Hei! Minkälaista kosketinsoitinta suosittelisitte tyttärelleni, joka haluaa alkaa soittamaan pianoa. (Piano saa vielä odottaa, jos innostus lopahtaa) Hintahaitari tuntuu olevan noin äkkiseltään 40-700€... Pikkuveljien vuoksi ei kannata halvinta ostaa, eikä myöskään kalleinta ;) Myöskin jotain "herkkuja" saisi olla, jotta innostus pysyisi vireänä.
Minkälainen kosketinsoitin???
Tarjonnan paljous
31477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaikki oikeastaan riippuu siitä, mitä tytär haluaa oppia. Jos klassisen musiikin opiskelu on haaveissa, kannattaa unohtaa saman tien sähköiset soittimet, jotta myöhemmin ei tarvitse alkaa korjailla tekniikkavirheitä, joita sähköpianolla - kyllä, myös hyvällä sähköpianolla - harjoittelu voi aiheuttaa.
Jos taas lapsi halua oppia kevyttä musiikkia ikään kuin "omaksi iloksi", hyvä sähköpiano voi olla ok. Sähköpianoksi kannattaa hankkia täyspitkä painotettu koskettimisto, jotta koskettimet eivät lopu kesken, sillä se tulee eteen yllättävän äkkiä ja potuttaa. Myös ainakin kaikupedaali kannattaa olla mukana. Tosin myös kevyempi musiikki pidemmällä tähtäimellä vaatii hyvää tekniikkaa, jonka harjoittelu on helpompaa oikealla pianolla.
Minua aina hieman harmittaa sellaisten vanhempien (ja ennenkaikkea heidän lapsensa) puolesta, jotka haluavat säästää ja hankkivat huonon soittimen lapsen ensimmäiseksi soittimeksi sillä ajatuksella, että jos innostus lopahtaa, niin ei ole paljoa rahaa kiinni soittimessa. Todellisuudessa hyvästä ja käytetystä hyvin kunnossapidetystä pianosta saa paljon helpommin jopa hankintahinnan takaisin kuin kohtalaisen hyvästä sähkösoittimesta, jonka tekniikka heikkenee käytössä (sitä ei voi/kannata korjata) ja joka vanhenee ja uusia malleja tulee kauppoihin eikä siitä saa ikinä kuin murto-osan hankintahinnasta takaisin.
Lapsen into saattaa myöskin lopahtaa juuri siksi, että soitin on heikkolaatuinen. "Herkut" eivät paljoa siinä tilanteessa auta. Puhumattakaan lapsen soittotekniikasta, joka voi kärsiä pahasti. Se vasta harmittaakin, jos lapsen into kasvaa ja hän haluaakin musiikkialalle töihin, vaikka piano-opeksi. Silloin huono soitin voi todellakin kostautua ja pahasti.
Onnea kuitenkin soittoharrastukselle!
lelukaupoista voi saada kosketinsoittimia alle 40 eurolla, ihan hyviäkin. Mutta niillä ei välttämättä saa soitettua kaikkia sointuja tms,mutta ainakin yhdellä sormella kerrallaan melodioita saa soitettua hyvin. Kirpputorilta voi löytää halvalla myös. Musiikkiliikkeissä on varmasti muutaman sadan euron kosketinsoittimia. Netissä on virtuaalipianoja, hakusanalla "virtual piano" voi löytää. Muumi lasten tietokoneessa joka ei maksa montaa kymmentä euroa, on nuottinäppäimet, niillä voi vähän soittaakin.
Oletan että nuo olivat heikkolaatuisia vitsejä...