hälläväliä -asenne

mirella12345

Mitenhän tekisin, kun olen tavannut miehen, josta kovasti pidän. Mutta.. Itse käyn töissä ja opiskelen samanaikaisesti. Tämä tapaamani mies on työtön, käyttää kannabista ja ei koskaan suostuisi tekemään päivätöitä. Ei pysty parturiaiajoistaan yms pitämään huolta.
Ärsyttää vain tuollainen hälläväliä -asenne. Todella fiksu, älykäs ja lahjakas mies, mutta menee ihan hukkaan tuollaisella elämäntyylillä.
Tykkään kovasti, mutta pinna kireällä, kun toinen saa aamulla jäädä nukkumaan ja itse väsyneenä taas lähtee töihin tai kouluun.Ja yrittää etten lähtisi aamulla minnekkään. Olen jo sen ikäinen, että haluan naimisiin ja ehkä lapsia.
Vaikea asia, kun ajattelen josko tämä mies muuttuisi ja ottaisi itseä niskasta kiinni. Mitään ei vain näytä tapahtuvan...

9

3364

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veturimiäs

      Yksi perustavia asioita parisuhteessa ovat samanlaiset arvot. Teillä ei ole perusarvot samanlaiset ja pitkässä juoksussa se tarkoittaa pahoja vaikeuksia. Mieti haluatko tuollaisen ihmisen isäksi lapsillesi?

      Mutta. Vaikka tilanne näyttäisi kuinka pahalta siitä kannattaa keskustella. Ihmeitä ei tapuhdu hetkessä, mutta kerro miehellesi toiveistasi ja kysy,miten tämä näkee esim isäksi tulemisen vaikuttavan hänen elämäntyyliinsä. Olisiko hän valmis mielestään isäksi. Haluaako hän edes isäksi.

      Joskus se rakastavan ihmisen tuki saa aikaan muutoksen, jos se halu muutokseen on siinä ihmisessä sisällä. Mutta se tulisi teidän selvittää keskenänne. Joskus rakkaus ei riitä ja silloin on parasta vain lopettaa suhde. Valitettavasti naisen aika on rajallinen lapsien saannin suhteen. Jos ne haluaa isäksi sopivan miehen kanssa on parasta vain sitten siirtyä eteenpäin. Voimia sinulle tilanteen puimiseen.

    • tarkkailijatar-

      Toista ei voi muuttaa, muutos on lähdettävä hänestä itsestään. Jos hän ei aio muuttua niin tulevaisuutesi lienee samanlainen kuin nyt lapset sinun kontollesi.

    • hamppuköysi kiristää kaulaa

      Muuttuu iän myötä vaan entistä pahemmaksi.

    • vänkyrä-nainen

      nyt on ihan täysin epäoleellisia, et varmaan nyt ihan tosissaan siitä maininnutkaan.:-)
      Ja mies voisi ihan hyvin, jos on ilta/yö-eläjä enemmän, niin etsiä hommia, joita voi sit tehdä iltaisin. Tai esim. joku uusi harrastus. Se vaatii vaan sen jonkun kiinnostuksenkohteen. Tiedän kyllä miten tuo kannabiksen käyttö saa ihmisen jumiin neljän seinän sisään ja siksi olisikin hyvä sitä vähentää. Ja varmasti, jos mies keksii tilalle jotain kiinnostavampaa tekemistä, se vähenee.

      Ehkä sille tarvis vaan saada joku kipinä päähän jostain muusta nyt....Mitä se muuta tykkää tehdä tai mitä se haluaisi oppia. Siihen varmasti tarvitaan sua.:)

    • lksdlksdldks

      No jokatapauksessa, tuli enemmän mieleen se että sinä tässä olet se tyhmä kun menet sekaantumaan tähän mieheen ylipäätään.

      Mutta kai tämä on taas niitä asioita että nainen yrittää saada helpon elämänsä vaikeaksi. Varsinkin tuo miten hän yrittää saada sinutkin luuseripolulle hänen kanssaan raivostuttaa, ei siksi että hän yritti vaan katot häntä vieläkin tämän yrityksen jälkeen.

    • poika provosta Utahista

      Hyvä provo!

      Vie nämä jutut muualle, pliis!

    • Swordstar

      Siihen on joky syy aina jos mies käyttäytyy noin, itsellänikin oli, nykyisin menee loistavasti. Mies tarvitsee selvästi motivaatiota.. Mutta missä on ongelma siis?

      • Swordstar

        Vastaan omaan viestiini, prkl.

        Eli meinaan tätä: Kun ihminen on toivoton, ihminen ei tee asioita, siksi on äärimmäisen tärkeetä että puhutte asiasta. Mutta jos toinen ajattelee että "ei sillä oo mitään väliä" niin sitten kannattaa lähteä. Sitä yleensä ryhdistyy kun hiton upea nainen lähtee pois.

        TOSIN kun ajattelet jo miehestäsi noin, ei sillä taida olla väliä mitä hän tekee enää asioiden eteen.


    • järkevältä vaikuta

      tuo sinun rakkaasi. Huomaatko itse, että olet tainnut rakastua harhakuvitelmaasi ? Mies ei tee mitään, ei edes yritä ja sinä pönttö pidät fiksuna ja älykkäänä... hoh hoijaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      120
      2238
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      418
      2140
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1176
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      958
    5. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      780
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      44
      774
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      756
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      14
      740
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      706
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      32
      669
    Aihe