YT-neuvottelut

Vaatiiko lomautukset YT-neuvottelujen käymistä vai voiko porukkaa lomauttaa ilman neuvotteluja?
42196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos yrityksessä on yli 20 työntekijää, niin ennen lomautuksia pitää lain mukaan käydä YT-neuvottelut.

Äänestä
  • Siis jos on kyse yksityisestä yrityksestä. Kuntia ja valtiotahan tuo YT-laki ei koske.

    Äänestä

  • Vaatii kirjoitti:

    Siis jos on kyse yksityisestä yrityksestä. Kuntia ja valtiotahan tuo YT-laki ei koske.

    Yksityisestä on kyse ja lappuja annetaan ilman neuvotteluja.

    Äänestä

  • neuvoteltu kirjoitti:

    Yksityisestä on kyse ja lappuja annetaan ilman neuvotteluja.

    Jos yrityksen henkilöstäärä ylitse 20 ja lomautettu ilman yt-neuvotteluja niin ei muuta kun asiaa eteenpäin liitolle.

    tässä vielä linkki yt-lakiin

    http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2007/20070334

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lomautukset kirjoitti:

Vaatiiko lomautukset YT-neuvottelujen käymistä vai voiko porukkaa lomauttaa ilman neuvotteluja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu