Kirjoitan tätä viestiä suuren tunnekuohun vallassa. Vihamielinen suurvalta, Venäjä, on hyökännyt raukkamaisesti pienen naapurinsa kimppuun; tilanne muistuttaa Mainilan laukauksia ja vuotta 1939. Myös silloin samainen aggressiivinen valtio yritti katalin toimin tuhota pienen demokratian.
Minä suomalaisena ja demokratian kannattajana olen täysin teidän georgialaisten tukena. Jos tätä viestiä lukee yksikin georgialainen, niin sanon, uskokaa ja jaksakaa taistella! Mekin onnistuimme torjumaan talvi- ja jatkosodassa kyseisen suurvallan, tekin onnistutte varmasti. Olette hieno ja urhea kansa, kaikki sympatiani ovat teidän puolellanne. Tietäkää, että vaikka Suomen hallitus pettää ja tukee Venäjää, niin Suomen kansa on teidän puolellanne.
Ajattelen teitä georgialaiset veljeni ja sisareni!
Minä suomalaisena ja demokratian kannattajana olen täysin teidän georgialaisten tukena. Jos tätä viestiä lukee yksikin georgialainen, niin sanon, uskokaa ja jaksakaa taistella! Mekin onnistuimme torjumaan talvi- ja jatkosodassa kyseisen suurvallan, tekin onnistutte varmasti. Olette hieno ja urhea kansa, kaikki sympatiani ovat teidän puolellanne. Tietäkää, että vaikka Suomen hallitus pettää ja tukee Venäjää, niin Suomen kansa on teidän puolellanne.
Ajattelen teitä georgialaiset veljeni ja sisareni!
Vastaukset 12
Vanhimmat
jossa sanot olevasi tosiasiat ei meinaa mitään. Näkee sen sinustakin.
olen kanssasi täysin samaa mieltä!
Hieno kirjoitus. Harvoin näkee täällä. Mutta nyt osui ja uppos kohalleen. Olen sanaton.
Onko biologia jäänyt opiskelematta?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Eliöyhteisö
Ravintoketjun huipulla olevaa saalistajaeliötä voidaan kutsua huippusaalistajaksi, jota mikään muu eliö ei käytä ravinnokseen. Esimerkiksi tiikerit tai krokotiilit ovat yleensä ekosysteemin huippusaalistaja (olettaen, että ihminen ei saalista niitä).
http://fi.wikipedia.org/wiki/Saalistus
"Venäjän joukot pommittavat Tshinvalia", Georgian parlamentin puhemies
Shota Utiashvili väittää AFP:lle Tbilisissä.
"Olemme menettäneet asemiamme joissakin osin kaupunkia", hän lisää.
Etelä-Ossetian kansallismielisten voimat ovat alkaneet vallata kaupunkia
takaisin Etelä-Ossetian hallituksen edustaja Eduard Kokoity lainattiin
uutistoimisto Interfaxin uutisessa.
Hän lisäsi, että "satoja siviilejä" on kuollut Tshinvalissa.
http://afp.google.com/article/ALeqM5gBUz-0G8S6qhgykA4kPbXI_VGWXg
Aina kun suurvalta ja pieni valtio ottavat yhteen, median ohjailemat ihmiset asettuvat pienen valtion puolelle, koska oletetaan, että tämän kansan asukkaat ovat automaattisesti suurvallan asukkeja sympaattisempia. Onko tämä ajattelun mantra olemassa vain suomalaisilla? Jonkinlainen muisto talvisodasta, jossa "pieni urhea kansa taisteli suurta pahaa neuvostotyranniaa vastaan"? Georgialaiset kansana on muuten sellaista väkeä, ettei heru sympatiaa heille. Sama pätee kurdeihin, joita myös säälitellään.
Pitäähän teidän nimi tietää, kun olette kotoa osanneet hakea.
"pieni urhea kansa taisteli suurta pahaa neuvostotyranniaa vastaan"
hyökätä Etelä-Ossetiaan. Konflikti on täysin itseaiheutettu Georgian puolelta.
Etelä-Ossetian puolelta pommitettiin ensin georgialaisia kylä.
Ja miten niin hyökätä? Eikös jokaisella maalla ole oikeus pitää valtaa rajojensa sisällä. Sama kuin helsinkiläiset sotilaat eivät saisi marssia Turkuun.
puola, rissa, polonium.
"Venäjä lähtenyt liikkeelle turvaamaan Etelä-Ossetian kansalaisia", kirjoittaa saksalaislehti Der Spiegel.
Venäjä on liikkeellä turvaamassa Etelä-Ossetiaa Georgian sotajoukkoja vastaan. Georgian atmeija aloitti ylläättäen eilen torstaina myöhäisiltana Etelä-Ossetian pääkaupungin Tskhinvalin lentopommitukset, ja sen panssari- ja jalkaväkijoukot ovat nyt lähestymässä pääkaupunkia Tshinvalia.
Kirjoittaa saksalaislehti Der Spiegel..
http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,570834,00.html
Kartta alueelta... http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,grossbild-1264590-570834,00.html
Pyydän ihmisiä sytyttämään kynttilöitä Vaalimaan, Nuijamaan ja Imatran raja-asemille johtaville valtateille muistutuksena venäjän törkeästä terrorismista pientä, itsenäistä ja isänmaallista Georgiaa vastaa.
Suomen teillä liikkuu tänäkin viikonloppuna tuhansia venäläisautoja.........
Jumala varjelkoon Georgian kansaa tällä hädän ja epätoivon hetkellä.