..Ja jos on, ni millälailla se ilmenee?
Onko silikoni vaarallista hiuksille?
MINÄ
4586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Silikoni antaa hiuksen pinnalle "suojakerroksen". Se tekee hiukseen kalvomaisen kerroksen jolloin hius on sileä ja kiiltävä. Hiukset on helppo kammata kun ne eivät tartu toisiinsa. Silikoni antaa hiuksille siis sen "hyvän näön". Kaikissa viimeistely tuotteissa (lakat, vaahdot, vahat) on silikonia... ja ainahan ihmiset haluavat juuri tuota upeaa kiiltoa hiuksilleen. Kiiltävä hius on terveen ja hyvän näköinen.
Silikoneja on kahta laatua (ja juuri tässä eroavat markettien halvat ja kampaamojen kalliimmat tuotteet). Toiset ovat vesiliukoisia ja toiset ei. Toisinsanoen silikonista ei ole haittaa niin kauan kuin sen saa pesemällä pois. Kertynyt silikoni aiheuttaa usein hiustuppien tukkoontumista ja päänahan ongelmia. Pahimmassa tapauksessa hiukset alkavat putoilla. Usein kuulee ihmisten valittavan kuinka permanentti ei pysy eikä väri. Syynä saattaa olla tietysti väärin valitut aineet, mutta usein syy on silikoni.
Syväpuhdistavilla shampoilla pestessä noin kerran viikossa varmistat silikonien poistumisen kokonaan. Normaali shampoo ei poista kaikkia kertymiä, koska shampoon on tarkoituskin jättää hiukseen sen omaa suojaavaa talia.
Ei kaikissa viimeistelytuotteissa todellakaan ole silikonia. Suomalaisissa merkeissä on täysin silikoniuvapaita tuotteita ja niitä myydään päivittäistavarakaupoissa. Samoin on hajusteettomia sarjoja, joissa ei ole silikoneja. Käyppäs hyvinvarustetun kaupan hyllyillä toteamassa asia.
Jos nyt ihan pilkkua viilataan...
Milläs luulet, että se kiilto sitten siitä "silikoonittomasta" hiuslakasta tulee?
Voisin tähän samaan yhteyteen mainita nämä niin kuullut "ammoniakittomat" blondaus aineet (eivät ehkä sisällä juuri tuota myrkkyä, mutta aivan toista vastaavaa ainetta).
Ihan siis miten itse asian haluaa katsoa..
kyllä hiuslakoilla, joissa ei ole silikonia saa aivan samanlaisen kiillon, kuin niillä jossa silikonia on!! itse olen havainnut silikonittomat tuotteet erittäin hyviksi hiuksilleni :)