'Profeetoista 'suurin?

Kuka on alan

miehistä tai naisista suurin 'profeetta'.
Ehdotuksia, thanks.

7

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salipunteri

      ...se on niin makuasia. Cash oli toki kova, mutta itse pidän eniten George Jonesista ja Merle Haggardista. Jones on kingi etenkin sydäntäsärkevissä countryballadeissa, kun taas Haggard on esim. honky tonk-genren mestari.
      Lefty Frizzell ja Ray Price ovat myös vanhoja staroja, joiden musiikista ammentavat vaikutteita monet nykytähdet. Eikä saa unohtaa Willie Nelsonia, vaikken itse juuri pidä hänen äänestään.
      Naisista Patsy Cline, Loretta Lynn, Tammy Wynette, Dolly Parton ja Emmylou Harris kuuluvat jokaisen countryfanin must-hankintoihin.

      • Salipunteri

        Pirskatti, edellisestä viestistä unohtui Hank Williams. Ehdottomasti profeetta, tosin arvonnousua tullut paitsi musiikista, myös traagisesta elämästä ja ennenaikaisesta kuolemasta.


      • starat

        Betty Ford-klinikan vakioasiakkaita niin kuin John Cash vainaa oli?


      • peittokeiju
        starat kirjoitti:

        Betty Ford-klinikan vakioasiakkaita niin kuin John Cash vainaa oli?

        CHARLIE DANIELS. On toki muitakin mm. Willie, David Allan Coe, Emmylou Harris.....


    • bluesukko

      Carter Family. Kokoonpanossa AP, Maybelle ja Sarah.

    • C.G.P.

      Atkinsin Chet aka Certified Guitar Player ja Nashville soundin ikoni. Profeetta isolla Pro:lla.

      • alan jackson

        Alan Jackson!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      236
      15169
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10136
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9361
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7089
    5. 182
      6527
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6207
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      4786
    9. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      145
      1680
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1576
    Aihe