että vasta hiljattain uusittu työsuojelulaki ei salli työntekijöihin kohdistuvaa väkivaltaa, millään tavalla. Tarkoittaa niin henkistä, fyysistä kuin sosiaalista, ja se koskee kaikkia : työnantajaa, työtovereita, asiakkaita, yhteistyökumppaneita... Työntekijän ei tarvitse tuntea oloonsa uhatuksi, syrjityksi, kiusatuksi tmv. Jos siis kohtaat kiusaamista työtovereidesi osalta, tulee työnantajan siihen puuttua välittömästi kun asia tulee hänen tietoonsa. Jos asiat eivät lähde etenemään, ota yhteyttä ammattiliittoon tai työsuojelupiiriin.
muistakaa
kiusatut
4476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
se, että mukamas liitot ja työsuojeluihmiset auttais.Työpaikoilla on tänä päivänä viidakon lait, eli kyynärpäätaktiikalla, valehtelulla ja kaikenlaisella kieroilulla päälliköiden suosioon päässeet on niitä kaikkein pahimpia kiusaajia. Kun ilmoittaa työsuojelupiiriin kiusaamisesta, niin sieltä vastataan että asiat pitää hoitaa työpaikalla.Kun haluaa liitolta apua, niin sielläkin on niin viisaita ihmisiä, että ne voi sanoa, ei täytä työpaikkakiusaamisen kriteeriä, eivät edes tule työpaikalle tutkimaan ja selvittämään asioita.Vaikka työkaveritkin tietää kiusaamisesta, niin ne ei uskalla tehdä mitään, pelossa että itse joutuu kiusatuksi, näin ainakin tapauksissa kun kiusaaja on päällikkötasolta.
On aivan turhaa luulla ,että kiusatut saisivat apua luottamusmiehiltä. Itse asiassa hehän saattavat olla kaikkein pahimpia kiusaajia ja työtoverin alistajia ja nimittelijöitä. Eikä työsuojeluvaltuutetut niinikään uskalla asioihin puuttua . Pelko on siitä , että he itse joutuvat jonkun klikin hampaisiin ja porukan epäsuosioon.
Myös työsuojelupiirit ovat puolueellisia. He odottavat , että ongelmat korjaantuvat itsestään.
Pötypuhetta. Työpaikkakiusaaminen kaikkine epäoikeudenmukaisine urakoineen on vakava juttu.
Vain ja ainoastaan talon ylin johto voi puuttua, mutta heillä ei ole halua, jos tuottavuus heille on riittävä. No ehkä vasta sitten kun joltain menee henki. Niin, mutta kuinka monta henkeä on jo mennyt kiusaamisen aiheuttaman itsetunnon menetyksen, työkyvyttömyyden ja sitä seuranneen itsemurhan kautta. Nämä ovat tosi vakavia juttuja.
Lailla ei ole mitään merkitystä ,jos sitä toteuteta käytännössä.
Mainitsemanne asiat ovat totta, mutta muistakaa, että kun nyt kuulumme EU:oon, Suomea sitovat myös muut lait kuin vain Suomen omat, ja myös valitusteitä on enemmän. Koska kaikkea valvotaan paljon tarkemmin, ovat myös ammattiliitot ja työsuojeluvaltuutetut paljon sidotumpia uuden lain puitteissa. Kyllä asiasta kannattaa lähteä valittamaan, niin kauan että sen joku ottaa hoitaakseen. Jokaisella on oikeus tuntea olonsa hyväksi ja turvatuksi, työpaikallaankin. Kiusaaja haluaa vain valtaa kiusatulta, hän haluaa vain kontrolloida. Älä lähde siihen mukaan, vaan sano että etsi vallankohteesi muualta.
Helpompi se sanoa kuin tehdä. Jos nyt olisin, kutsuisin poliisin paikalle. En missään ole nähnyt niin helvetillistä meininkiä.
Asioita ei ota kukaan hoitaakseen, kun vain uhri on saatu ulos. Kas kummaa , jopas on löydetty uusi uhri ja niin kierre jatkuu ja jatkuu. Koko talo tarvitsee täydellisen puhdistuksen.