mitä mieltä olette seurustelun jälkeisestä kaveruudesta?
kun suhde menee poikki mutta mies haluaisi silti nähdä kaveripohjalta ym. pitää toisen elämässään. tuleeko kaveruus/ystävyys onnistumaan tällöin, vai onko tuo vain keino päästä toisesta eroon ns matalan laskun kautta?
kun suhde menee poikki mutta mies haluaisi silti nähdä kaveripohjalta ym. pitää toisen elämässään. tuleeko kaveruus/ystävyys onnistumaan tällöin, vai onko tuo vain keino päästä toisesta eroon ns matalan laskun kautta?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kirjoitin edellisen otsikon alle omaa juttuani ja mulla tilanne on se, että ex-avovaimo jätti, mutta halusi pysyä silti ystävinä. Eromme syy oli, että hänen rakkautensa sammui. Mulle tilanteen tekee vaikeaksi juuri se, kun rakastan häntä palavasti yhä ja en haluaisi olla pelkkä ystävä, mutta en halua häntä pois elämästänikään...eli neuvoni on...Jos kummallakaan ei ole enää tunteita toista kohtaan ja ero on yhteinen päätös, teistä tulee mitä parhaimmat ystävät ja kannattaa pitää siitä lujasti kiinni...MUTTA, jos toinen vielä ikävöi toista olisi kai parempi pitää etäisyyttä. Minkälainen tilanteenne on?
mies halusi lopettaa suhteen koska kaipasi vapautta eikä ollut onnellinen suhteessa. minullakin tunteet jonkin verran hiipu. mutta tässä tilanteessa pätee sanonta osaltani että toisen arvon huomaa vasta kun on menettänyt. eli itse olisin valmis yrittämään uudelleen vielä joskus. mutta en nyt. mies ei tiedä. tai sanoi että voisihan sitä joskus kokeilla. nyt ollaan viestitelty ym mutta musta on ehkä kuitenkin parempi että lopetetaan yhteydenpito.
Kyllä ystävyys on exän kanssa mahdollista. Erosimme 2 vuotta sitten 6 vuoden suhteesta. Asumme nyt eripaikkakunnilla ja molemmat seurustelemme, mutta tulemme tosi hyvin toimeen keskenämme. Yhteyttä pidämme viesteillä ja meileillä ja näemmekin silloin tällöin.