Parasta tähän mennessä: Lahti Big Bandin ilmaiskonsertti ja lämppärinä soittanut varusmiesten soulbändi! Aivan valloittavan ihania olivat big bandin naissolistit (3 kpl)!!! Myös tuore herrasolisti omaksunut tyylin mukaisen esiintymisen (spiikit mukaan lukien).
Ihme ettei muuten täydessä teltassa ollut kuin muutama swing-tanssija.
Ihme ettei muuten täydessä teltassa ollut kuin muutama swing-tanssija.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse nautin suunnattomasti viime perjantain konserttista yhdessä Lenni-Kallen & Marzin & Ystävien kesken. Sami Pitkämö siinä oli SUPER Hyper huippu! Satuitko kuulemaan?
joo, olin myös perjantaina teltassa. Odotin Lenniltä ja kumppaneilta jazzimpaa ohjelmisto, varsinkin kun ollaan Jazztorilla. Hyvin soittivat, mutta ohjelmisto ei täyttänyt minun odotuksiani.
Sen sijaan nostan aloitusillan esiintyjistä DDTeen maininnan arvoiseksi. Ei uskoisi, että herrat ovat soittaneet jo 50-vuotta!
Aloitusillan toinen esiintyjä (kovasti odottamani) Glenn Miller Memorial Orchestra ei pärjää Lahden omalle bändille! Eihän ohjelmistokaan ollut kokonaan Miller ohjelmistoa. Jotenkin soittokin tuntui aika vaisulta, varsinkin kun vertasi LBB:n sunnuntain vetoon.
Moottoritie Helsinkiin! Sillä ajellessa voi kuunnella hyvää musiikkia ja unohtaa koko kaupungin olemassaolon.
mutta Jazztori oli parasta Lahdessa ennen Eastwayn lanseeraamaa "Rokkitoria". Toivotaan ja odotetaan paluuta vanhaan hyvään suurten orkestereiden aikaan!