Kielilävistys

Niin tietäskö kukaan sanoa käykö kielilävistyksen laitto ja miten jälkihoito. Olen vähän suunnitelut lävistyksen ottoa mutta sitä ennen haluaisin lisää tietoa. Niin ja löytyykö Oulusta hyvää ja ammattitaitoista lävistäjää? Ja minkä hintainen se on? Niin ja mitä riskejä kielilävistyksessä on ja millaisia omia kokemuksia teillä on?
142832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

- Kielilävistystä ei voi laittaa kaikille. Käy lävistäjällä näyttämässä kieltäsi ja tsekkaamassa tilanne. Etsi ne oululaiset lävistäjät puhelinluettelosta tai netistä. Ota yhteyttä, saat hinnat.
- Jälkihoito on helppoa, saat kyllä hyvältä ammattitaitoiselta lävistäjältä hoito-ohjeet. Aluksi mielellään kylmää, nestemäistä ravintoa. Älä leiki korulla.

Meilläpäin Etelä-Suomessa kielilävistys maksaa keskimäärin 50 euroa. Kielihän uskoakseni paranee parhaiten ja nopeiten kaikista lävistettävistä alueista. Itselläni turvotus oli täysin laskenut reilussa viikossa. Toki pari viikkoa meni kaikkiaan totuttelemiseen, että suussa on jotain ylimääräistä. Söin alusta asti normaalia ruokaa - no en nyt ihan näkkileipää sentään. Ensin syöminen on hidasta kun kieli on arka, mutta äkkiä siihen tottuu. En voi sanoa, että kieleni olisi ollut jjuuri kipeä, se oli vain arka. Kyllä esim. korviksen ottaminen on paljon kivuliaampaa. Lävistyksen laittaminen ei sattunut sitte yhtään ja oli ihan hetkessä ohi.

Äänestä

Perjantaina tulee 3vko lävistyksen otosta. Kuopion Tino's tattoossa käväsin 50e lävistys pidemmän korun kanssa ja lyhyempi koru mukaan.
Olen sairaalaneulakammoinen joten jänskätin vähän että mitenkäs sitten kun sen jytyneulan nään mutta meni ihan kätsästi nou probleemo :D.

Vedellä laimennetulla corsodyl (n.5e apteekista) suuvedellä vajaat 2vkoa purskuttelin 2krt päivässä.

Lävistäminen ei koskenut minulla ainakaan, kyllä sen neulan tietysti tuntee mutta kerran se vain kirpasee. Monet sanoo että ensimmäinen viikko turvotuksen kanssa on todella tuskaista mutta itselläni meni ihan ilman tuskia.Jääkylmää vettä join kyllä paljon, semmosia puolen litran kokispulloja meni vajaa 10kpl per päivä. ;))

Syöminen oli aluksi aika hubaa kun piti empiä että puraseeko nyt ruokaa vai metallia, niimpä alussa kunnon vauvamössöruokaa nieleskeltiin.Yhtään en ole katunut ;D

Lukaiseppa kielilävistyksen kohdalta.
http://www.wormz.org/hoito.html

Äänestä

Itellä lävistys ollu 5pv eikä juurikaan oo kipee, aamuisin tosin hiukan arka ja tietysti jos tulee leikittyä sillä liikaa :D Puhuminen onnistuu vallan mainiosti (välillä on jotkut kirjaimet kyl hukassa), syömisenkään kans ei kauheesti oo ongelmia ollu (joskin leivästä tms. puraseminen on vielä hiukan hakusessa). Hirveesti en oo sitä puhdistellu, aamuin illoin ja joskus ruuan jälkeen. Tupakoinnin jälkeen juon vaan vettä. Liika puhdistaminenhan periaatteessa hidastaa paranemista kun lävistyksen pitäis antaa tottua suun omiin bakteereihin..

Niin, ite lävistyksen laitto ei oikeestaan sattunu, hiukan kirpasi ku neula meni läpi, sen jälkeen oli niinku mitään ei olis tapahtunu. Aika paljon jännitti ku menin sitä ottaa, aattelin et se sattuu niin pirusti - yllätyin positiivisesti :) Ja ne tulehdukset... niin no, itellä on moneen kertaan tulehtunu kaikki mahdolliset reiät mitä on tehty, enkä vielä oo kuollu ;) kyl sen tulehduksen hoidettua saa, kerta toisensa jälkeen jos niikseen. Ja suuhan on ihan eri juttu ku vaikka kulma.. täynnä bakteereja mut silti vaan niin nopee paranemaan.
Ota ihmeessä koru, pientä totuttelua toki tarttee (no tottakai ku yhtäkkii suuhun tulee ylimäärästä tavaraa eikä sitä niin vaan saa pois) mut on se sen arvosta jos semmosen oikeesti haluu ottaa:) mä ainaki oon ilonen et otin, olin halunnu sitä jo ainaki vuoden..
kuvittelet vaan kato et se sattuu hirveesti ja ku se laitetaan ni oho, eipä tuntunukaa nii kamalalta :)

Äänestä

Kulmakoru ei ainakaan sattunut yhtään,itse olen ajatellut ens viikolla ottamaan kielikorun mun muutama frendi sano et kielikoru ja napakoru on kivuttomimpia lävistyksiä ja jälkihoito on ihan normaali jos otat huulikorun tai kielikorun niin ostat vaan suuvettä ja purskutat sitä yhden viikon ajan sitten sen käytön voi lopettaa ... mutta sekin on aina ruokailun jälkeen ja jos haluaa napakorun niin apteekista voi käydä ostamassa puuduttamis ainetta / rasvaa / ei maksa kuin jtn 4-5 euroa ( jos olet neulaherkkä niinkuin minää ) ite meen ottaa napa/kieli korut =) oon 14 wee...

Äänestä

Juu ja en tiiä onko oulussa hyvii läväri paikkoi voit tietty netistä ettiä.. meinaan ite oon riksusta ja käyn hyvinkäällä tattoohekassa ottamassa läväreit .. yleensä kaikki läväri liikeet on kokeneita ja niiltä voit itse kysyä jälkihoidoista ja koruiosta lisää =)

Äänestä

Ja kielikorun hinta on 40-45 euroo riippuu siit haluutko timantilla vai hopeen pallon vaa..

Äänestä

`Meen ite ens vkl ottaa kieleen ja napaa voin kertoo kokemuksista sit ok?

Äänestä

Pari tuntia sitten lävistettiin kieli Tampereen Mad Maxissa (kiitti Ada!)
Ensi tuntemukset: Hämärää, todella hämärää.
En tajunnut tuntuvan näin oudolle kun suussa on koko ajan jotain muutakin kun kieli ja hampaat. Vaatii varmaan totuttelua aika pitkään. Nieleminen on vaikeeta kun koko ajan tavallaan varon etten nielaise korua mukana :)

Kieli on todella arka mutta ei ainakaan vielä varsinaisesti särje. Tosin otin jo ibumaxin ehkäisemään kipua.

Lävistäminen sattui paaljon vähemmän kuin odotin. Toki se vähän sattuu mutta se on todella nopeasti myös ohi, ei sitä kannata pelätä. On noita muitakin lävistyksiä ollut(napa, tragus 2xkulma ja nyt vihdoin kieli) ja sanoisin että napa on ollut kaikista kivuliain paikka.

Lävistys maksoi 45€ ja siihen sisältyy lyhyempi koru sen vaihto kun lävistys on parantunut.

Äänestä

Eilen otin ja ei yhtään sattunu, epämukavinta tais olla kun se kuivas kielen :D jälkeen päin sitä sitte vaa imeskelee jääpaloja nii paljon ku pystyy, ettei turvo kauheesti, ei kannata rasittaa kieltä paljoo, kun sitte se alkaa taas särkemää ja turpoamaa enemmä. Suuvedellä pari kertaa päivässä(oral B) ja sitte ruuan jälkee huuhtelee vedellä. Hampaanpesu enne suuvettä. Vähän kaikki voi turvota siellä kielen ja kurkun alueella ihan normaalia ja älä yritä venyttää kieltä suusta ulos pariinpäivää se hidastaa paranemist, samoin kuin kaikki muut rasitukset ja temput, jota kielellä hommaa. Kiinteää ruokaa ei ja lämmin on myös kielletty pariin päivään.. Eiköhä siinä tullu ihan tarpeeks :DD

Äänestä

mikä niissä on nykyää sunnilleen se ikäraja ilman vanhemman lupaa? (esim tossa kielikorussa)

Äänestä

sattuuko hampaiden harjaus kielikorun ottamisen jälkeen? heräs vaan kysymys :))

Äänestä
  • Kyllähän se vähän koskee, kannattaa peilin kanssa kattoa että mihin sitä harjaa tökkii! :)

    Äänestä

Mulla oli tosi kipeä laiton jälkeen ja seuraavana aamuna koko kieli ihan turvonnut, mutta nyt kahden päivän jälkeen oon jo ruisleipää varovasti sosekeittojen kanssa syönyt. Otin myös sen kahden päivän ajan särkylääkettä niin paljon kuin vaan sai ottaa, sillä kipu oli niin kovaa. Purskuttelen suuvedellä ja vedellä heti syömisien ja tupakoinnin jälkeen. Maitotuotteita ja kirpeitä juomia yms olen vältellyt, tietysti jossainmäärin niitäkin on tullut suusta alas laitettua, mutta en esimerkiksi juo nyt maitoa ollenkaan. Kaikki kaverit ovat ihmetelleet kun en ole sössöttänyt ollenkaan, heti kielilävistyksen oton jälkeen puhuin vaan hissukseen, kun oli niin kipeä ettei pahemmin innostanut puhua.

Äänestä

Ite otin kielilävistyksen maanantaina Tampereen Putka tattoos'sa ja sattu ihan hemmetisti laitto :c En tiedä sit mikä poikkeus tämä oli, yleisesti ottaenhan se ei satu :D Edelleen on turvonnut mutta mustelma (joo, mulla oli suurinpiirtein koko kieli keltanen...) on kadonnut turvotus iihan vähän laskenut ja kieli ei ole enää kipeä, verta vuotaa/vuosi (?) eilen aika paljonkin, nyt on muuten okei mutta turvotus haittaa puhumista vielä :D Pureskelu onnistuu jotenkuten mutta kiinteän ruoan syöminen on todella hidasta... D: Mulle ei sanottu mitään korun vaihdosta, niin ostanko suosilla jostain 16mm vai menenkö liikkeeseen kysymään asiasta? /:

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minäsevaanolen kirjoitti:

Niin tietäskö kukaan sanoa käykö kielilävistyksen laitto ja miten jälkihoito. Olen vähän suunnitelut lävistyksen ottoa mutta sitä ennen haluaisin lisää tietoa. Niin ja löytyykö Oulusta hyvää ja ammattitaitoista lävistäjää? Ja minkä hintainen se on? Niin ja mitä riskejä kielilävistyksessä on ja millaisia omia kokemuksia teillä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu