Kiinteä vuode+pöytäryhmä vai

antaisikohan enempi mahdollisuuksia että olisi kaksi pöytäryhmää? toista voisi pitää koko ajan vuoteena jos vaan vaimon kanssa kaksistaan liikutaan mutta saisi sitten pöytätilaa jos sitä tarvitaan.
Houkuttelevia nuo kiinteät isot vuoteetkin kyllä. On vaan sitten koko ajan vaan sänky.
Kumpaa teillä on ja kumpaa suosittelisitte?
10987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ehdottomasti kiinteää parivuodetta. Kyllä aikaa myöten "kypsyy" myös vaimo petaileen petiä aamuin illoin.Ja se pöytäryhmä muuten on hyvä olla petistä vapaana että on sitten ruokapöytä missä juoda kahvit ja syödä reissun päällä.Näin itse tykkään pitkään petanneena

Äänestä

valinneet kiinteät vuoteet ja pöytäryhmän. Onhan näin käytössä laadukkaat vuoteet. Ensimmäisessä vaunussa tehtiin vuode pöytäryhmästä ja kuhmurainen se oli, ei siis enää koskaan moista.

Äänestä

Kiinteä vuode kunnon patjalla. Pöytäryhmästä tyynyjen kanssa rakennettu patja sopii vain tilapäiskäyttöön, ja siihenkin huonosti. Voihan pöytäryhmän pedata jatkuvasti vuoteeksi. Silloin siihen pystyy ostamaan sopivan mittaisen kunnon patjan, ja laittamaan ne tyynyt kotiin varastoon säilytykseen.

Äänestä

Vaimon kans vaunua valitessa, et se ostetaan meitille eikä meitin tulevia vieraita varten. Eli kiinteä parivuode joustinpatjalla pöytäryhmä.

Äänestä

Kymmenen vuoden kokemus kahden pöytäryhmän autoista, enkä muuksi vaihtaisi, vaikka kokeillut olen. Monikäyttöisyys rulettaa ja lasten kanssa tai ylipäätään useamman kuin kahden hengen käytössä jokainen muunneltava neliösentti on arvokas.

Äänestä

  • mf... kirjoitti:

    kaksi parivuodetta ja 4 hengen pöytäryhmä , ilman että etuistuimia tarvitsee kääntää mukaan .
    Linkissä hyvä esim. millaista tarkoitan :
    http://www.matka-auto.net/vuokraus/Burstner_A574.html

    Esittämäsi malli ei ole kovinkaan toimiva, sen voi itsekin tänäkesänä/talvikäytössä todeta, kun vettä tulee taivaalta tai on pakkasta niin kaikki matkustajat pakkautuu autoon sisälle eikä ruuanlaitto ole kovinkaan mieluista kuumine vesikattiloineen pöydän ääressä, mikäli pöytä on ainut istuma paikka muille, kuin keittiövuorossa olevalle.

    Itse arvostan L-keittiötä sohvaryhman takana ja sitä, että pöytä on selvästi erillään keittiöstä ja ohjaamosta saa lisää tilaa käännettävillä penkeillä. Tällöin ruuan laittajasta pääsee ohitsekkin häirtsemättä kokkausta suuremmite.

    Äänestä

pöytäryhmää josta toinen melkolailla ollut kokoajan parivuoteena ja ylhäällä kerrossänky.Kerran vuodessa nostettu se vuode suurempaa kävijämäärä varten ruokailihetkiin.Ei välttämätön mutta hetkellinen apu.

Äänestä

parisänky ja lapsille kerrossänky ja pöytäryhmä erikseen. En haluaisi joka ilta ja aamu kasata sänkyjä.

Äänestä

Meillä vaunu jossa lapsille (kolmikerros) kerrossänky ja vieressä "puolidinette" ryhmä (lasten askartelupöytä / vierasvuode / yksin muksujen kanssa reissatessa oma vuode). Ja toisessa päässä "palapelisänky" U-ryhmästä.

-etuja: suht paljon tilaa ja lapsilla oma nukkumasoppi vaikka itse katselisi telkkaria tai viettäisi iltaa pöydän ympärillä. Suht hyvin käytetyt neliöt.

-haittoja: huonompi nukkua kuin kiinteässä sängyssä, mutta asiaa autettu paksulla petauspatjalla (joka kulkee rullalla kerrossängyssä).

Eli me valitsimme mielummin lapsille valmiit vuoteet kuin itselle valmiin vuoteen. Ja suurempaa/painavampaa vaunua ei meidän kalustolla saa vetää..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2 pöytäryhmää? kirjoitti:

antaisikohan enempi mahdollisuuksia että olisi kaksi pöytäryhmää? toista voisi pitää koko ajan vuoteena jos vaan vaimon kanssa kaksistaan liikutaan mutta saisi sitten pöytätilaa jos sitä tarvitaan.
Houkuttelevia nuo kiinteät isot vuoteetkin kyllä. On vaan sitten koko ajan vaan sänky.
Kumpaa teillä on ja kumpaa suosittelisitte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu