Voiko kukaan olla enää niin naivi, että lulee suhteen pelastuvan sillä. No ilmeisesti minun tyttöystävä on.
Meillä on ollut myrskyisä suhde. Johtuen ikäerosta. Se on rassannut ulkopuolisten kommenttejen takia. Ja alkuun oli kaikkea paskaa suhteessa muutenkin.
No reilu vuosi meni, tultiin pisteeseen, jossa alettiin puhua erosta välillä aina.
Kuitenkin tyttöystävä suunnitteli perhettä yms... Halusi lapsia...
No kuitenkin jarrutettiin ajatusta, että kunhan saa opiskelunsa hoidettua ja ammatin, niin sitten.
No koitti sekin päivä jolloin hän koki yhden illan ihastuksen. Ei mitään vakavampaa tapahtunut mutta rajoja tuli taas rikottua.
Katui tietysti tekojaan. Halusi kaiken ennalleen. Itse olin jo siinä vaiheessa luopunut toivosta, ettei tästä mitään tule. Halusin erota. Hän ei.
No tyttöystäväni, ei tilannetta hyväksynyt vaan hankkiutui raskaaksi. Luulee, että voisi sillä virheensä korjata.
En edelleenkään oikein haluaisi häntä. Hän kerjää suhdetta "säälistä" ja minun vastuntunnosta tulevaa lasta kohtaan. Ei halua aborttia tietenkään.
Mitä tehdä tässä tilanteessa? Onhan se päivänselvää ettei tälläinen suhde voi toimia pidemmän päälle.
Meillä on ollut myrskyisä suhde. Johtuen ikäerosta. Se on rassannut ulkopuolisten kommenttejen takia. Ja alkuun oli kaikkea paskaa suhteessa muutenkin.
No reilu vuosi meni, tultiin pisteeseen, jossa alettiin puhua erosta välillä aina.
Kuitenkin tyttöystävä suunnitteli perhettä yms... Halusi lapsia...
No kuitenkin jarrutettiin ajatusta, että kunhan saa opiskelunsa hoidettua ja ammatin, niin sitten.
No koitti sekin päivä jolloin hän koki yhden illan ihastuksen. Ei mitään vakavampaa tapahtunut mutta rajoja tuli taas rikottua.
Katui tietysti tekojaan. Halusi kaiken ennalleen. Itse olin jo siinä vaiheessa luopunut toivosta, ettei tästä mitään tule. Halusin erota. Hän ei.
No tyttöystäväni, ei tilannetta hyväksynyt vaan hankkiutui raskaaksi. Luulee, että voisi sillä virheensä korjata.
En edelleenkään oikein haluaisi häntä. Hän kerjää suhdetta "säälistä" ja minun vastuntunnosta tulevaa lasta kohtaan. Ei halua aborttia tietenkään.
Mitä tehdä tässä tilanteessa? Onhan se päivänselvää ettei tälläinen suhde voi toimia pidemmän päälle.
Vastaukset 20
Vanhimmat
oisko kantsinu käyttää kumia.kanna vastuus!
mutten mä siihen suhteeseen halua.
Koska mitä aitoa tunnetta tässä on tai edes ollut. Hyväksikäyttöä vain. Ei tämä asia mitään tunnepuolella muuta.
Voin olla vkl-isä, jokus. Tai tehköön sitten abortin.
Eihän nyt voi toista suhteeseen pakottaa seksillä tai lapsella, jos toinen ei suhdetta halua.
tilannetta niin älä ainakaan noin kommentoi, vahinkoja sattuu vaikka miten varman päälle pelaisi. Kyllä tässä on tuo tyttö asiat sotkenut sillä perinteisellä menetelmällä minkä vain naiset osaavat, mitäs miehen tunteista kunhan vain nainen saa tahtonsa läpi. Vastuullista sitoa toinen itseensä väkipakolla lapsen avulla?
kuin koira veräjästä, mutta saa heilua kumitta heppinsä kanssa.kunhan vaan saa seksiä ja mielellään paljaalla.naiselle jää tän hemmon jälkipyykki.jätkä häipyy maisemista.niin tyypillistä!älä sönkötä!
heilua miten huvittaa. Olla epärehellinen etc... säätää monta suhdetta yhtäaikaa.
Mutta sitten kun pamahtaa paksuksi säheltämisensä seurauksena, ja kun on tuhonnut toisen tunteet. Niin miehen pitäsi vain olla polvillaan onnesta. Ihana rakas me saadaan lapsi.
Voi vittu. tunteillako ei ole mitään merkitystä. Kunhan nainen saa oll ahoro ja kuningatar jota kaikki palvoo. Ei se noin mene
älä unohda niiden horojen kans kumeja, kumeja kumeja niin vältyt ikäviltä yllätyksiltä.siitähän tässä oli kyse!!
mutta kyllä mä olen samaa mieltä siinä että voit katsoa kyllä itseäsi peiliin.jos kerran tiesit että vaimosi harrastaa irtosuhteita niin kyllä sellaisen partnerin kanssa pitää erityisesti huolehtia ehkäisystä ihan jo kaikkien vuoksi.on väärin saattaa nainen raskaaksi ja sitten jättää tämä yksin kantamaan seuraukset.niin on valitettavasti tehty maailman sivu.
petollinen paska. valehtelee, ettei mitään ole eikä petä etc... sitten paljastuukin kaikkea.
Inhoaa kaikkia sellasia ihmisiä ja sitten onkin itse sellainen.
Nyt mies sanot tiukasti mutta ystävällisesti, että se oli siinä jos et tosiaan saa suhteesta enää mitään irti. Elatusmaksun maksat ellet itse lasta hoida.
Niin ja on sillä tunnepuolella miehillekin väliä, ei tuollainen meno syökse kuin epätoivoon.
silti tunnen liikaa syyllisyyttä asiasta. Vaikka tiedän, että että hän on tuhonnut tunteeni eikä ne syty tuommoisella tempulla enää. Jotenkin tunnen sitä vastuuta kuitenkin, mutten oikein osaa nauttia elämästäö ja kaikki paska pyörii mielessä.
Harmittaa kun haluaisi olla onnellinen ja lapsiakin, mutta kun tälleen menee ja "vääristä" syistä, Petollisen naisen kanssa.
Pystyykö sitä koskaan antamaan anteeksi, vai kalvaako asiat aina loppuelämän?
Vaikeita päätöksiä.
Kaikki sanoo että eroa. Kai niin sitten on hyvä tehdä, vaikka syyllisyys jääkin kalvamaan siitä vastuuttomuudesta, mitä joutuu tekemään. Vaikka vastuutonhan ja välinpitämätönhän hänkin on ollut, minun tunteita kohtaan pettäessään.
Tässä erään naisystäväsi versio tapahtuneesta. Oletko sama tyyppi?
http://keskustelu.plaza.fi/ellit/ihmissuhteet/keskustelu/t1724041
Eiköhän noita "raskausansoja" viritelleitä naisia ole jopa pienessä Suomessa enemmän kuin yksi? :D
Veikkaan että juri nyt mahdollisesti tuhansia ellei kymmeniä tuhansi.
sentään noin törkeä tapaus. Tai olisikin niin olisi helpompi erota.
Meillä ikäero on toisinpäin.
Harmittaa suunnattomasti.
Naisella on jo yksi lapsi joka on älyttömän rasittava lisäksi. en voi sietää sitäkään. Tunnen itseni tosi paskaksi. Kun eihän sitä saisi niin tuntea.
Pitäisi yritää olla tilanteesta onnellinen. Mutta kun niin moni asia kalvaa.
Se kaikki muu menneisyydessä tapahtunut todennäköisesti unohtuisi ajan kuluessa. Ja ei enää niin pahalta tuntuisi.
Mutta pitäisi vielä sopeutua tähän jo olemassa olevaan lapseen, jota en meinaa sietää ollenkaan.
Sitten vielä uusi oma tulossa siihen sotkuun. Kun mikään ei ollut oikein valmista.
Jotenkin tämäkin asia minua kalvaa. Hän tiesi etten voi lasta sietää. Mutta yriti saada meitä tulemaan toimeen. Sanoikin aina välillä että pitäisi tehdä lisää lapsia niin olisi pakko sopeutua tilanteeseen.
Nyt olisi se pakko ja se tuntuu aivan älyttömän pahalta ihan kuin olisin vankilaan joutunut, nurkkaan ahdistettu rotta.
Kuinka iso ikäero?
Mitä ulkopuolisista, ei kai se heidän suhde ole.
En ymmärrä! Miksi harrastit seksiä naisen kanssa, jota kohtaan tunteen ovat kuolleet ja josta halusit erota? Oli pakko tyhjentää pussit johonkin, niinkö? Ja turha valittaa, jos et itse ole tajunnut käyttää ehkäisyä. Tässä ei mielestäni ole kyse naisen petollisuudesta (tai siis petollisuudesta nimenomaan ehkäisyn suhteen, muuhun pettämiseen en ota tässä kantaa), vaikka halveksunkin äärettömästi naisia, jotka keplottelevat itsensä raskaaksi jättämällä salaa ehkäisypillerit syömättä tms. Nainen ei salannut sinulta ehkäisyn todellista laitaa. Tunsit naisen kierron itsekin (minkä kerroit toisessa keskustelussa), nainen ei valehdellut "varmojen" päivien suhteen, hän ei osannut odottaa systeemin sillä kertaa pettävän sen enempää kuin sinäkään. Nainen saattaa ehkä olla petollinen horo tai mitä tahansa, mutta tässä raskauden alkuunsaattamisessa ei ollut kyse petoksesta tai juonittelusta, vaan molemminpuolisesta äärimmäisestä idiotismista.
Toivottavasti osaat vastaisuudessa käyttää kunnollista ehkäisyä ja välttää panemasta naisia, joiden tiedät olevan epäluotettavia.
Että tunteet kuolisivat sillä kertaa tai heti. Vaan ne häilyvät ja etsivät suuntaansa silloin kun on vaikeaa. Silloin miettii ratkaisuja, kuuntelee toisen selityksiä etc... Yrittää ymmärtää antaa anteeksi etc...
Kaiken paskan keskellä ihminen on aika sekaisin yleensä kun maailma järkkyy.
Tietysti tunteettomat järjen ääntä kuuntelevat ihmiset osaavat toimia.
Mutta jos oot vain joku herkkä tunneihminen jonka elämää ohjaa tunteet eikä järki, niin olet kusessa ja syytettynä aina kaikesta.
Joku pettäminen tuntuu aika pieneltä tälläisen asian rinnalla, mutta kalvaa kuitenkin aika helvetisti.
Ja turha sitä menneisyyttä on enää yrittää muuttaa, kaikki on tapahtunut. Pitäisi vain etsiä ratkaisu, joka on kaikkia osapuolia tyydyttävä. Syyllisiä olemme molemmat ja tilanne on mikä on se vain pitäisi ratkaista.
Hän haluaisi minusta isän lapsilleen, jo olemassa olevalle ja tulevalle. Minä en voi kunnolla edes sietää jo olemassa olevaa lasta. En tiedä miten paljon sitten vaikuttaa se, kun ei haluaisi petolliselle naiselle antaa mitään, varsinkaan ottaa kasvatusvastuuta hänellä jo olevasta lapsesta joka ei ole edes oma. Missä kulkee kaiken paskan sietämisen raja. Missä on se raja jolloin on oikeutettu heittämään pyyhe kehään, että vituiksi meni ilman että tarvitsisi tuntea liian raskasta syyyllisyyttä. Ja uusi on tulossa se tietenkin stressaa, kun olen siitä vastuussa, niin että miten sumplia kaikki asiat kohdalleen ja kaikki osapuolet tyytyväisiksi.
enää itkemään!oisit ajatellu munaas pitemmälle ajoissa.ole mies ja lopeta vinkuminen.ajattele omilla aivoillasi äläkä kullillasi joka niin mieluusti vetelisi paljaaltaan.hyi hitto miten vastuutonta meininkiä 2000-luvulla!
typeryyttä. Mutta jätettäköön se naisten yksinomaisuudeksi.
ala-asteelta tolkutettu ehkäisyn merkityksestä niin se EI ole jälkiviisautta.on siis turha itkeä.huomaatko,vika on jätkässä loppujen lopuksi AINA.ihan turha muuta valittaa!
Ja ensinnäkin, ns. varmat päivät ovat todella PETOLLISIA. Mun kierto esim. vaihtelee 21 - 44 vrk välillä. Eli täysin mahdoton määrittää! Ja näin on aika monilla naisilla.