jatkuvasti ruskeaa valkovuotoa..

olen jo reilun vuoden syönyt Yasmin-pillereitä ja tähän saakka kaikki on mennyt hyvin..mitä nyt paino hieman noussut. aiemminkin olen "kärsinyt" yhtenä päivänä luiskansyönti-ajalla ruskeasta valkovuodosta (välivuodosta?), mutta nyt jo reilun viikon ajan vuoto on päivittäin ollut todella ruskeaa (kuin viimeisenä vuotopäivänä) ja toisinaan klimppistä. mietin tässä vain itsekseni, että onkohan kyseessä vaiva josta kannattaa pirauttaa gynekologille vai onko tämä ihan normaal..joskin kiusallinen "vaiva"
4446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yasmin on matalahormoninen pilleri. Ilmeisesti sen hormonimäärä ei enää riitä pitämään kiertoasi tasaisena 28 päivän mittaisena. Jos tuota esiintyy jatkossa, ota yhteys lääkäriin ja vaihda pillerimerkkiä tai ehkäisykeinoa.

Ja kuten niin usein (tätäkin asiaa nimittäin kysytään täällä viikottain), tästä seuraa jatkokysymys "mutta entäs kun olen syönyt jo vuoden näitä pillereitä, ei kai oireet voi yhtäkkiä vaan alkaa?" Kyllä ne voivat. Ei sillä ole mitään merkitystä kauanko olet pillereitä syönyt, oireet voivat alkaa silti ihan yllättäen.

Tietysti ruskea vuoto tai yleensä ylimääräinen vuoto emättimestä voi olla merkki esim. tulehduksesta tai sukupuolitaudista.

Äänestä
  • kai ehkäisyteho on silti pysynyt ennallaan???

    Äänestä

  • huolestuako!?! kirjoitti:

    kai ehkäisyteho on silti pysynyt ennallaan???

    Kierron häiriö ei aiheuta ehkäisytehon heikkenemistä, joten kyllä, se on ihan ennallaan. Ruskea tiputteluvuoto on ainoastaan kiusallista, ei haitallista.

    Äänestä

Valkovuoto on valkoista, ei ruskeaa. Ettei sinulla vain olisi paha ripuli?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestuako?! kirjoitti:

olen jo reilun vuoden syönyt Yasmin-pillereitä ja tähän saakka kaikki on mennyt hyvin..mitä nyt paino hieman noussut. aiemminkin olen "kärsinyt" yhtenä päivänä luiskansyönti-ajalla ruskeasta valkovuodosta (välivuodosta?), mutta nyt jo reilun viikon ajan vuoto on päivittäin ollut todella ruskeaa (kuin viimeisenä vuotopäivänä) ja toisinaan klimppistä. mietin tässä vain itsekseni, että onkohan kyseessä vaiva josta kannattaa pirauttaa gynekologille vai onko tämä ihan normaal..joskin kiusallinen "vaiva"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu