Mitenhän tekisin, kun olen tavannut miehen, josta kovasti pidän. Mutta.. Itse käyn töissä ja opiskelen samanaikaisesti. Tämä tapaamani mies on työtön, käyttää kannabista ja ei koskaan suostuisi tekemään päivätöitä. Ei pysty parturiaiajoistaan yms pitämään huolta.
Ärsyttää vain tuollainen hälläväliä -asenne. Todella fiksu, älykäs ja lahjakas mies, mutta menee ihan hukkaan tuollaisella elämäntyylillä.
Tykkään kovasti, mutta pinna kireällä, kun toinen saa aamulla jäädä nukkumaan ja itse väsyneenä taas lähtee töihin tai kouluun.Ja yrittää etten lähtisi aamulla minnekkään. Olen jo sen ikäinen, että haluan naimisiin ja ehkä lapsia.
Vaikea asia, kun ajattelen josko tämä mies muuttuisi ja ottaisi itseä niskasta kiinni. Mitään ei vain näytä tapahtuvan...
hälläväliä -asenne
9
3320
Vastaukset
- Veturimiäs
Yksi perustavia asioita parisuhteessa ovat samanlaiset arvot. Teillä ei ole perusarvot samanlaiset ja pitkässä juoksussa se tarkoittaa pahoja vaikeuksia. Mieti haluatko tuollaisen ihmisen isäksi lapsillesi?
Mutta. Vaikka tilanne näyttäisi kuinka pahalta siitä kannattaa keskustella. Ihmeitä ei tapuhdu hetkessä, mutta kerro miehellesi toiveistasi ja kysy,miten tämä näkee esim isäksi tulemisen vaikuttavan hänen elämäntyyliinsä. Olisiko hän valmis mielestään isäksi. Haluaako hän edes isäksi.
Joskus se rakastavan ihmisen tuki saa aikaan muutoksen, jos se halu muutokseen on siinä ihmisessä sisällä. Mutta se tulisi teidän selvittää keskenänne. Joskus rakkaus ei riitä ja silloin on parasta vain lopettaa suhde. Valitettavasti naisen aika on rajallinen lapsien saannin suhteen. Jos ne haluaa isäksi sopivan miehen kanssa on parasta vain sitten siirtyä eteenpäin. Voimia sinulle tilanteen puimiseen. - tarkkailijatar-
Toista ei voi muuttaa, muutos on lähdettävä hänestä itsestään. Jos hän ei aio muuttua niin tulevaisuutesi lienee samanlainen kuin nyt lapset sinun kontollesi.
- hamppuköysi kiristää kaulaa
Muuttuu iän myötä vaan entistä pahemmaksi.
- vänkyrä-nainen
nyt on ihan täysin epäoleellisia, et varmaan nyt ihan tosissaan siitä maininnutkaan.:-)
Ja mies voisi ihan hyvin, jos on ilta/yö-eläjä enemmän, niin etsiä hommia, joita voi sit tehdä iltaisin. Tai esim. joku uusi harrastus. Se vaatii vaan sen jonkun kiinnostuksenkohteen. Tiedän kyllä miten tuo kannabiksen käyttö saa ihmisen jumiin neljän seinän sisään ja siksi olisikin hyvä sitä vähentää. Ja varmasti, jos mies keksii tilalle jotain kiinnostavampaa tekemistä, se vähenee.
Ehkä sille tarvis vaan saada joku kipinä päähän jostain muusta nyt....Mitä se muuta tykkää tehdä tai mitä se haluaisi oppia. Siihen varmasti tarvitaan sua.:) - lksdlksdldks
No jokatapauksessa, tuli enemmän mieleen se että sinä tässä olet se tyhmä kun menet sekaantumaan tähän mieheen ylipäätään.
Mutta kai tämä on taas niitä asioita että nainen yrittää saada helpon elämänsä vaikeaksi. Varsinkin tuo miten hän yrittää saada sinutkin luuseripolulle hänen kanssaan raivostuttaa, ei siksi että hän yritti vaan katot häntä vieläkin tämän yrityksen jälkeen. - poika provosta Utahista
Hyvä provo!
Vie nämä jutut muualle, pliis! - Swordstar
Siihen on joky syy aina jos mies käyttäytyy noin, itsellänikin oli, nykyisin menee loistavasti. Mies tarvitsee selvästi motivaatiota.. Mutta missä on ongelma siis?
- Swordstar
Vastaan omaan viestiini, prkl.
Eli meinaan tätä: Kun ihminen on toivoton, ihminen ei tee asioita, siksi on äärimmäisen tärkeetä että puhutte asiasta. Mutta jos toinen ajattelee että "ei sillä oo mitään väliä" niin sitten kannattaa lähteä. Sitä yleensä ryhdistyy kun hiton upea nainen lähtee pois.
TOSIN kun ajattelet jo miehestäsi noin, ei sillä taida olla väliä mitä hän tekee enää asioiden eteen.
- järkevältä vaikuta
tuo sinun rakkaasi. Huomaatko itse, että olet tainnut rakastua harhakuvitelmaasi ? Mies ei tee mitään, ei edes yritä ja sinä pönttö pidät fiksuna ja älykkäänä... hoh hoijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931738
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581159Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181158- 941019
- 62813
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam34773Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani5716- 46696
En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42670Mitä saat naiselta mies kun
Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p113666