Kenellä teistä on se vähiten kuluttava auto? Mitkä ovat bensa ja dieseleissä vähiten kuluttavat autot?
Ja saako Suomeen tuoda sähköautoa? Se olisi varmasti halvempi kulutukseltaan.
Ja saako Suomeen tuoda sähköautoa? Se olisi varmasti halvempi kulutukseltaan.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Se on mitä kukanenkin arvostaa. Toisilla se on pieni kulutus, toisilla mukavuus ja suorituskyky. Epäilen, että se johtuu pitkälti lompakon paksuudesta, kun haikailee pienen kulutuksen perään.
Ja saa kait täällä sähköautolla ajaa, tottakai!
Eipä taida lompakon paksuus enää olla ratkaiseva tekijä monellakaan joka valitsee vähän saastuttavan eli kuluttavan auton. Rahamiehillä on varaa valita vaikka hybridi vaikka se onkin paljon vastaavaa tavallista kalliimpi.
Mikä muu, ellei lompakon paksuus? Ilmastohypetys? Eiköhän se ole kuitenkin aika harva, johon tuo hypetys oikeasti puree. Ilmastotrendi on ohi muutamassa vuodessa, ei tuota kukaan kauaa jaksa.
Toki joidenkin mediapersoonien täytyy olla trendikkäitä ja ajaa jollain jogurttipurkilla jotta pääsisi iltalehteen.
Mitä olen lähipiiriä seurannut, niin kyllä ne ovat juuri varakkaimmat jotka ajavat uusilla, vähänkuluttavilla dieselautoilla ja ne varallisuusrajoitteiset taas ~10 vuotta vanhoilla, bensamoottorisilla jälkituontiautoilla (Audi, BMW, MB ja Volvo).
Musta tuntuu, että jos on varaa ostaa joku 90 000 € maksava Lexus RX 450H tai 50 000 € maksava Opel Ampera, niin syy ecomallin hankitaan ei ole ainakaan se, että ei olisi varaa maksaa polttoainekustannuksia...
Kyseisiä eco-autoja myydään tuossa hintaluokassa mitättömän vähän.
Jos ostaa liki sada tonnin auton, merkki on usein BMW, Audi, Mercedes...
Laajennapa sitä piiriäsi vähän.
Minäkin voisin milloin tahansa ostaa heti käteisellä jonkin Ferrarin. Porschen tai Lamborghinin, mutta kun ei vain kiinnosta. Ajan vuoden 1989 mallia olevalla Peugeot 205:lla. Just tein 1000 km:n lapinreissun kulutuksella 4,7 litraa satasella. Bensaa. 98 -oktaanista.
Väärässä olit vanha ukko. 10 vuotta myöhemmin ja ei ulkona muuta liikukkaan kuin "jogurttipurkkeja", ylätyn jos itekkin aja tällaisella.
Olit valitettavasti helvetin väärässä.
Nerokasta kommentoida yli 13 vuotta vanhaa ketjua ja kommenttia.
Onhan se kiva joskus jälkiviisastella.
Reilun kymmenen vuoden kuluttua voitaisiin viisastella lisää, esimerkiksi aiheesta:
Kummat olivat oikeassa, vetyä taivaan lahjana odottavat vai nykyisiin sähköautoihin kyntensä iskeneet.
sen minkälaisen auton hankkii. Ja rahapussi sanoo sen lopun.
Itselläni ei ole tarvetta "katumaasturille", olen tähän asti pärjännyt kaksivetoisella vallan mainiosti. Ja toisekseen, vaikka lainarahalla saisikin vaikka millaisen pelin, en ole valmis velkarahalla isoa autoa ostamaan koska en todellakaan tarvitse sellaista. Vaimo ja koira kulkee vallan mukavasti pienellä japanilaisella, ja kohtuupienin kuluin. Lapin reissu juhannuksena 5,2l/100km. Bensaa siis.
Maakaasuauto kiinnostaisi mutta uushankintahinta on vielä sen verran iso että tarve ja kulut eivät kohtaa.
http://www.sahkoautot.fi/
Meillä on kakkosautona Aygo CO2 109g/km. Se taitaa olla markkinoiden pienikulutuksisin auto jos pelkästään bensa-autoja katsotaan. Bensa-hybrideistä Prius menee alle, ja Civic-hybridi pääseee samaan lukemaan Aygon kanssa.
Ainakin yksi pienikulutuksisimmista dieselautoista lienee Ford Focus 1,6TDCI ECONETIC, jossa farkkunakin CO2 114g/km (EU-yhdistetty kulutus 4,3 l/100km).
vanhat pienet autot ovat kilpailukykyisiä 0nykyautoihin verrattaessa. Citroen ax pääsi guinesin ennätys kirjaan 2,7 litran kukutuksella 100 kilometrillä. Vero on pieni kun oma paino alle 700 kg. Nuo sähköautot ovat painavia ja tekniikan korjaus kallista jos joutuu ostamaan.
Ja tuo AX, jolla ennätystulos ajettiin oli siis dieselmalli. Kulutus oli 1600 kilometrin keskikulutus ja reitti kulki yleisiä teitä pitkin Englannin Doverista Barcelonaan.
Unohtakaa nuo EU yhdistetty kulutukset uudemmissa autoissa. EU yhdistetty on yleensä se luku johon et ikinä pääse edes piheimmässä 70 km/h maantie ajossa...
Auto on pajalla ja kuljen pyörällä. Ei kuluta kuin vakuutusmaksuja.
Priukseni kulutti edellistankillisella keskimäärin 4.7 l/100km ja kesän noin 1700km pituisella ja viikon kestoisella erittäin maan- ja moottoritieajopainotteisella lomareissulla keskimäärin 5l/100km.
Minusta tuo pirssi on aivan ykkönen, oikea insinöörin unelma, konepellin alla on niin paljon ekologista haitekkiä että kyllä jaksaakin mieltä lämmittää joka kerran kun sillä "joutuu" ajamaan lähtemään. Auto toimii ja liikkuu kuin ajatus, pehmeästi ja nykimättä. Ja syö erittäin vähän bensaa.
polttoaineenkulutuksessa. Hyvä idea hukattu tosi huonoon toteutukseen.
Missä testeissä? Mikä Priuksen toteutuksessa on "tosi huonoa", mitä pitäisi tehdä paremmin?
sitten parempi vai?
Voitko valaista, missä kohdin nyt lähinnä tekisit itse toisin.
joka on isompi kun esim Sitikka C4:sessa ja Ford Focuksessa englantilaisten lehtien testien mukaan. Maantiellä kulutus kasvaa niin paljon että kaupunkihyöty menetetään totaalisesti. Lähinnä se johtuu epätaloudellisesta polttomoottorista ja omituisesta "hybridi" sekasotkusta josta ei näin toteutettuna paljon hyötyä ole. Kokeilin itsekin tuota kulutusta ja maantiellä pääsen monellakin autolla halvemmalla.
Jos se maksaa 34000e (!!!) niin verrattuna 20000e kilpailijoihin ero on 14000e jolla ostaa polttoainetta 9300L (1,5e/L) jolla taas ajelee noin 186000km jos kulutus on 5L/100km. Mikään järkisyy ei puolla Priuksen ostoa.
Olin itse ensin hieman innostunut asiasta ja ideasta tuon auton tullessa ostettavaksi mutta toteutus on hulvattoman kehno ja lopputulos pelleilyä vakavalla asialla.
kuitenkin pois: http://www.tekniikanmaailma.fi/autot/kayttotestit/tm-kayttotesti-60-000-toyota-prius-15-hsd
polttomoottorin siihen joka lähinnä lataa akkuja ja tehnyt siitä oikean sähköauton mutta mainitun polttomoottorin avulla omavaraisen tarvittaessa. Akustoakin olisi saanut lisää mukaan ja lataus melkein aina verkkovirralla. Sellaisen teimme Englannissa ja hyvin toimii edelleen 8 vuoden jälkeen.
Lämmitys ilmalämpöpumpulla joka riittää -40C jolloin autossa sisällä pysyy 20C. Vie tosi vähän sähköä.
Öljyteollisuushan kaikkine sivuhaaroineen näissä haraa vastaan. Muutenhan sähköauto olisi ollut enemmistönä tien päällä jo kymmeniä vuosia. Ketään ei halua sähköautoa, ei edes verottaja.
Lue sinä täältä mitä Priusin kulutus on taksikäytössä ollut
http://forum.taksikuski.net/viewtopic.php?t=620
ja täältä, mitä monet dieselit ovat vastaavassa käytössä kuluttaneet.
http://forum.taksikuski.net/viewtopic.php?t=1242
Taksit eivät aja pelkästään kaupungissa, taitaa kuulua kategoriaan "seka-ajo".
Priuksen maantiekulutuksessta mulla on kokemusta sen verran että vajaan 2000 km:n kesälomareissu maantiellä vei keskimäärin 5 l/100km tankkausten perusteella laskettuna. Minusta suoritus on hyvä, onhan viidessä litrassa bensaa energiaa saman verran kuin 4.5 litrassa dieseliä. Hybridijärjestelmä tuo selkeää hyötyä maantiellä esimerkiksi silloin, kun nopeusrajoitus muuttuu satasesta kahdeksaankymppiin: tuo jarrutus hukkaa yhtäpaljon energiaa kuin nopeuden muutos kuudestakympistä nollaan. Prius ottaa osan tuosta energiasta talteen regeneratiivisen jarrutuksen avulla. Noita 100->80 -muutoksia Suomen maanteillä riittää. Taajama- ja kaupunkiajossa Prius pesee dieselit mennen tullen ja palatessa.
Halvin Prius maksaa 29 t€, minkä automaattivaihteisen kilpailijan saa 20 t€ hintaan?
Eihän Prius täydellinen ole, alkaahan siinä jo mallin viiden vuoden ikä painaa mutta kyllä mä omaani erittäin tyytyväinen olen ollut. Plug-iniä odotellessa..
Siis AUTO ja sen KULJETTAJA.
-ei auto takaa taloudellista kulutusta pelkästään. Moni on varmaan kuullutkin soraääniä esim. hybridien käytännön kuluksista. Siinä haastetta teille paperilla pienikulutuksisille
Virallinen EU-yhdistetty 6,5/100km
Käytännön ajossa:
http://tankkaus.com/cardata.php?nr=27057
Eli kulutus n. 77% valmistajan ilmoittamasta....
Turha elvistellä koska tuolla autolla ajetaan todennäköisesti käytännössä pelkkää maantieajoa (10 vuodessa 500tkm mittariin) kun taas EU-yhdistetyssä on mukana myös kaupunkikulutus. Uudemmillakin diesel-Avensiksilla kaupunkikulutus on yli 7 litraa. Maantiekulutus on jotain 4.6 litran luokkaa.
ON 5,2l/100km
pääsen siis seka-ajon kulutuksella alle senkin.....
Ei se nyt _niin_ hirvittävän ihmeellistä ole päästä alle EU-maantiekulutuslukemien. EU-kulutussyklihän sisältää kiihdytyksiä ja jarrutuksia myös maantieajoa simuloivassa kokeessa. Nopeus versus aika-kuvaaja EU-syklistä löytyy esimerkiksi dokumentista
http://www.gnest.org/Journal/Vol8_No3/282-290_TZIRAKIS_376_8-3.pdf
Jos omassa ajossa ei noin paljoa kiihdytyksiä ja jarrutuksia tule niin kyllähän sitä alle EU-syklin kulutuksen voi hyvin päästä.
Sinulta on jäänyt huomioimatta tojotasi matkamittarin virhe.
Honda jazz 05 on taloudellinen kyllä maantienopeuksissa eli
menee jopa alle 5 litran kulutusnäytössä parhaimmillaan mutta
ei mun ajossa pääse sellaista ajamaan juuri koskaan kun
kaupunki ajoa tulee pakosti.
Normikulutus on mun ajoissa 6-9 litraa välillä kesä - talvi.
Maksimi kulutus ei ole tainnu koskaan mennä 9 litraan saakkaa
mutta liki kyllä ja sen saavuttaa sillä kun ei malta aina laittaa
autoa talvella lämmitykseen ja ajaa koko ajan lyhyttä ajoa kaupungissa
niin kyllä se 1.4 konekkin alkaa kuluttamaan jo.
Mutta nättejä lukemia saa 80-90km/h tasaisella ajolla.