Eli nyt saa luetella hyviä kitaroita. hintaraja on noin 1500 euroa. ja aloittelija olen mutta pitää nyt kerrallaan saada hyvä. oisko gibson, esp tai ibanez hyvä? ja sen verran monipuolinen kitara että saa soundeja mihi tahansa biiseihi melkeinpä.
laadukas kitara aloittelijoille?
wnbgtrr
3769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei ehkä kannata ostaa aluksi liian kallista koska voi olla että et innostu soittamaan niin kauheesti... mut jos haluut eri saundei ni panosta vahvistimee ja osta vaikka wahwah pedaali ja muita äänen vaikuttavia laitteita jos rahaa riittää noinki paljo...
Tuohon hintaan jo saa vaikka mitä. Merkeissä itse lähtisin katselemaan vaikka Gibson, Fender, Ibanez sekä varmaan muitakin löytyy.
Mieti mitkä ovat sun omat tarpeet koska ne ratkaisee millainen kitaran pitää olla.
a) Haluatko vibrakammella (tremolokampi) vai kiinteä tallaisen. Jos haluat kammella niin onko se sellainen normaalimpi vitage talla vai esim. floyd rose (floikka) talla. Floikka talla on aloittelijalle ehkä hieman vaikea virittämisien ym. suhteen mutta ne kyllä oppii ja tietoa löytyy esim. muusikkojen netistä.
b)Haluatko kaulan jossa on 22 nauhaa vai esim. 24 nauhaa (pidempi kaula). Onko nauhat korkeat (jumbo), mediumjumbot (keskikorkeat) vai matalat (vintage). Kaikki tälläiset riippuu sun omasta mieltymyksestäsi ja millaista tatsia haet kitaralta. Osa kauloista on todella ohkaisia kuten Ibanezin eräs Wizard kaula, sitten on ohkaisia kuten Fenderin C-muotoinen kaula ja vähän paksumpia kuten jotkut Gibsonin kaulat esim. LesPaulin kaulat 50 vuosimallia jne.
c)Millainen pitää mikitys olla (singlecoil) yksikelaiset (soveltuvat yleensä perusrockkiin jne. tai humbucker (kaksikelaiset mikit) yleensä näillä vedetään sitä hevymetallia. HUOM! tietysti millä tahansa voi soittaa mitä tahansa, onhan noita efektejä ja erillaisia vahvareita.
Ulkonäkö on monelle tärkeä mutta muista että tärkein on sen soittimen soitettavuus ja soundi.
Testaa kitaraa ilman sähköjä ja sähkö kera (mitä pidempään kitara soi nätisti ilman sähköjä, puhtaasti ja jokaiselta nauhaväliltä särisemättä niin aina parempi.
Jos nyt jotain pitäisi suositella sinulle niin itse hakisin sellaista all round kitaraa eli mikä soveltuu musiikkiin kuin musiikkiin, sellainen kitara jossa on singlecoilia ja humpparia sekaisin ja humppari-mikit saa puolitettua (ns. yksikelaisiksi/matkii singlecoilia).
Hyviä skittoja on Fenderin American Deluxe jossa on humppari tallamikkinä ja parit singlecoilit kaulaan päin mentäessä. (hinta n. 1400-1500 ja voi lähteä halvemmallakin) ( medium jumbonauhat ja C-muotoinen kaula).
Ibanezilla on aika hyvä valikoima esim. SA sarjan S670FM ATF maksaa noin 500 joten rahaa jää vahvistimeenkin, on ZR tallalla joka pitää vireen vaikka yksi kieli katkeaisi, ei ihan samoja juttuja voi tehdä kaikkia kuin floikkatallalla mutta hyvä kitara. Tuon iso veli eli S2170FW NTF on parempi malli tuosta, jossa paremmat eli dimarzion mikit, joten soundi on tuhdimpi ja soivampi. (Molemmissa Wizard kaula, joka ei ole vielä se ohkaisin Wizard kaula mutta hyvä kuitenkin )
Gibsonista löytyy monta eri mallia SG:stä, se terävä sarvinen, ehkä tuollainen malli jossa oisi humpparit oisi ihan jees. Sitten on Gibsonin LesPaul mallinen, jossa on molemmat humppareita, hyvä sekin (SG:tä saa aika halvalla esim. 595 mutta ite hankkisin kyllä sellaisen vähän päälle 1000 maksavan jos ei ole rahasta kiinni. Lespaulissa on aika samoja hintoja tuossa tonnin molemmin puolin.
Tuossa nyt muutamat esimerkki, et kertonu mitä haluat soittaa jne. joten paha sanoa muuta kuin että käy testaamassa, mikä sopii sun käteen ja mikä soundaa parhaimmalta, on hyvä soittaa niin se on valintasi :D
Aiheesta voisi vaikka kirjoittaa sata sivua mutta itse se pitää todeta mikä on hyvä kitara, ota kaveriksi joku kokeneempi soittaja mukaan joka tietää noista kitaroista (jos tarvis).
oot laittanu en suosittele sulle mitään tonnin vehkeitä heti ekana mut en pyri siihenkään että ostat jonku halvan paskan eli kannttaa lähtee hakee siit 300-500€ nyt ekana silläki saa jo paljon hyviä kepakkoja on esim. ESP Jackson Ibanez Gibson BC. Rich yms kattele noita mut älä liian kalliita ostele...