Karvahan on todistettu kasvavan tietyn ajan, jonka jälkeen se lopettaa kasvamisen ja putoaa pois. Miten voi olla mahdollista minulla, kun poistan täyteen mittaan kasvaneet karvat höyläämällä, niin ne kuitenkin jatkavat kasvamistaan takaisin samaan pituuteen. Eikö karvojen pitäisi olla kasvamatta, kun ne ovat kasvu kauden ohittaneet? Onko teillä muilla tämmöistä tapahtunut?
Karvojen kasvusykleistä
Marika-
3477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mielikuvitus käyttöön. Karva kasvaa vuoden, parin verran, vaikka kuinka katkoisit siltä kärkeä pois. Sitten se nukkuu kolmisen kuukautta eikä tietysti näy mihinkään. Sillä on kuitenkin tuhansia ja taas tuhansia karvakavereita, jotka kasvavat eri tahtiin. Karvoja siis riittää.
Onneksi niitä karvoja kuitenkin riittää. Hiuksetkin ovat karvoja, eikä olisi kivaa, jos ne kaikki nukahtaisivat muutamaksi kuukaudeksi yhtä aikaa!
Jos karvat kuukaudessa kasvavat sentin, niin leikkaamatta karvat kasvaisivat vuodessa 12 senttisiksi. Eihän tämä voi pitää paikkaansa.
Tietojen mukaan karvat kasvavat jatkuvasti, kunnes ne menevät lepotilaan ja putovat aikanaan pois. Näin ei kuitenkaan tapahdu ihokarvoille?
Meinasin ruveta vastaamaan, mutta nyt on täällä tietämättömyys niin järjettömän valtavaa, että hopi hopi googlettamaan perusasioita ihmisen kropasta. XD