Ultimate pohdinta kullan löytämisestä.

Eli siis on monia asioita jotka minua ihmetyttää naisissa ja koko kuviossa. Pyrin siis kirjoittamaan mahdollisimman puolueettoman tekstin ja sisällyttämään omia käsityksiäni/havaintoja. Kirjoitan myös oman nimimerkin takaa sen sijaan että kirjoittaisin anonyymina.

Muutamia asioita mitä ISO osa naisista hakee miehestä:
- Miehen tulee olla siististi pukeutunut ja huoliteltu olemukseltaan.
- On aina plussaa jos mies tuoksuu miellyttävältä.
- Miehellä pitää olla itsetunto kohdallaan.
- Naiset tahtovat mieluusti sosiaalisen ja keskustelukyvyn omaavan miehen. (eivät kaikki tietenkään.)
- Iso osa (yli 70%) naisista tahtoo miehekkään miehen.
- Miehen tulee olla hellä, (herkkäkin?) osaa kuitenkin olla mies kun tilanne vaatii.
- Miehen on hyvä olla komea. (ihannekumppanen vartalot ovat yleensä urheilullisia tai edes normaalivartaloisia)Huomioidaan kuitenkin että kauneus on katsojan silmissä.
- Miehen kuuluu olla luotettava se on (ehkä?) tärkein ominaisuus.
- Miehen on hyvä olla romanttinen, tarpeen vaatiessa täten myös kyky ymmärtää ja lukea tilanteita.
- Miehen tulee olla omillaan toimeentuleva. Rräs tutkimus kuitenkin tietää väittää seuraavaa. "Alfa aseman omaava nainen tuntee olonsa uhatuksi ja alitajunnallisesti kilpailla paremman statuksen omaavan "uroksensa" kanssa." Myös narsistisella naisella asia saattaa tuntua uhalta.
- Miehen tulee osata sitoutua mutta ei saa jäädä kiinni, vangita toista. "If you love somebody, set her free, if she love you they return."
- Mies ei saa olla liian mustasukkainen.
- Miehellä tulee olla oma tahto.

-Optimaalisia/lisäominaisuuksia-
- Mies osaa laittaa ruokaa ja hurmata taidoillaan.
- Mies tietää milloin käskeä naisen hiljaiseksi, ja milloin nainen tarvitsee vain huomiota.
- Mies on hyvä hieroja.
- Miehen tulisi olla hyvä sängyssä.
- Mies tulee toimeen kaikkien kanssa joiden pitää.
- Mies on ERITTÄIN tyylikkäästi pukeutuva.

Tuossa on lyhyt lista siis, monet listan asioista tulevat erinäisistä gallupeista ja osa tietysti suomi24 deiteistä.

Spekuloidaan siispä muutamia asioita:

-ERITTÄIN moni suomalainen "perusmies" omaa isoimman osan noista perusominaisuuksista, mutta naiset usein ohittavat parhaat miehet huomaamattaan. Suomalaiseen kansanluonteeseen myös kuuluu eräänlainen arkuus, eli useat aroilta vaikuttavista yksilöistä saattavat kuitenkin olla kaikkea muuta mitä vaikuttaa. (jopa ne parhaat miehet?)

-Jostain syystä monet yksilöt perustavat käsittämättömiä ennakokäsityksiä toisen luonteesta ulkonäköä katsomalla, myös musiikkimaun. Lähes kaikki ihmiset tietysti idealistisesti väittävät hyväksyntää ja ymmärtystä. Siinä tuleekin SE iso dilema kun juuri keskustelufoorumeilla Anonyymien kirjoitusten takaa löytyykin valtavasti sitä mitä ihmiset ajattelevat oikeasti. Siitä luulisin suurimpien riitojen foorumeilla alkavan. Mennään siis pointtiin, naiset/miehet valitsevat deiteissä ja sun muissa palveluissa juuri joko ulkonäön tai kirjoituksen perusteella kumppanin USEIN pettyen, koska todellisuudessa ajatusmailmojen pitää kohdata jotenkin että suhde toimisi. Verbaalinen lahjakkuus hyvä kuva on usein juuri se millä nainen isketään netissä. (valokuvaajana helppo todistaa)

Naiset saavat VALTAVAN määrän viestejä Deittien kautta. Monesti olen miettinyt kavereiden kanssa seuraavaa: Deittipalstat ovat täynä aina samoja ihmisiä, ihmisä joiden profiilit ohitetaan koska toinen nyt vaan ei oo yyberikomistus/yyberikaunis. Monesti me myös ihmettelemme "miksi mä en löydä sitä oikeaa mistään?" USEAT vähänkin normivartaloiset/kauniit (hitto ei tarvii ees olla kaunis) naiset saavat satoja viestejä, kun heille kirjoittaa usein mitään vastausta ei tule, ei vaikka olisi asiallinen ja täyttäis ihan kaikki kriteerit paitsi: Sixpack urheilullinen vartalo.

-Eräs selitys löytyy siihen miksi jos naista ei mies miellytä niin miehelle ei vastata: Koska naiset saavat satoja viestejä, ties millaisilta ihmisiltä, viestien sisältö on usein seksiin, hyvin hävyttömiä viestejä tai ulkonäköön liittyvää kehumista. Viestien paljous ja se tieto kuinka haluttu on antaa valtavasti valinnanvaraa ja usein ne oikeasti parhaat miehet eivät saa edes vastausta.

--------
-Spekuloinnin sijasta eräs pieni työryhmä päätti siis kokeilla miten homma toimii käytännössä.
Kaksi miestä toinen miesmalli toinen oli normivartaloinen duunari tekivät profiilin cityn deittiin. Molemmille kirjoitettiin valmis viesti, toinen täydellisen harkittu juuri sellainen millaisen viestin nainen tahtoo. Toinen sovinistinen seksipohjainen viesti. Valittiin 12 täysin normaalia naista molemmille miehistä.

Malli laittoi naisille hyvin härskin viestin, kun taas duunari laittoi täydellisen viestin.

Tulokset: (huomatkaa että testi ei ole tarkka)
Malli: 7/12
Duunari: 6/12
Viestit vaihdettiin, ja valittiin uudet 12 naista.
Malli: 14/12
Duunari 1/12
Eli malli siis sai useammalta naiselta kuin lähetettyjä viestejä oli vastauksen. Mikä tekee kaikesta mielenkiintoisempaa oli se että kuusi naista molemmissa kokeiluissa valittiin molemmille miehille: kuusi PK seudulta. kuusi pieniltä kunnilta. Kummissakin tapauksissa Duunari sai kaikki viestinsä juuri pienistä kunnista. Eli seuraavan kerran kun ajattelet "Pk seudulla/kaupungeissa on pinnallinen meininki" Saatat hyvinki olla oikeassa.
Tulokset voi kukin ottaa miten tahtoo!
------------

Katsotaanpa omaa tilannettani: olen 23 vuotias, normaalivartaloinen, 87 kiloa, 185cm, minulla on pitkät hiukset, olen harteikas ja kasvoni ovat suht miehekkäät, pukeudun siististi treffeille, pidän huolta että hajusteet ovat kunnossa (Armani, tommy, polo, etc...). Olen sosiaalinen, oikeastaan täytän lähes kaikki listan kriteerit.... Ja olen sinkku, Siispä olen tilanteenpakosta (aikaa ei ole) yrittänyt juuri seurustelupalstoilta ja chateista saada itselleni kumppania. Todeten että se ei ole onnistunut tähänkään menessä. On tilanteita jossa olen sitten mennyt treffeille, usein tulee todettua että homma sitten ei toiminutkaan. Kuitenkin onnistun lähes aina tekemään vaikutuksen livenä ja saamaan toisen kiinnostuksen, saamaan toisen jopa ihastumaan ekoilla treffeillä.

Mutta se charmi ei vaan toimaa näissä netti-deiteissä en tiedä miksi. Mietin juuri nyt siis miksi hyvä mies ei saa naista mutta sitä näkee upeita ja ihania naisia kaikenmaailman kusipäiden kanssa. Ihan sattumalta moni mies ajatteleepi ihan samaa asiaa. On se prkl sääli kun näin pirun komiat, charmikkaat suomalaiset miehet mitä täälä pyörii on ypöyksin! (liittyy varmaan samaan asiaan miksi monet hyvät naiset on yksin ja törmää kaiken maailman kusipäihin.) Asiasta saa tulla keskustelemaan chattiin kanssani jos tahtoo.

"it's nice to be important but it's more important to be nice."
-Swordstar
242415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Luin just tekstin ja totesin että kannattaa pitkät viestit kirjottaa eka vaikka notepadilla, prkl kun on paljon kirjotusvirheitä.

Äänestä
  • On se kyllä kumma ja ei toi oo aina miesten kohdalla vaan usein naistenkin kohdalla, ainakin mun.
    Ja en tosiaan etsi mitään mallia vaan ihan sellasta miestä joka olisi edes hieman samanlainen kuin minä.
    Tai että olisi edes samt kiinnostuksen kohteet. Ei se ulkonäkö ole 1/1 mutta on se kiva kun ees joltain näyttäis :D. En tiedä mikä pointtini oli mutta ei tää ole ongelma ainoastaan miesten kohdalla.

    Äänestä

  • murgu kirjoitti:

    On se kyllä kumma ja ei toi oo aina miesten kohdalla vaan usein naistenkin kohdalla, ainakin mun.
    Ja en tosiaan etsi mitään mallia vaan ihan sellasta miestä joka olisi edes hieman samanlainen kuin minä.
    Tai että olisi edes samt kiinnostuksen kohteet. Ei se ulkonäkö ole 1/1 mutta on se kiva kun ees joltain näyttäis :D. En tiedä mikä pointtini oli mutta ei tää ole ongelma ainoastaan miesten kohdalla.

    En usko että se on vaan miesten kohdalla, täytyy huomioida se tosiasia että en naisten näkökantaa tiedä. Olisi kiva joskus lukea se syvällisesti kirjoitettuna.

    Äänestä

Mun mielestä toi on ihan liian teoreettista. Mimmit ei oo mitään koneita jotka voi tosta vaan analysoida ja sitten koitaa löytää "mystinen avain" jolla joku aukeaa.

No. Mä nyt heitän tälläset ajatukset nimenomaan sinusta...

- Oot aika hassun näköinen. Sun pärstäs miellyttää osaa naisista, osaa ei laisinkaan. Anna naisten tehdä se valintansa ja keskity niihin jotka diggaa susta ja tyylistäsi.

- Galleriasi on englanniksi. Täs maas puhutaan suomea, englannin käyttäminen antaa vähän sellaisen kuvan että haluut olla kauempana ja olla olematta ymmärretty. Samoin se on tollasta surumielistä tekstiä... Jos se tukee luonnettasi niin ok, antaa olla - mutta voi olla että voisit keksiä jotain luontevampaakin. Tsekkaa mun galleriasivu, mä pidän omasta ajatuksestani ;-)

- Miehen on syytä osata olla oikealla tavalla välinpitämätön paskiainen kusematta kuitenkaan naisten muroihin. Tämä tarkoittaa sitä että esim. chatissa kannattaa vaan jutella ja tehdä tuttavuuksia ja itsensä huomatuksi. Jos joku nainen heittää sulle hymiötä niin anna sen heittää. Se on tykännyt sun jutusta, ei kosinut sua. Muroihin kuseminen puolestaan tarkoittaa sitä että naisia kannattaa kohdella kuitenkin oikein. Välinpitämättömästi - mutta reilusti.

- Tee selväksi että olet sinkku ja että sun nurkissa ei pyöri tuhatta naista. Tee se selväksi olematta säälittävä ruikuttaja. Tällöin vapailla naisilla herää herkemmin ajatus : Entä Jos...
- Naiset vaatii tuhansia asioita miehiltä. Hupaisaa on se että rakastunut mies täyttää huomaamattaan melkein kaikki noi kriteerit. Älä ressaa isoista pyynnöistä.

- Muista läpsäyttää (henkisesti) naista joka osoittaa kusipäisyyden oireita. Näytä että sulla on selkäranka.

- Ei kannata madella turhaan. Jos mokaa jotain ja siitä on ollut haittaa tai murhetta on luontevaa pyytää anteeksi. Mutta muuten pikkuvirheistä yms. ei kannata ottaa pätkääkään stressiä.

- Kun naiset ymmärtää että sä et ole kusipää, et ole pelimies, et irstailija, et itsesäälissä rypevä lima etkä mikään yleishurmuri jää jäljelle se että oot potentiaalinen kumppani. Jos et styylaa kenenkään kanssa ja naiset on havainneet sut... alat katseleen ketkä naisista kiehnää sua. Se on aika hienovaraista niiden puolelta... mutta tässä vaiheessa sun tekemä aloite sitten tarkoittaa naiselle jo sitä että hän on se prinsessa jonka kelpoisa mies on valkannut joukosta. Hänelle erikoiskohtelu, muille ei.

Sitten vaan tutustumaan tähän kyseiseen naiseen, järkkään treffejä jne jne... ja jos ei natsaa niin jätät hyvän kuvan itsestäsi aina kun kohtelet väärääkin naista hyvin. Naisten puskaradio kyllä parittaa hyvät miehet lopulta jonnekin suuntaan ;-)

Huomaatko. En sanonut yhtäkään "nainen haluaa" juttua. Pointti on siinä että sä haet joukosta tällä tavalla sen joka haluaa - tai huomaa haluavansa sut - ja jonka sä voisit luulla haluavasi.

97% naisista ei ole ihannekumppani miehelle... Ja He Tietävät Sen Todellakin Itsekin... mimmit vaan on oppineet peittään epävarmuutensa. Koko paska on sitä varten että kaikista tuntuis hyvältä eikä tarvi ahdistella sitä kuinka paska onkaan näis jutuissa ;-) ;-) ;-)

En ota vastuuta mistään sanomisistani muuten :D

Äänestä
  • Kunhan vielä muistat olla oma itsesi, etkä suoraan jonkin ohjekirjan sivuilta.


    "Muroihin kuseminen puolestaan tarkoittaa sitä että naisia kannattaa kohdella kuitenkin oikein. Välinpitämättömästi - mutta reilusti."

    Tästäasiasta oon erimieltä, millä perusteella ketään voi kohdella välinpitämättömästi. Ja vielä sellaista josta on kiinnostunut??
    Miettipä jos käykin niin että se ketä kohtelet välinpitämättömästi onkin just se joka oli susta eniten kiinnostunut (ujo/arka ja pakenee).

    Sun pitää vain oppia lukemaan naisia sen verran että tiedät milloin soutaa milloin huopaa. Yleensä tämän asian oppii helposti ihan normaalissa kanssakäymisessä naisten ja miesten välillä. Ei tarvita välinpitämättömyyttä.

    Äänestä

  • Nainen isolla N:llä kirjoitti:

    Kunhan vielä muistat olla oma itsesi, etkä suoraan jonkin ohjekirjan sivuilta.


    "Muroihin kuseminen puolestaan tarkoittaa sitä että naisia kannattaa kohdella kuitenkin oikein. Välinpitämättömästi - mutta reilusti."

    Tästäasiasta oon erimieltä, millä perusteella ketään voi kohdella välinpitämättömästi. Ja vielä sellaista josta on kiinnostunut??
    Miettipä jos käykin niin että se ketä kohtelet välinpitämättömästi onkin just se joka oli susta eniten kiinnostunut (ujo/arka ja pakenee).

    Sun pitää vain oppia lukemaan naisia sen verran että tiedät milloin soutaa milloin huopaa. Yleensä tämän asian oppii helposti ihan normaalissa kanssakäymisessä naisten ja miesten välillä. Ei tarvita välinpitämättömyyttä.

    Mielestäni jos omaa oikeasti sen "selkärangan" eikä mitään ohjekirja-selkärankaa, ei tarvitse olla tarkoituksella välinpitämätön ketään kohtaan. Jos ihminen on sivistynyt sydämeltään ja elää sen mukaan, ne tärkeät ja kiinnostavat ihmiset tulevat elämääsi ilman mitään kikkailuja.

    Äänestä

  • Nainen isolla N:llä kirjoitti:

    Kunhan vielä muistat olla oma itsesi, etkä suoraan jonkin ohjekirjan sivuilta.


    "Muroihin kuseminen puolestaan tarkoittaa sitä että naisia kannattaa kohdella kuitenkin oikein. Välinpitämättömästi - mutta reilusti."

    Tästäasiasta oon erimieltä, millä perusteella ketään voi kohdella välinpitämättömästi. Ja vielä sellaista josta on kiinnostunut??
    Miettipä jos käykin niin että se ketä kohtelet välinpitämättömästi onkin just se joka oli susta eniten kiinnostunut (ujo/arka ja pakenee).

    Sun pitää vain oppia lukemaan naisia sen verran että tiedät milloin soutaa milloin huopaa. Yleensä tämän asian oppii helposti ihan normaalissa kanssakäymisessä naisten ja miesten välillä. Ei tarvita välinpitämättömyyttä.

    "Tästäasiasta oon erimieltä, millä perusteella ketään voi kohdella välinpitämättömästi. Ja vielä sellaista josta on kiinnostunut??
    Miettipä jos käykin niin että se ketä kohtelet välinpitämättömästi onkin just se joka oli susta eniten kiinnostunut (ujo/arka ja pakenee)."

    Tarkoitan tällä että asioita ei kannattaa ottaa heti hirveän vakavasti ja alkaa rakentamaan temppeliä jos se mitä tarvitaan on että pistää tikut ristiin eikä muuta.

    Välinpitämättömyydellä tarkoitan asennetta jossa ihmisiä kohdataan heijastamatta heihin heti suurimpia tarpeitaan. Minusta vaikuttaa että silloin kun itse etsin kumppania toisista koska se oli minulle niin palavan tärkeää ryntäsin aina liian pitkälle. Tietoisella välinpitämättömyydellä, valitsemalla ottaa asioita niin vakavasti - jopa vähättelemällä... luo itselleen tilaa olla itsensä.

    Minulle tuo ainakin oli suotuisa kehityssuunta, väittäisin että sama pätee kaikkiin ns. hyviin miehiin jotka tallautuvat herkästi jalkoihin tai rynnivät älyttömästi.

    Samoin oma mielenkiinto toisia kohtaan on syytä tuntea hyvin, mistä se johtuu ja millainen pohja sillä on. Vasta viimeaikoina olen esim. ymmärtänyt suhteeni naisten ulkonäköön. Ennen kauniit saivat minut täysin haltioihinsa, nykyisin annan sille pärställe arvonsa mutta olen silti välinpitämätön jos muuten ei tunnu sitten sujuvan.

    Ehkä välinpitämättömyys minulle on jotain jolla peilaan myös sitä kuinka paljon joku ihminen minua kiinnostaa OIKEASTI. Voin unelmoida paljon ja kauas ja seurata tuota unelmaani härkäpäisesti ja sehän se vasta on suora tie helvettiin kun alkaa elämään unelmaansa... vaikka kykenen uudistumaan itselleni niin saatan noin toimiessani tössiä kiinnostavatkin jutut alkumetreillä. Tietoinen välinpitämättömyys ja ajan ottaminen itselle pitää minun mieleni paremmin kurissa, ja antaa siten myös toiselle aikaa kertoa ja osoittaa mielenkiintoaan minua kohtaan jolloin juttu jatkuu tasapainoisemmin, hänenkin ehdollaan. Välinpitämättömyyteni nimittäin vähenee aina niistä naisen antamista huomionosoituksista, hiukan jäätä että voi sulaa, näkeepähän että onko tytöllä tulitikut mukana... :)

    Huh. Jopas oli analyysiä. Mutta voi olla että tossa on mullakin vielä opittavaa (itseasiassa se on täysin varma - en ole valmis... koskaan tulekaan olemaan - mutta jossain olen edistynyt kun hoksaan jo kiinnostuneet naisetkin...) :)

    ....

    Äänestä

  • UPDATE_8577284 kirjoitti:

    "Tästäasiasta oon erimieltä, millä perusteella ketään voi kohdella välinpitämättömästi. Ja vielä sellaista josta on kiinnostunut??
    Miettipä jos käykin niin että se ketä kohtelet välinpitämättömästi onkin just se joka oli susta eniten kiinnostunut (ujo/arka ja pakenee)."

    Tarkoitan tällä että asioita ei kannattaa ottaa heti hirveän vakavasti ja alkaa rakentamaan temppeliä jos se mitä tarvitaan on että pistää tikut ristiin eikä muuta.

    Välinpitämättömyydellä tarkoitan asennetta jossa ihmisiä kohdataan heijastamatta heihin heti suurimpia tarpeitaan. Minusta vaikuttaa että silloin kun itse etsin kumppania toisista koska se oli minulle niin palavan tärkeää ryntäsin aina liian pitkälle. Tietoisella välinpitämättömyydellä, valitsemalla ottaa asioita niin vakavasti - jopa vähättelemällä... luo itselleen tilaa olla itsensä.

    Minulle tuo ainakin oli suotuisa kehityssuunta, väittäisin että sama pätee kaikkiin ns. hyviin miehiin jotka tallautuvat herkästi jalkoihin tai rynnivät älyttömästi.

    Samoin oma mielenkiinto toisia kohtaan on syytä tuntea hyvin, mistä se johtuu ja millainen pohja sillä on. Vasta viimeaikoina olen esim. ymmärtänyt suhteeni naisten ulkonäköön. Ennen kauniit saivat minut täysin haltioihinsa, nykyisin annan sille pärställe arvonsa mutta olen silti välinpitämätön jos muuten ei tunnu sitten sujuvan.

    Ehkä välinpitämättömyys minulle on jotain jolla peilaan myös sitä kuinka paljon joku ihminen minua kiinnostaa OIKEASTI. Voin unelmoida paljon ja kauas ja seurata tuota unelmaani härkäpäisesti ja sehän se vasta on suora tie helvettiin kun alkaa elämään unelmaansa... vaikka kykenen uudistumaan itselleni niin saatan noin toimiessani tössiä kiinnostavatkin jutut alkumetreillä. Tietoinen välinpitämättömyys ja ajan ottaminen itselle pitää minun mieleni paremmin kurissa, ja antaa siten myös toiselle aikaa kertoa ja osoittaa mielenkiintoaan minua kohtaan jolloin juttu jatkuu tasapainoisemmin, hänenkin ehdollaan. Välinpitämättömyyteni nimittäin vähenee aina niistä naisen antamista huomionosoituksista, hiukan jäätä että voi sulaa, näkeepähän että onko tytöllä tulitikut mukana... :)

    Huh. Jopas oli analyysiä. Mutta voi olla että tossa on mullakin vielä opittavaa (itseasiassa se on täysin varma - en ole valmis... koskaan tulekaan olemaan - mutta jossain olen edistynyt kun hoksaan jo kiinnostuneet naisetkin...) :)

    ....

    Pitkä selitys on parempi ja ymmärrän mitä tarkoitat.

    Päällekäyvä olisi vain oikeampi sana kuin välinpitämätön.
    Ei siis pidä olla liian päällekäyvä, vaan antaa toiselle tilaa ja aikaa.

    Ja samaahan minä tarkoitin sillä soutamisella ja huopaamisella. Ymmärtää milloin antaa toisen miettiä ja sulattaa asiaa, ja tietää milloin antaa lisää sulatettavaa.


    "- en ole valmis... koskaan tulekaan olemaan -"

    Onneksi, sillä kukaan meistä ei ole varmasti ikinä valmis. :)

    Äänestä

  • Tuossa on paljon perää ja se pätee suhteisiin ja live kohtaamisiin. Ymärrän kyllä ihan hyvin mitä tarkoitat. En voi väittää että sinkkuuteni johtuisi kykenemättömyydestä, enemmänkin se että tiedän jo mitä tahdon toisesta.

    Ideana on enemmänkin saada keskustelua aikaseksi asiasta.

    Äänestä

  • UPDATE_8577284 kirjoitti:

    "Tästäasiasta oon erimieltä, millä perusteella ketään voi kohdella välinpitämättömästi. Ja vielä sellaista josta on kiinnostunut??
    Miettipä jos käykin niin että se ketä kohtelet välinpitämättömästi onkin just se joka oli susta eniten kiinnostunut (ujo/arka ja pakenee)."

    Tarkoitan tällä että asioita ei kannattaa ottaa heti hirveän vakavasti ja alkaa rakentamaan temppeliä jos se mitä tarvitaan on että pistää tikut ristiin eikä muuta.

    Välinpitämättömyydellä tarkoitan asennetta jossa ihmisiä kohdataan heijastamatta heihin heti suurimpia tarpeitaan. Minusta vaikuttaa että silloin kun itse etsin kumppania toisista koska se oli minulle niin palavan tärkeää ryntäsin aina liian pitkälle. Tietoisella välinpitämättömyydellä, valitsemalla ottaa asioita niin vakavasti - jopa vähättelemällä... luo itselleen tilaa olla itsensä.

    Minulle tuo ainakin oli suotuisa kehityssuunta, väittäisin että sama pätee kaikkiin ns. hyviin miehiin jotka tallautuvat herkästi jalkoihin tai rynnivät älyttömästi.

    Samoin oma mielenkiinto toisia kohtaan on syytä tuntea hyvin, mistä se johtuu ja millainen pohja sillä on. Vasta viimeaikoina olen esim. ymmärtänyt suhteeni naisten ulkonäköön. Ennen kauniit saivat minut täysin haltioihinsa, nykyisin annan sille pärställe arvonsa mutta olen silti välinpitämätön jos muuten ei tunnu sitten sujuvan.

    Ehkä välinpitämättömyys minulle on jotain jolla peilaan myös sitä kuinka paljon joku ihminen minua kiinnostaa OIKEASTI. Voin unelmoida paljon ja kauas ja seurata tuota unelmaani härkäpäisesti ja sehän se vasta on suora tie helvettiin kun alkaa elämään unelmaansa... vaikka kykenen uudistumaan itselleni niin saatan noin toimiessani tössiä kiinnostavatkin jutut alkumetreillä. Tietoinen välinpitämättömyys ja ajan ottaminen itselle pitää minun mieleni paremmin kurissa, ja antaa siten myös toiselle aikaa kertoa ja osoittaa mielenkiintoaan minua kohtaan jolloin juttu jatkuu tasapainoisemmin, hänenkin ehdollaan. Välinpitämättömyyteni nimittäin vähenee aina niistä naisen antamista huomionosoituksista, hiukan jäätä että voi sulaa, näkeepähän että onko tytöllä tulitikut mukana... :)

    Huh. Jopas oli analyysiä. Mutta voi olla että tossa on mullakin vielä opittavaa (itseasiassa se on täysin varma - en ole valmis... koskaan tulekaan olemaan - mutta jossain olen edistynyt kun hoksaan jo kiinnostuneet naisetkin...) :)

    ....

    Tuo on kyllä totta kaikki.

    Äänestä

  • Nainen isolla N:llä kirjoitti:

    Pitkä selitys on parempi ja ymmärrän mitä tarkoitat.

    Päällekäyvä olisi vain oikeampi sana kuin välinpitämätön.
    Ei siis pidä olla liian päällekäyvä, vaan antaa toiselle tilaa ja aikaa.

    Ja samaahan minä tarkoitin sillä soutamisella ja huopaamisella. Ymmärtää milloin antaa toisen miettiä ja sulattaa asiaa, ja tietää milloin antaa lisää sulatettavaa.


    "- en ole valmis... koskaan tulekaan olemaan -"

    Onneksi, sillä kukaan meistä ei ole varmasti ikinä valmis. :)

    Olen oikeastaan melkoisen samaa mieltä koko asiasta. En kokisi tilannettani hankalaksi, tai oikeastaan edes vaikeaksi. Ongelmaksi en kokisi chatteja niinkään kuin treffipalstat. Oikeastaan kaikesta kirjoitetusta huolimatta nämä asiat ovat enemmänkin seurustelua ja livedeittailu koskevia kuin nettideottailua/chattailua koskevia. Nmä asiat toimivat kyllä se tiedetään kyllä. Mutta tässä lähetään liikenteeseen oletuksesta että kanssakäymistä on enemmänkin. Tietty alistamattomuus, itsenäisyys, yms on tärkeää tietysti jo heti alkuun.

    Mielestäni pureudumme tietysti terveen seurustelun/tapailun/tutustumisen sydämmeen. Enkä minä mielistele, olen sellainen kuin olen aina, Jopa kirjoittaessani tätä.

    Minkä minä näkisin ongelmana edelleen kaikesta huolimatta, on enemmänkin koko nettideittauksen toimimattomuus omalla kohdallani...

    En oikein osaa pukea ajatuksiani täysin sanoiksi... Ehkö se pitää vaan hyväksyä että tälläinen kuin minä joka ei paljoa ole chattailut tai deittifoorumeita käyttänyt vaan ei vielä täysin tunne "talon" tapoja.

    Äänestä

  • Swordstar kirjoitti:

    Tuossa on paljon perää ja se pätee suhteisiin ja live kohtaamisiin. Ymärrän kyllä ihan hyvin mitä tarkoitat. En voi väittää että sinkkuuteni johtuisi kykenemättömyydestä, enemmänkin se että tiedän jo mitä tahdon toisesta.

    Ideana on enemmänkin saada keskustelua aikaseksi asiasta.

    Jos siis jo tiedät mitä tahdot toisesta, niin siinä tilanteessa on taatusti juuri se hetki kun pitää antaa toiselle tilaa ja aikaa. Siis olettaen että olet tahtosi ilmaissut.

    Jos taas et vielä ole, niin tee se tunnustellen. Älä pamauta kaikkea kerralla.

    Keksi esimerkki, tai muuta aihe koskemaan jotakin toista aihetta.
    Näin aamusta minun pääni on tyhjä, mutta ymmärtänet että jos haluat puhua kukista ja mehiläisistä, mutta kautta rantain onnistut keksimään sopivan esimerkin vaikkapa urheilusta...
    Puhut sitten urheilusta pitäen koko ajan mielessä se itse asia mihin haluat vastauksen. Epäsuoraa mutta toimii tietyissä tilanteissa ja tietyille aiheille.
    Tai siis kertoo ainakin jotain ihmisestä.

    Äh, pitäisiköhän mennä takaisin nukkumaan.. nyt ei vaan luista..

    Äänestä

  • Nainen isolla N:llä kirjoitti:

    Pitkä selitys on parempi ja ymmärrän mitä tarkoitat.

    Päällekäyvä olisi vain oikeampi sana kuin välinpitämätön.
    Ei siis pidä olla liian päällekäyvä, vaan antaa toiselle tilaa ja aikaa.

    Ja samaahan minä tarkoitin sillä soutamisella ja huopaamisella. Ymmärtää milloin antaa toisen miettiä ja sulattaa asiaa, ja tietää milloin antaa lisää sulatettavaa.


    "- en ole valmis... koskaan tulekaan olemaan -"

    Onneksi, sillä kukaan meistä ei ole varmasti ikinä valmis. :)

    ...tuosta valmiiksi tulemisesta, vaikkakin se valmiiksi tuleminen on kuitenkin ihmisenä olemisessa niinkuin monessa muussakin asiassa jotenkin niin suhteellista. Ruoka on valmista silloin kun se syötävään kuntoon saatu, mutta maukkaaksi ja kauniisti esille laitetuksi saattamiseen menee monta tovia lisää ennenkuin voi kutsua ruokavieraita.
    No ei ollut tarkoitus ruveta veivaamaan rautalagasta, mutta se vaan taitaa kuulua niihin omiin vielä opittaviin asioihin jossakin suhteessa jonkinlaiseksi valmiiksi tullakseen.
    Mutta takaisin siihen valmiiksi tulemiseen. Sitä käytetään niin usein ihmissuhteista ja yleensä elämään liittyvistä asioista keskustellessa ja ihmisillä on monesti itsellään liian suuria vaatimuksia omalta itseltään ennenkuin on muka valmis johonkin ilman että muut ihmiset sellaisia edes vaatisi. Itsekkin olen käyttänyt sanontaa joskus ollessani kiinnostunut jostakin ihmisestä ja jäänyt sitten jälkeinpäin ihan miettimään mitenköhän sanani ymmärrettiin.

    Äänestä

  • ..osuit aika naulan kantaan "olettamuksinesi"! :D

    Itselle tosin kävi "klassisesti"; Tavattiin mieheni kanssa yhteisten kavereiden kautta..ja kerrasta kakkosnelosella takaraivoon. Saatiin tämänkin skeptikko uskomaan "rakkauteen ensi silmäyksellä"..

    Äänestä

voi jumpe, mitä äijiä... sen sijaan, että kiinnittäisivät huomiota naisiin, juttelisivat ja testaisivat asioita naisten kanssa, äijät pistää energiansa noihin. laskee todennäköisyyksiä ja spekuloi, arvuuttelee ja vääntää omaa filosofiaansa ja ei kuule kuinka ovikello ja puhelin laulaa, vastaan tulee toinen toisensa perään nainen jotka vaan katsoo ja tietää, että filosofi ajatuksissaan ei edes halua heitä nähdä.

Hirvee määrä energiaa hukkaan paskanjauhamiseen ja elämä valuu käsistä. Oma on valinta, ei voi muuta sanoa. Pää leijuu pilvissä ja jalat ei ole maassa. Nämä miehet varmaan syö, muttei paskanna ikinä.

Äänestä
  • Se on hyvä omistaa oma filosofiansa ja ajatuksensa, on helppo käskeä toista ja sano kuinka elää. Toisaalta on helppo arvostella ja spekuloida, en tiedä moniakaan asioita, en sitäkään mitä tekstistä poimit.

    Kuitenkin, otan viestisi kaikesta huolimatta tosissani ja otan sen huomioon, kiitos.

    Äänestä

se kultarakas tulee joku päivä eteen. Jos on tullakseen. Eli kun alat rakentamaan elämääsi sen mukaan, että se on hyvä, vaik ei siippaa tuliskaan, ni jo alat vetämään jengiä puoleesi...

Äänestä
  • Vaikka aina sanotaankin, että kyllä etsivä löytää niin ihmissuhdeasioissa se vanha sanonta ei kyllä pidä tavallaan paikkaansa. Ei se onni ja rakkaus tule eteen etsimällä, vaan se tulee sitten kun on tullakseen. Itse ainakin uskon sellaiseen sekä siihen, että silloin se oma kultarakaskin varmimmin myös on ja pysyy siinä vierellä, koska se itse siinä haluaa olla eikä ole olemassa vain sinun tahtosi takia.
    Ja jos jostakin etsimään jotain pitää lähteä niin omaan itseensä pitää se etsintä keskittää. Kun ihmisellä itsellä on oikeasti hyvä olla olemalla sinut itsensä kanssa niin silloin varmasti toisenkin on siihen helpompi rinnalle tulla.

    Äänestä

  • nainen minäkin kirjoitti:

    Vaikka aina sanotaankin, että kyllä etsivä löytää niin ihmissuhdeasioissa se vanha sanonta ei kyllä pidä tavallaan paikkaansa. Ei se onni ja rakkaus tule eteen etsimällä, vaan se tulee sitten kun on tullakseen. Itse ainakin uskon sellaiseen sekä siihen, että silloin se oma kultarakaskin varmimmin myös on ja pysyy siinä vierellä, koska se itse siinä haluaa olla eikä ole olemassa vain sinun tahtosi takia.
    Ja jos jostakin etsimään jotain pitää lähteä niin omaan itseensä pitää se etsintä keskittää. Kun ihmisellä itsellä on oikeasti hyvä olla olemalla sinut itsensä kanssa niin silloin varmasti toisenkin on siihen helpompi rinnalle tulla.

    Tottahan tuo on, oikeastaan ne parhaat ja kestävimmät suhteet on tullut kun ei etsinyt mitään. Ehkä sellainen joka ei etsi näkee kuin se hyvä osuu kohdalle.

    Olen muutenkin päättänyt kirjoittaa tämän keskustelun "viimeisen luvun" omalta osalta ainakin.

    Äänestä

  • nainen minäkin kirjoitti:

    Vaikka aina sanotaankin, että kyllä etsivä löytää niin ihmissuhdeasioissa se vanha sanonta ei kyllä pidä tavallaan paikkaansa. Ei se onni ja rakkaus tule eteen etsimällä, vaan se tulee sitten kun on tullakseen. Itse ainakin uskon sellaiseen sekä siihen, että silloin se oma kultarakaskin varmimmin myös on ja pysyy siinä vierellä, koska se itse siinä haluaa olla eikä ole olemassa vain sinun tahtosi takia.
    Ja jos jostakin etsimään jotain pitää lähteä niin omaan itseensä pitää se etsintä keskittää. Kun ihmisellä itsellä on oikeasti hyvä olla olemalla sinut itsensä kanssa niin silloin varmasti toisenkin on siihen helpompi rinnalle tulla.

    Voi, voi teitä nuoria idealisteja!
    Kun on yltänyt tuohon 40v. ikään, voi jo jonkin verran elämänkokemusta omaavana todeta, että kyllä ja tietysti onneksi ovat kaksikymppisten visiot ja päätelmät niin kovin idealistisia ja toiveikkaita. Toivottavasti en nyt romauta ja traumatisoí kenenkään nuorta mieltä, mutta on todettava, että eipä se etsivä löydä, ei siihen oikeaan tai edes sinnepäin törmää etsimättäkään, vaan aina ja vain kusipäihin, hulluihin ja toivottomiin tapauksiin. Ja korjaan myös sen väärinkäsityksen, joka tuntuu olevan valloillaan, naiset EIVÄT SAA kasoittain viestejä, eivät ainakaan ne, jotka etsivät vakavissaan seuraa eivätkä hae vain seikkailua. Eipä auta, vaikka on pitkä, hoikka ja vielä missin mitoissa, naamataulukin paremmasta päästä, aivot toimivat ja tulee toimeen omillaan. Kovin on hiljaista. Tässä on parikymmentä vuotta niin etsiskelty, odoteltu, toivottu ja rukoiltukin, mutta nyt alkaa olla paukut vähissä ja luovutusvoitto siintää.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Voi, voi teitä nuoria idealisteja!
    Kun on yltänyt tuohon 40v. ikään, voi jo jonkin verran elämänkokemusta omaavana todeta, että kyllä ja tietysti onneksi ovat kaksikymppisten visiot ja päätelmät niin kovin idealistisia ja toiveikkaita. Toivottavasti en nyt romauta ja traumatisoí kenenkään nuorta mieltä, mutta on todettava, että eipä se etsivä löydä, ei siihen oikeaan tai edes sinnepäin törmää etsimättäkään, vaan aina ja vain kusipäihin, hulluihin ja toivottomiin tapauksiin. Ja korjaan myös sen väärinkäsityksen, joka tuntuu olevan valloillaan, naiset EIVÄT SAA kasoittain viestejä, eivät ainakaan ne, jotka etsivät vakavissaan seuraa eivätkä hae vain seikkailua. Eipä auta, vaikka on pitkä, hoikka ja vielä missin mitoissa, naamataulukin paremmasta päästä, aivot toimivat ja tulee toimeen omillaan. Kovin on hiljaista. Tässä on parikymmentä vuotta niin etsiskelty, odoteltu, toivottu ja rukoiltukin, mutta nyt alkaa olla paukut vähissä ja luovutusvoitto siintää.

    Kuulostat erittäin pettyneeltä miehiin, ja kuulostaa siltä että etsit vääränlaista miestä itsellesi sitten? Jos KAIKKI kerran on niitä kusipäitä, toivottomia tapauksia jne...

    Äänestä

Mina olen ihmetellyt miehia tuolla nettitreffien puolella. Olen lahestynyt useampaakin miesta viestilla, vastauksia olen toki saanut lahes kaikilta. Mutta miehet ovat sita mielta, etteivat halua kirjoitella tuntemattomien kanssa (tuttujako nettitreffeilla sitten tapaavat?), eivat halua kirjoitella naisen kanssa joka asuu eri paikkakunnalla (mita valia, aina voi muuttaa) yms. Mina olen lahestynyt enemmankin niita ei niin komeita/kuvattomia perusarvoiltaan samanlaisia kuin itsekin. Minulle miehen ulkonako on vahemman tarkea kuin arvot ja ajatukset. Minulla alkaa loppua usko ja toivo miesten kanssa, kun kukaan ei uskalla kirjoittaa saati sitten tavata. Kaikki vain valittavat ettei naiset ota yhteytta tai vastaa, mutta sitten kun ottaa niin ei sekaan ole hyva. Ehka mina vain en osaa tata hommaa.

Äänestä
  • Mä ihmettelen vähän kaikkea, mut nettitreffit vaan on tollaisia. Itse pistin koko roskan pausille.

    Äänestä

  • pinnallista sinkoilua vain

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Swordstar kirjoitti:

Eli siis on monia asioita jotka minua ihmetyttää naisissa ja koko kuviossa. Pyrin siis kirjoittamaan mahdollisimman puolueettoman tekstin ja sisällyttämään omia käsityksiäni/havaintoja. Kirjoitan myös oman nimimerkin takaa sen sijaan että kirjoittaisin anonyymina.

Muutamia asioita mitä ISO osa naisista hakee miehestä:
- Miehen tulee olla siististi pukeutunut ja huoliteltu olemukseltaan.
- On aina plussaa jos mies tuoksuu miellyttävältä.
- Miehellä pitää olla itsetunto kohdallaan.
- Naiset tahtovat mieluusti sosiaalisen ja keskustelukyvyn omaavan miehen. (eivät kaikki tietenkään.)
- Iso osa (yli 70%) naisista tahtoo miehekkään miehen.
- Miehen tulee olla hellä, (herkkäkin?) osaa kuitenkin olla mies kun tilanne vaatii.
- Miehen on hyvä olla komea. (ihannekumppanen vartalot ovat yleensä urheilullisia tai edes normaalivartaloisia)Huomioidaan kuitenkin että kauneus on katsojan silmissä.
- Miehen kuuluu olla luotettava se on (ehkä?) tärkein ominaisuus.
- Miehen on hyvä olla romanttinen, tarpeen vaatiessa täten myös kyky ymmärtää ja lukea tilanteita.
- Miehen tulee olla omillaan toimeentuleva. Rräs tutkimus kuitenkin tietää väittää seuraavaa. "Alfa aseman omaava nainen tuntee olonsa uhatuksi ja alitajunnallisesti kilpailla paremman statuksen omaavan "uroksensa" kanssa." Myös narsistisella naisella asia saattaa tuntua uhalta.
- Miehen tulee osata sitoutua mutta ei saa jäädä kiinni, vangita toista. "If you love somebody, set her free, if she love you they return."
- Mies ei saa olla liian mustasukkainen.
- Miehellä tulee olla oma tahto.

-Optimaalisia/lisäominaisuuksia-
- Mies osaa laittaa ruokaa ja hurmata taidoillaan.
- Mies tietää milloin käskeä naisen hiljaiseksi, ja milloin nainen tarvitsee vain huomiota.
- Mies on hyvä hieroja.
- Miehen tulisi olla hyvä sängyssä.
- Mies tulee toimeen kaikkien kanssa joiden pitää.
- Mies on ERITTÄIN tyylikkäästi pukeutuva.

Tuossa on lyhyt lista siis, monet listan asioista tulevat erinäisistä gallupeista ja osa tietysti suomi24 deiteistä.

Spekuloidaan siispä muutamia asioita:

-ERITTÄIN moni suomalainen "perusmies" omaa isoimman osan noista perusominaisuuksista, mutta naiset usein ohittavat parhaat miehet huomaamattaan. Suomalaiseen kansanluonteeseen myös kuuluu eräänlainen arkuus, eli useat aroilta vaikuttavista yksilöistä saattavat kuitenkin olla kaikkea muuta mitä vaikuttaa. (jopa ne parhaat miehet?)

-Jostain syystä monet yksilöt perustavat käsittämättömiä ennakokäsityksiä toisen luonteesta ulkonäköä katsomalla, myös musiikkimaun. Lähes kaikki ihmiset tietysti idealistisesti väittävät hyväksyntää ja ymmärtystä. Siinä tuleekin SE iso dilema kun juuri keskustelufoorumeilla Anonyymien kirjoitusten takaa löytyykin valtavasti sitä mitä ihmiset ajattelevat oikeasti. Siitä luulisin suurimpien riitojen foorumeilla alkavan. Mennään siis pointtiin, naiset/miehet valitsevat deiteissä ja sun muissa palveluissa juuri joko ulkonäön tai kirjoituksen perusteella kumppanin USEIN pettyen, koska todellisuudessa ajatusmailmojen pitää kohdata jotenkin että suhde toimisi. Verbaalinen lahjakkuus hyvä kuva on usein juuri se millä nainen isketään netissä. (valokuvaajana helppo todistaa)

Naiset saavat VALTAVAN määrän viestejä Deittien kautta. Monesti olen miettinyt kavereiden kanssa seuraavaa: Deittipalstat ovat täynä aina samoja ihmisiä, ihmisä joiden profiilit ohitetaan koska toinen nyt vaan ei oo yyberikomistus/yyberikaunis. Monesti me myös ihmettelemme "miksi mä en löydä sitä oikeaa mistään?" USEAT vähänkin normivartaloiset/kauniit (hitto ei tarvii ees olla kaunis) naiset saavat satoja viestejä, kun heille kirjoittaa usein mitään vastausta ei tule, ei vaikka olisi asiallinen ja täyttäis ihan kaikki kriteerit paitsi: Sixpack urheilullinen vartalo.

-Eräs selitys löytyy siihen miksi jos naista ei mies miellytä niin miehelle ei vastata: Koska naiset saavat satoja viestejä, ties millaisilta ihmisiltä, viestien sisältö on usein seksiin, hyvin hävyttömiä viestejä tai ulkonäköön liittyvää kehumista. Viestien paljous ja se tieto kuinka haluttu on antaa valtavasti valinnanvaraa ja usein ne oikeasti parhaat miehet eivät saa edes vastausta.

--------
-Spekuloinnin sijasta eräs pieni työryhmä päätti siis kokeilla miten homma toimii käytännössä.
Kaksi miestä toinen miesmalli toinen oli normivartaloinen duunari tekivät profiilin cityn deittiin. Molemmille kirjoitettiin valmis viesti, toinen täydellisen harkittu juuri sellainen millaisen viestin nainen tahtoo. Toinen sovinistinen seksipohjainen viesti. Valittiin 12 täysin normaalia naista molemmille miehistä.

Malli laittoi naisille hyvin härskin viestin, kun taas duunari laittoi täydellisen viestin.

Tulokset: (huomatkaa että testi ei ole tarkka)
Malli: 7/12
Duunari: 6/12
Viestit vaihdettiin, ja valittiin uudet 12 naista.
Malli: 14/12
Duunari 1/12
Eli malli siis sai useammalta naiselta kuin lähetettyjä viestejä oli vastauksen. Mikä tekee kaikesta mielenkiintoisempaa oli se että kuusi naista molemmissa kokeiluissa valittiin molemmille miehille: kuusi PK seudulta. kuusi pieniltä kunnilta. Kummissakin tapauksissa Duunari sai kaikki viestinsä juuri pienistä kunnista. Eli seuraavan kerran kun ajattelet "Pk seudulla/kaupungeissa on pinnallinen meininki" Saatat hyvinki olla oikeassa.
Tulokset voi kukin ottaa miten tahtoo!
------------

Katsotaanpa omaa tilannettani: olen 23 vuotias, normaalivartaloinen, 87 kiloa, 185cm, minulla on pitkät hiukset, olen harteikas ja kasvoni ovat suht miehekkäät, pukeudun siististi treffeille, pidän huolta että hajusteet ovat kunnossa (Armani, tommy, polo, etc...). Olen sosiaalinen, oikeastaan täytän lähes kaikki listan kriteerit.... Ja olen sinkku, Siispä olen tilanteenpakosta (aikaa ei ole) yrittänyt juuri seurustelupalstoilta ja chateista saada itselleni kumppania. Todeten että se ei ole onnistunut tähänkään menessä. On tilanteita jossa olen sitten mennyt treffeille, usein tulee todettua että homma sitten ei toiminutkaan. Kuitenkin onnistun lähes aina tekemään vaikutuksen livenä ja saamaan toisen kiinnostuksen, saamaan toisen jopa ihastumaan ekoilla treffeillä.

Mutta se charmi ei vaan toimaa näissä netti-deiteissä en tiedä miksi. Mietin juuri nyt siis miksi hyvä mies ei saa naista mutta sitä näkee upeita ja ihania naisia kaikenmaailman kusipäiden kanssa. Ihan sattumalta moni mies ajatteleepi ihan samaa asiaa. On se prkl sääli kun näin pirun komiat, charmikkaat suomalaiset miehet mitä täälä pyörii on ypöyksin! (liittyy varmaan samaan asiaan miksi monet hyvät naiset on yksin ja törmää kaiken maailman kusipäihin.) Asiasta saa tulla keskustelemaan chattiin kanssani jos tahtoo.

"it's nice to be important but it's more important to be nice."
-Swordstar

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu