Hei!
Käytiin puolivuotiaan (6,5kk) vauvan kanssa ensimmäisessä hammastarkastuksessa ja hoitaja sanoi että vauvalla selvä kiillehäiriö molemmissa etuhampaissa (eka hampaat 4kk ikäisenä. Molemmissa etuhampaissa näkyy pahat jäljet jotka näyttää meistä tummilta. osa hampaasta kuitenkin sitten kirkasta valkoista niin kuin pitääkin. Puhui hammashoitaja myös jostakin kehityshäiriöstä että sellainen tms. Huomattiin itsekin kyllä jo aikaisemmin että oudoilta näyttää vauvan etuhampaat mutta ei tiedetty että tuollaisesta kyse.
Oli vaan kiireinen tuo aika niin jäi moni asia vaivaamaan. Minulla oli alkuraskaudesta voimakas mahatauti ja olin kipeä flunssassakin muistaaksen. Kysyi myös pahoinvoinnista ja kun kerroin että oksentelin koko raskausajan niin kuulema ihan tuollainenkin seikka (ei imeydy kaikki aineet tms) voi hyvinkin olla syynä tuohon häiriöön. Säikähdin myös kun sanoi että koska olen oksennellut voimakkaasti pitkin raskautta niin voi olla että pysyvissäkin hampaissakin voisi olla kiillevaurio.... Onko muilla vastaavaa kokemusta???
Oli minulla myös lääkekuureja ureaplasman hoitoon yms että tiedä sitten mitkä kaikki voineet vaikuttaa tuohon häiriöön. Mietityttää vain että vaikuttaako tuo juttu myöhemmin miten hampaiden kuntoon tms.
Luin jotakin netistä kiillehäiriöstä mutta kaikki silmiin sattuneet tekstit koski vanhempia lapsia tai aikuisia.
vauvan kiillehäiriö jo eka hampaissa
5
3047
Vastaukset
- sdsdsdsd
Joo siis aika loogista: Sinua oksetti, kehitit voimakkaita vatsahappoja, jotka nousivat vatsassa ylöspäin ja sitten ilmeisesti osa on jotenkin ajautunut vauvan "ravinnoksi"...
Siis se vatsahappo...
Siitä sitten kiillevaurioita.
Mutta tulevathan ne "oikeat" hampaat vielä myöhemmin.
Opeta tuleva lapsesi terveille elämäntavoille ja hyvään suuhygieniaan ja tarpeelliseen määrään fluoria...- apkirj
Heti joku saa vitsin aiheen mun kirjoituksesta...heh. Noh ei voi mtn.
no luulen että ihmiset ymmärtää mitä tarkoitin...en tarkoittanut että minun yrjöistä mtn vauvaan joutunut... Vaan sitä että yleensäkin kuulema sikiöllä tulee ensimmäiset hampaiden alut jo ennen rv 12 ja tuolloin jos syystä tai toisesta äidin terveydessä joku häikkä olkoon sitten mahatauti flunssa tai mikä tahansa mikä sitä tasapainoa ja terveyttä heittää niin voi kuulema vaikuuttaa sikiöön ja tuossa tapauksessa tehdä esim kehityshäiriönä sen kiillevaurion. Ja pysyvien hampaidenkin alut tulevat myöhemmässä vaiheessa raskautta ja jos oikein huono säkä niin voi olla sama homma silloin pysyvissäkin hampaissa.
Toki lapsieni ja omista hampaistani huolehdin ruokavalion ja hammashygienian yms avulla. Hampaiden kuntohan vaikuttaa muuhunkin terveyteen. Aina vaan ei voi näköjään valita millaiset hampaat syntyessään saa ja nyt se on ensimmäistä kertaa oman lapsen kohdalla todistettu.
- hamhoitaja
Juuri tuosta muistan kuinka erään kerran keskustelin työnantajani kanssa. Hän (siis hammaslääkäri)kertoi että raskauden aikana mikäli äidillä on kertomasi kaltainen mahatauti niin se voi aiheuttaa vauvalle kiille häiriön hampaisiin. Se ei suinkaan mene niin että vatsahappoja joutuu lapsen suuhun vaan vauvan hampaat ovat tietyssä kehitysvaiheessa ja kun siinä kohtaa tulee äidin puolelta "katkos" niin se aiheuttaa tuon. Äh on vaikea selittää mutta toivottavasti ymmärsit mitä tarkoitin.
Jos tiedetään millä viikolla on ollut tuo mahatauti niin siitä asiantuntijat voivat päätellä missä kehitysvaiheessa juuri tuolla hetkellä on vauvan hampaat.
Noita toki voidaan korjata nyky tekniikalla ja aineilla hyvin. Ole siitä huoletta. Ei ole edes kivulias toimenpide. Hampaan pinnalle vaan laitetaan valokovetteista muovia joka on löysempää kuin tavallinen hampaan paikka-aine.- alkupkirj
kiitos vastauksesta. Juuri tuota tarkoitinkin. Aikaisemmin joku ymmärsi kirjoitukseni väärin (kirjoitinkin epäselvästi). Eihän mitkään hapot voi tietenkään mennä vauvan suuhun kun myöhemminkin napanuoran välityksellähän ne kaikki ravinnot yms siirtyy vauvaan. En ymmärrä miten jokku edes viisasteli noin että tuolla tavalla tarkoittaisin=).
En muista kovin tarkkaan mutta muistaakseni minulla oli se mahatauti (tai ruokamyrkytys) rv 7-11 tienoilla ja kesti vajaan viikon. Tuona aikana mikään ruoka ei pysynyt sisälläni ja tuli myös armoton ripuli. Epäilin sitä myös ruokamyrktykseksi koska oli tosiaan niin älyttömän raju. Kaiken järjen mukaan tuollaisesta taudista kyllä voi tulla se "katkos stoppi" joka voisi aiheuttaa tuon vaurion....
Kiitos vielä kerran sinulle vastauksesta=). Harmittaa vain että tuollainen yksi sairastettu tauti voi aiheuttaa tuollaista mutta toisaalta onneksi ei ole vakavammasta kyse.
- hamhoitaja
http://www.hammaslaakariliitto.fi/suun-terveys/suun-hoito/hampaiston-kehittyminen/
Tuossa vielä netti sivu...tosin siinä ei ole kerrottu raskaus ajan hampaiston kehityksestä mutta tästä eteen päin, jos kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1633056Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3722087- 411861
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii431836Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321431Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541183
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328985Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles113968Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53802