Niin joutuu tästä vielä kysele viisaimmilta, joutuuko Ruotsin autosta maksamaan sen ALV:in kun käy hakemassa auton Ruotsista??
Tästä oli tv:ssäkin juttua keväällä. Onko kellään tietoa joka on auton hakenut Ruotsista?
Tästä oli tv:ssäkin juttua keväällä. Onko kellään tietoa joka on auton hakenut Ruotsista?
Vastaukset 4
Vanhimmat
suomessakin yksityiseltä ostaessa on hankala saada alv pois. sama juttu ruotsissa. jos autossa on alv vähennysoikeus niin sitten sen voipi sovittaessa saada pois. vaatinee todistuksen siitä että olet suomessa alv-verovelvollinen tahi myyjältä vaatii lavean luonteen..
Tarkoittaako tää sitä, että olen ALV verovelvollinen jos harjoitan autokauppaa Suomessa??
En nyt yksityisenä hlö:nä ole käytetyissä vielä ALV:iin törmännyt, ei tajua tätä nyt.
Elikkäs maksat alvit kiltisti EU:n alueella niin kuin muutkin. Samallai kuin R-kioskilla Jaffasta.
Firmoille eri juttu.
Alv kuuluu auton myyntihintaan Ruotsissa ellei ole erikseen kerrottu, että hinta ei sitä sisällä. Alv:n voi vähentää ostomaassa käytetystä autosta ihan kuten mistä muustakin tavarasta, jos ostajana ja myyjänä on alv-verovelvollinen firma. Ostajafirman tapauksessa alv maksetaan Suomeen.
Autoverosta perittävä alv (nk. ei-alv eli elv) on sitten eri asia. Sitä peritään autoverolain nojalla ainakin toistaiseksi.
Eli yksityishenkilö maksaa autoa ostaessaan vain siitä pyydetyn hinnan joka sisältää alv:n. Kun tulli aikanaan määrää autoveron, tulee veron osuudelle lisäksi alv.