Jos sinulla on firman käyttöetuauto, niin bensakulut maksetaan tietty omasta pussista, tämä on selvä.
Mutta! Joskus ollessani myyntihommissa joskus 90-luvulla käyttöetuautosta pidettiin myös ajopäiväkirjaa ja kuun lopussa bensakuitit laskettiin yhteen ja ajopäiväkirjan mukaan saatiin firman ajoista bensarahat takaisin itselle. Eli jos oli ajettu 70% firman ajoa, niin tämän osuuden firma täräytti kuittien/ajopäiväkirjan mukaan minun tilille.
Käyttöetu, bensakulut?
Jp009
3
1599
Vastaukset
- käytäntö
on maksaa 12 senttiä kilometriltä työajoista. Mutta ajopäiväkirjan kuittisulkeisilla lopputulos oli tod.näköisesti samansuuntainen.
- oli 90-luvulla
pari vuotta käyttöetu.Työajoista pidettiin päiväkirjaa ja kopio liitettiin jokaiseen matkalaskuun jolloin keryneet kilometrit korvattiin.Ei siihen kyllä bensakuitteja tarvittu.Ei työnantajaa taikka verottajaa kiinnostanut paljon rahaa bensaan oli mennyt.
- kiertoa?
Mitävarten se sitten on keksitty se kilometrikorvaus?
Minä teen säännöllisesti matkalaskun, ja laskutan työajosta kilometrikorvauksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2184972- 1892693
- 671572
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521400Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91272Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?991268- 1321237
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091174Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1511166- 791155