Kertokoon ketkä tietävät, että miten voisi tehdä kotona "vaporisaattorin"? Lähinnä tällaisia hyvin yksinkertaisia juttuja tuli mieleen kun mietin, kuten koeputkeen kamat, se kynttilän päälle ja kunnes höyry nousee niin.... ;) muovipussi koeputken päähän voisi olla hyvä... :D
kotitekoinen vaporisaattori
10
9921
Vastaukset
- Pirinisti-
Hehkulampusta hehkulanka vekeen, siihen metalliosaan reikä ja reikään joku pilli. Raot voi varmaan sulkea jeesusteipillä tjs. En ole tosin testannut miten toimii, joskin tuollaisella värkillä suunnittelin polttavani DMT:tä joskus tulevaisuudessa.
- hehkulampusta
Tarvitset:
-hehkulampun
-veitsen/sakset
-teippiä, esim. jesari.
-pillin/kuulakärkikynän kuoren
-suolaa (pöytäsuola käy)
-muovipullon (0,5L)
Eli hehkulampusta sieltä päästä se tina ja musta juttu pois saksilla kaivertaen. Sen jälkeen hehkulanka yms. mitä sisältä löytyy. Eli lampun pitäisi näyttää sellaiselta että siinä on se metallinen kierrejuttu ja lasi jäljellä enää. Kun se näyttää tältä niin kaada vähän suolaa sisään (n. 2rkl) sitten ravistelet niin kauan sitä lamppua kun siinä on vielä sitä valkosta juttua. Eli ravistelet niin kauan kunnes lamppu on kokonaan kirkas. Leikkaa muovipullosta korkkiosa irti. Siis ihan ylin osa, missä on kierteet. Sen osan teippaat kiinni siihen lampun kantaan. Kaiverra saksilla reikä korkkiin. Sitten laitat lamppuun mitä ikinä aiotkin höyryttää (toivottavasti et metaa) ja ruuvaat korkin kiinni. Korkista pilli läpi ja teipillä eristetään.
Nyt itse asiaan, eli höyrystämiseen. Eli siis vaporisaattorin tarkoituksenahan EI OLE polttaa ainetta, vaan NIMENOMAAN höyrystää esimerkiksi THC-molekyylit. Näin et saa keuhkoihisi muuta kuin ne aineet mitä haluat. Kun aineet ovat hehkulampussa ja pitelet sitä niin että pilli on suussasi, kuumenna lamppua varovasti niin ettei liekki osu siihen ja ime. Jos liekki osuu, saattaa poltettava aine palaa ja keuhkoihisi tulee myös paskaa. Paskaa tulee myös, jos olet huolimattomasti tehnyt suolavaiheen (voit kuolla siihen lampun valkoiseen aineeseen, se on syanidin kaltaista ainetta).
Ja vielä lopuksi:
-EN OLE NARKKARI
-EN POLTA EDES TUPAKKAA
Ja typoja ym. saattaa esiintyä, mutta niistä on turha inistä.- huputin
eikö kannattaisi käyttää valmiiksi kirkasta hehkulamppua ja se varmuuden vuoksi puhdistaa vielä?
- sju_
jahas, tämän takiako eu kieltää hehkulamput?
yritäpä tehdä sama juttu energiansäästölampulla :) - Anonyymi
eikö kannattaisi sijoittaa pari kymppiä kräkipiippuun tai jos pakko säästää niin ostaa edes jotain labratrvikkeita tms. laadukkaata lasista tehtyjä.
- Kikka Kolmonen
Otat palan paperia, josta rullaat putken, jonka teippaat tai liimaat kasaan. Myös sopiva valmis putki, esim pahvinen käy, muovinen voi sulaa ja kärytä. Alumiinifoliosta taittelet pienen pitkulaisen pussin, jonka sisään laitat höyrystettävän materiaalin sekä työnnät putken pussin päästä sisään. Pari taitosta pussin reunoissa riittää pitämään pussin kasassa sekä tiivistämään pussin riittävästi putken ympärille. Lämmität foliota varovati kynttilän päällä ja vedät höyryjä samalla putkesta. Toimii paremmin kuin hehkulamppu ja on helpompi tehdä.
- jj
kaikki ehdotukset huonoja. varsinkin toi liima lol kyllä varmasti lähtee hyvät höyryt kuumentaessa.
- venusvaporisaattori
Yks vaihtoehto on että ostatte pätkän vaikkapa metalliputkea, asennatte sinne sisälle halogeenipolttimon, vähän paksumpaa putkea joka sopii toisen päälle pesäksi, ja sitten lasinen kupu päälle ja vaikka puupalikasta tekee jonkinlaisen rungon tälle, tällaisella idealla itse lähdin rakentelemaan omaani ja homma toimi kivasti, laitoin viel akut sisään ni pystyy vapottamaan missä vaan, ja toimii hyvin. Annoin vapolle nimeksi Venus Vaporisaattori ja tuolta mun sivuilta voi kattoa vähän että mikä on idea siinä jos haluaa vastaavaa itse koittaa askarrella.
www.venusvaporizer.com - Antti78
Eikö olisi helpompaa ja tehokampa jos vain ostatte vaporisaattorin?! ;)
http://www.reinhart.fi/ - PurpleHaze420
Kotitekoset vapot on täyttä Skeidaa, niissä tulee tervaa pakosti mukana, suosittelen ostamaan esim piippu.com USA vapon, jolla hintaa noin 70e, saa paremmat savut ja nautinto paljo parempi. :) ottakkee tästä neuvoa ja tehkää niin, älkääkä vaarantako henkeänne noilla kotitekoisilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5872286Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4101832Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H221660Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641438JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191256- 571164
- 1221154
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16908Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka13888Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66833