ole koskaan pettänyt. Nyt mies on useamman kerran kertonut lapsille keksittyjä tarinoita, mitä muka tein avioliittomme aikana, muun muassa makasin muiden miesten kanssa tai huorasin ympäri kylää. Lapset on ihan hämmentyneitä, enkä oikein voi heille haukkua lasten isääkään. Miten saan sen perille, että hän vahingoittaa lapsiaankin tällä toiminnallaan? Uhkasin estää tapaamiset, mutta hän sanoo, etten pysty siihen, hän pystyy kyllä hurmaamaan sosiaalitantat.
13575
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Eihän tota pidemmälle jaksanut lukea.. takoa miehen päähän JÄRKEÄ!

Voi luoja tyttökulta.

Ei miehen päähän järki mahdu. Sinne mahtuu vain himot,hulluus ja halut. Toisin sanoen: pillu, pallo ja pullo.

Äänestä
  • Koko ajan enemmän ja enemmän.

    Äänestä

päähän ei järkeä taota. Tarvitaan oveluutta (esim. mikrofoni ja juttujen tallennus) tai kovempia uhkailukeinoja.

Etkö pysty vakuuttamaan lapsia siitä, että isän jutut ovat puutaheinää? Miten niin et voi haukkua isää?

Äänestä
  • Miltä lapsista tuntuisi, kun isä haukkuu äitiä ja äiti isää. Menisivät vielä enemmän sekaisin... Olen yrittänyt sanoa täysin ehdottomasti, että tarinat eivät ole totta.

    Äänestä

  • onneton entinen kirjoitti:

    Miltä lapsista tuntuisi, kun isä haukkuu äitiä ja äiti isää. Menisivät vielä enemmän sekaisin... Olen yrittänyt sanoa täysin ehdottomasti, että tarinat eivät ole totta.

    uhata miestä, että haukut häntä.

    Äänestä

  • silti.... kirjoitti:

    uhata miestä, että haukut häntä.

    vedän tuon takaisin. Mieshän ei voi tajuta, että paskanpuhuminen vahingoittaa lapsia, jos uhkaat itsekin samalla paskalla. Ei se varmaan tajua muutenkaan, mutta silti.

    Äänestä

Kerrot että hän on vihainen sinulle ja siksi keksii juttuja. Selität että aikuisetkin voivat suutuksissaan valehdella ja että se menee ohi kun hän leppyy, mutta sano samalla että aikuisilla menee leppymiseen hirmu pitkä aika.

Sanot hänelle vain että hän ei puheillaan satuta sinua, mutta vahingoittaa omia lapsiaan.

Äänestä
  • Alku on ohje lasten suhteen ja loppurivi entisen miehesi käsittelyyn

    Äänestä

Sissus kun kuulostaa ihan mun exältä. Vuosien kokemuksella sanon että ei tuohon mikään auta. Haulikko auttaisi mutta se on kuulemma laiton keino. Toiseksi paras on sitten se, että kerrot lapsillesi että iskä on vihainen ja puhuu typeriä. Eli äijää ei saada hiljaiseksi mutta voidaan valmistella lapsia jotta ne osaa ottaa jorinat asiankuuluvasti vastaan. Eli toisesta korvasta sisään ja toisesta pihalle, ja vastaan ei kannata länkyttää, koska tuon tyylin mies suuttuu sitten lapselle.

Äänestä

juuri koittamalla selittää lapsille että isä on vain vihainen sinulle, mutta se menee ohi ja painottaa ettei tuollaisia saa puhua. Jos sosiaaliviranomaisten eteen joskus joutuisittekin, niin vanhempi lapsesi jo osaa toistaa isän huorittelut sun muuta ja se taas puoltaa sinua.

Tuntuu, että exäsi on katkera. Teillä on tainnut jäädä jotain asioita selvittelemättä? Ei olisi varmaan halunnut erota.

Äänestä

haluaisikaan estää, kannattaa käydä puhumassa sosiaalitoimistossa. Juttu voi muuttua ikävämmäksi ja silloin on hyvä jos olet ehtinyt kertoa oman kantasi ensin. Totuuden kertominen ei ole haukkumista, sanat vaan pitää valita tarkasti.

Äänestä

Luulen ettet saa taottua yhtään mitenkään. Sen vaikutelman tuosta nyt sai. Tuon ikäisistä lapsista en osaa oikein sanoa, mutta huonolla tuurilla jos toinen tai kummatkin lapsista "isään päin kallellaan", niin voipi käyvä niin jotta paska lentää sun niskaasi. Riippuu mun mielestäni ihan lapsista ja heidän kyvystään muodostaa omia mielipiteitään ja kyseenalaistaa kuulemiaan asioita. Tuntuu hullulta puhua noin noin nuorten kohdalla, mutta kyllä tuossa taitaa ainakin jonkinlainen totuus piillä. Varsinkin jos vanhempi (ratkaisevat 2 vuotta...) osaisi erottaa "oikean ja väärän", niin kyllä hän sitten mahdollisesti ojentaa myös sitä nuorempaa.

Ehkä ainoa mitä voit tehdä on se, että kerrot lapsille miten ja miksi heidän isänsä puhuu niin kuin puhuu. Ei varmaankaan kannata mustamaalata varsinaisesti, mutta asiallisesti kertomalla voisi ehkä saada parhaita tuloksia.

Niin no, tuli sekin mieleen josko mies tietää mitä on tehnyt (tietenkin tietää) ja pelkää sitä, että sinä mustamaalaat häntä ihan aiheesta. Ehkä hän kokee asian niin(kin), että hänenkin on mustamaalattava sinua, "kerrottava lapsille totuus miksi isi ei ole kotona".

Äänestä
  • Tuli sekunnin liian myöhään mieleen, mutta jos sinusta tuntuu järkeenkäyvältä vaihtoehdolta tuo

    "josko mies tietää mitä on tehnyt (tietenkin tietää) ja pelkää sitä, että sinä mustamaalaat häntä ihan aiheesta. Ehkä hän kokee asian niin(kin), että hänenkin on mustamaalattava sinua, "kerrottava lapsille totuus miksi isi ei ole kotona"."

    ... niin voit kai kokeilla selittää miehelle, että sä et mustamaalaa häntä eikä eroasiat / eron todelliset syyt kuulu lapsille, joten eikö olisi fiksumpaa kun kasvatettaisiin nää kersat yhdessä ilman toisten mustamaalausta...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


onneton entinen kirjoitti:

Miten saisin taottua järkeä ex-mieheni päähän? Meillä on viisi- ja seitsemän- vuotiaat lapset ja miehellä tapaamisoikeus. Pari ensimmäistä tapaamista eron jälkeen meni hyvin, mutta kolmannen tapaamisen jälkeen nuorempi kysyi, että mikä on huora. Mies oli kertonut, että erosimme, koska äitinne on semmoinen saatanan huora. Todellisuudessa erosimme, koska mies petti jatkuvasti, minä en ole koskaan pettänyt. Nyt mies on useamman kerran kertonut lapsille keksittyjä tarinoita, mitä muka tein avioliittomme aikana, muun muassa makasin muiden miesten kanssa tai huorasin ympäri kylää. Lapset on ihan hämmentyneitä, enkä oikein voi heille haukkua lasten isääkään. Miten saan sen perille, että hän vahingoittaa lapsiaankin tällä toiminnallaan? Uhkasin estää tapaamiset, mutta hän sanoo, etten pysty siihen, hän pystyy kyllä hurmaamaan sosiaalitantat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu