Moi!
Olen syönyt nyt kohta 8 kk Yasminelle ehkäisypillereitä. Nämä pillerit ovat ensimmäiseni. Kaikki on mennyt muuten ihan ok,vaikka menkkakivut eivät ole lähteneet minnekkään. Nyt 1-2kk aikana on alkanut tulla pahoinvointi "kohtauksia" ja outoja vatsakipuja. Voisivatko nähä kaksi oiretta johtua pillereistä? Kiitos kaikille vastaajille :)
Olen syönyt nyt kohta 8 kk Yasminelle ehkäisypillereitä. Nämä pillerit ovat ensimmäiseni. Kaikki on mennyt muuten ihan ok,vaikka menkkakivut eivät ole lähteneet minnekkään. Nyt 1-2kk aikana on alkanut tulla pahoinvointi "kohtauksia" ja outoja vatsakipuja. Voisivatko nähä kaksi oiretta johtua pillereistä? Kiitos kaikille vastaajille :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
aiia outoa jos olet jo 8 kk pillereitä syönyt ja nyt tässä vaiheessa lakaa tulla jotain vatsakipuja... Eikös pillereistä ilmenevät sivuvaikutukset näkyisi jo aiemmin...ja jos nuo pillerit on määrätty juuri menkkakipujen takia, luulisin kyllä että tuossa ajassa olisi helpostusta tullut kipuihin. Suosittelisin kyllä käyntiä gynellä/lääkärillä joka pillerit on määrännyt. Muitakin vaihtoehtoja on pillereissä jos nuo eivät oikein sovi sinulle.
Oireita voi ilmetä vuosienkin käytön jälkeen.
Vaihtoehtoja:
- Olet NYT raskaana
- Sinulla on emätintulehdus
Mene lääkäriin.
Itelläni tuli sivuvaikutukset pikkuhiljaa monen kuukauden aikana, joten ei ole poissuljettua, että oireesi olisivat sivuvaikutuksia. Voi myös olla kyse esim. tulehduksesta, joten gynekologi/lääkärikäynti on paikallaan.
Itselläni tuli mm. näitä sivuvaikutuksia:
- 2-5kk pillereiden aloituksesta alkoi väsymys, unta tarvitsi yhtäkkiä yli 9h/vrk ja silti saattoi väsyttää, vaikka söin ylim. vitamiineja, ulkoilin jne.
- yli 5kk. aloittamisesta alkoivat migreenikohtaukset, aluksi n. 1kert kuukaudessa, sitten paheni, lopulta oli jopa 3-4 kertaa viikossa (gyne väitti ettei voi johtua pillereistä, kun oli todettu lihasperäinen migreeni ennemmin)
- samoihin aikoihin alavatsakivut puolessa välissä pillerilaattaa ja menkkakivut ilmestyi takaisin entistä voimakkaimpina (ei todettu tulehdusta)
- kuumeilu ja lämmönnousu n. 6kk pillereiden aloittamisesta, koko ajan oli lämpö 37.0-37.9. Myös flunssaisena kuume pysyi kauan korkealla
(ei todettu mitään tulehduksia missään, mikä olisi selittänyt lämpöilyn, joten lääkärit lopettivat tutkimukset)
- suonenvedot jaloissa öisin, aluksi n. 1 kert. kuussa, lopulta joka yö ja monesti yössä (heräsi siihen jatkuvasti)
- viimeinen oire n. 2v. aloittamisen jälkeen oli, että pahoinvointia alkoi olla pillerilaatan loputtua juuri ennen tyhjennysvuodon alkamista. Oksentelin, olin huonovointinen, väsynyt, pahalla tuulella ym. Gyne väitti pms-oireiksi, mutta koitettiin eri pillerimerkkiä. Aluksi söin Yasminea, sitten vaihdettiin Yasminelleen.
- 2kk syötyäni Yasminelleja, mikään oire ei ollut poistunut. Pahoinvoinnin lisäksi ilmestyi vielä sydämentykytyskohtaukset esim. imuroidessa alkoi huimata, hiki nousi pintaan, sydän tykytti, nousi veren maku suuhun, sama myös lenkillä vaikka ei rasittaisikaan kovasti. Suonenvetoja myös käsissä jalkojen lisäksi. Turvotusta ja pissalla ramppaamista öisin ja iltaisin.
Menin lopulta yksityiselle lääkärille (sisätautien erik.lääkärille) ja hän teki kaikki tutkimukset (sydänfilmit ja ultrat, verikokeet) ja huomasi, että alaraajojen verenkierto oli heikentynyt huomattavasti siitä, mitä pitäisi olla. Verenpaineen alapaine oli myös kauan ollut korkealla. Myös niskat ja selkä oli koko ajan viim. 6kk kipeänä ja migreenikohtaukset paheni eikä lääkkeet auttaneet.
Lääkäri käski HETI lopettaa e-pillereiden syömisen, sillä veritulpan riski oli liian suuri. Hän ihmetteli, miksi pari eri gynekologia (julkisen ja yks.puolella) eivät olleet ottaneet oireitani vakavissaan. Jos olisin jatkanut pillereiden syöntiä, olisin voinut saada sen veritulpan, sydänkohtauksen tai pahimmassa tapauksessa kuolla!
Nyt kun olen ollut syömättä hormoneja 5kk. olo on mitä mahtavin! Kaikki oireet ovat poissa!
Ja niin pienestä ne alkoivatkin. Harmi, että 2 vuotta kärsin oudoista oireista, ennen kuin sain apua. Eli kannattaa aina käydä tarkistuttamassa, jos pillereistä tulee jotain oireita. Ei ne kaikille todellakaan sovi. Minulle tuli iänikuinen kielto hormoneille ja nykyään käytössä on vain kondomit. Edes kuparikierukka ei käy, sillä sairastan erästä naistentautia, jossa kohdun tulehdukset ovat huono asia ja kuparikierukka lisää suuresti tulehdusriskiä. Mutta tyytyväinen olen kondomiinkin, sillä sain ITSENI takaisin :)
Mä olen kanssa syönyt yasminelleja nyt jonkinaikaa ja mulla on ihan hirveet suonenvedot joka yö pohkeissa, aiemmin ei ole ollut melkeen koskaan. Jalat ihan jäässä kokoajan ja palelen. En polta. Ihan järjettömiä raivokohtauksia kokoajan pienimmästäkin asiasta, tämä ei ole normaalia "minää" joten melko raskasta aikaa mulle. Olen myös ihan rättiväsynyt kokoajan vaikka nukun kunnolla, syön terveellisesti, liikun jne. En tiedä pitäiskö odottaa vielä jonkunaikaa vai lopettaa lääkkeet kokonaan. Olen aivan eri ihminen pillereiden takia.