http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/08/13808
Valmistautuuko kännykkäjätti lamaan, kun firmaa on tarve ”virtaviivaistaa”? En usko, että kovin monelle palautetaan verokorttia, mutta saattaa olla, etteivät Nokian tarjoamat työt vastaa sitä, mitä heille on alkujaan tarjottu. Kuinka moni jaksaa motivoitua ”uusiin haasteisiin”?
Noksulla yyteet
8
6648
Vastaukset 8
- jos työpaikka
lähtee :( mitähän sitä keksisi:P
- I-Ihme
Nokia teki virheen lähtiessään halvoille kännykkämarkkinoille. Nyt ne pitää väsätä suunnilleen ilmaiseksi jossakin huitsin nevadassa.
Kalliissa puhelimissa ne tulevat (minun mielestäni) häviämään I-Phonelle, sillä jos sen saa käteensä ja käyttää kaikkine ominaisuuksineen, ei siitä sitten enää tee mieli muuta ostaakaan.
Nokia on tiensä valinnut enkä usko, että Ollila jätti sitä kovin hyvään kuntoon lähtiessään ja jättäessään työt muille. Olisi hieno tietää heidän viiden vuoden strategiansa, jos sellaista on edes laadittu. - missä olet?
Jorma Ollila sanoi suoraan TV:ssä että silloisella politiikkalla Nokia pelataan pois Suomesta. Paavo Lipponen se ei tuntunut olevan kuin huvittunut.
"Ja Kuinkas Sitten Kävikään?" (T. Jansson)
Demarien olisi pitänyt häipyä oppositioon samaan aikaan kuin Euroopan muut sosialistimaat.
Nyt on Suomella raskas työ saada ulkomaiset investoijat kiinnostumaan Suomesta, tästä korkan verotuksen ja jähmeän byrokratian maasta. Demariajasta jäi käteen taantuva teollisuus, paheneva työttömyys, hirmuinen velkataakka, Fortum, Sonera/UMTS jolloin miljardeja hävisi taivaan tuuliin huonojen demarijohtajien ryssimänä. Nyt Lipponen on puuhastelemassa kaasuputkia Suomeen rajojen tuntumaan! Eikö Sipearia opeta? Meille käy vielä niin kuin Ukrainalle, Tsetseenialle ja nyt Georgialle.- eikö niillä
miljardeilla ostettu Saksalta ilmatilaa / hiljaa
on herrat siitäkin töpeksimisestään.Voi herran-
jestas näitä Suomen isokenkäisiä.Ketkähän siinä
kaupassa olivat ostajana ?Maksajana ainakin oli Suomenkansa. - ironaama
Lipponen on PUUpää ja hän teki suuren karhunpalveluksen suomen työtätekevälle(oikeaa työtä)kansalle,harmi että ainut työväen puolella ollut hallituspuolue sai näin huonon maineen Lipposen takia.
TOKI Ollila sai starttinsa suomalaisista ahkerista työntekiöistä,tämä "politiikka" tarkoittaa vaan sitä että suomalaisellekkin olis pitänyt maksaa "hinkuintian" palkkaa mutta kun se ei vielä käynyt,nyt kohta käy kun Katainen ja kokoomus hoitaa asian.
- ---------
Palstoilla naureskeltiin Saksalaisille kun itkivät Nokian tehtaan lopettamista, että bisnes on bisnestä.
Sama se Suomessa, turpa kiinni ja kortistoon, bisnes on bisnestä.
ps: Nokian puhelimet ovat heikkolaatuisia ja ohjelmistot bugisia. Kannataa vaihtaa parempiin merkkeihin. - 666....
on normaalia,muta oottoite joku aika niin TULLOO hirmuset irtisanomiset joka pualella muata!
- weskuu
osakkeenomistajilla taas matti kukkarossa ,kun pitää taas kyykyttää duunareita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861563
- 851352
- 1041058
- 48899
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40773Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..10757Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30621Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.105617Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45567