Ompelijoiden taksat

Onko kovin kallista teettää vaatteensa? Jonkun 100€ per vaate pystyisin investoimaan.
2270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kannattaa käydä kyselemässä paikallisen ammattikoulun vaatetuspuolen opiskelijoilta, että tekevätkö he asiakastöitä. Ne saa teetätettyä hieman halvemmalla kuin ompelimoissa, vaikka kuvittelisin, että (kankaista riippuen) tuolla satasella saa jo ompelimoistakin jotain.

Äänestä
  • Kyselin joskus ammattikoululta, mutta olin kuulemma vähän ongelmallinen harjoitustyöasiakkaaksi. Varsinkin ensimmäiset versiot kaikista vaatteista kaavoitetaan ensin tarkalleen C-kaavaohjeiden avulla ja muokataan sitten mallin mukaan. Tässä kokoluokassa tai minun mallissani muokkaamista on kuitenkin todella paljon. Edistyneemmiltä opiskelijoilta saattaisi onnistuakin =). Aina kannattaa kysyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Michiko__ kirjoitti:

Onko kovin kallista teettää vaatteensa? Jonkun 100€ per vaate pystyisin investoimaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu