Madeira

Onkos Madeiralla suomalaisia ravintoloita tai sitten semmosia ravintoloita missä olisi suomalaisia työntekijöitä.
Minä ja kaverini oltaisiin tulossa työssäoppimaan Madeiralle 2009 ja mielummin mentäisiin ravintolaan töihin jossa olisi joitakin suomalaisia työntekijöitä.

Kertokaa jos tiedätte että missäpäi Madeiraa, kuinka voin ottaa yhteyttä, jne.
21034
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Voi olla.Tietysti portukeesin kielen osaaminen edesauttaa suunnattomasti.
Minä ja vaimoni viimeisimmällä Madeiran reissulla käytiin Funchalissa paikallisessa työviksessä EURES- neuvoja Inez jotain luona.
Otti vastaan ihan asiallisesti ja keskusteltiin kohtalaisella englannin kielellä.
Oltiin toiveikkaita! Pyysi lähettämään CV:tä ja vannoi palaavansa jonkun työreissun jälkeen asiaan.
Mitään ei ole kuulunut vaikka pommitimme kuinka.

Kerroimme voivamme tehdä mitä vaan-pääasia ei meille olisi ollut raha, vaan eläminen yleensä siellä.
No-paikkahan on etelän maiksi ihan jees,ei toki pohjoismaitten veroinen, jossa kaikki toimii oikeasti, mutta varteenotettava vaihtoehto.
Portugalin kieltä kannattaa treenata jos sinne aikoo töihin- kait se on sanomattakin selvää.
Voi olla että homma tyssäsi siihen meidän osalta, vaikka vannoimme alottaa portukeesin harjoitukset heti, jos jotain olisi tulon päällä-

Toki palkat ei ole tavallisissa/ravintolajutuissa varmaan häävit... joku jutteli 600€ keskipalkasta joka tuskin riittänee edes vuokraan Funchalissa.

Mutta näin.

Äänestä
  • Portugali on vaikea maa työnsaantiin ulkomaalaiselle (kaikkihan ne on, mutta Portugali on vielä astetta kovempi pala), sillä työttömiä on omastakin takaa ihan tarpeeksi. Eikä sujuva portugalin osaaminen takaa mitään, sillä aika suljettua meininkiähän se on, eikä oikein uskota, että ulkkari osaisi kovin sujuvaa portugalia loppupeleissä, vaikka olisi asunutkin maassa pitempään. Työpaikat jaetaan usein tutuille tai tutun tutuille ja ehkä vasta sitten ilmoitellaan jotain jossain mediassa. Ehkä varmempi nakki työnsaantiin olisi Algarve, kun siellä noita turisteja taitaa eniten liikkua, palkat on sielläkin aika kehnoja, kuten Portugalissa yleensä. Aika moni koulutettukin ulkomaalainen joutuu tyytymään hanttihommiin jossain call centerissä tms., mutta Madeirasta en osaa sen tarkemmin sanoa, kuin että varmaan sielläkin pätee moni manner-Portugaliin sopiva piirre.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Porvoolainen Juuso kirjoitti:

Onkos Madeiralla suomalaisia ravintoloita tai sitten semmosia ravintoloita missä olisi suomalaisia työntekijöitä.
Minä ja kaverini oltaisiin tulossa työssäoppimaan Madeiralle 2009 ja mielummin mentäisiin ravintolaan töihin jossa olisi joitakin suomalaisia työntekijöitä.

Kertokaa jos tiedätte että missäpäi Madeiraa, kuinka voin ottaa yhteyttä, jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu