Olen käyttänyt nyt yhden laatallisen Yasmin-pillereita.eilen olin ensimmäistä kertaa yhdynnässä niin että mies laukesi sisälleni.on tulossa taukoviikko ja pelkään kauheasti sitä että tulen raskaaksi kun en syö pillereitä ja elävää spermaa on sisälläni.onko siis niin että jos en syö pillereitä ja on kuukautisviikko niin en VOI silti tulla raskaaksi jos aloitan heti oikeana päivänä uudelleen pillerilevyn? auttakaa,pelkään ehkäisyn pettämistä todella paljon enkä tiedä voinko luottaa etten tule raskaaksi kuukautisviikolla.
Pelottavat pillerit, apua kaivataan!
pelokas_nainen
2275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kanssa. Mitä siellä kerrotaan lisäehkäisyn tarpeesta?!
Aloitiko pillerit oikein? Ymmärrät varmastikin että e-pillereiden teho pysyy taukoviikollakin, edellyttäen tietysti että pillerit on otettu asianmukaisesti. Eihän niiden käytössä muutoin olisi mitään järkeä jos ne eivät ehkäisisi myöskin taukoviikolla.
Mikään e-keino ei ole 100%:n varma, ei edes oikein käytettynä, eli periaattessa tietysti voi tulla raskaaksi.
"enkä tiedä voinko luottaa etten tule raskaaksi kuukautisviikolla." Niin, on ihqn sinun asiasi luotatko taukoviikon e-tehoon vai et, teho nyt kuitenkin on olemassa kun pillereitä käytetään oikein..
Ehkäisyteho säilyy taukoviikollakin. Siihenhän se pillereiden idea perustuukin. Jos muuten muistaa syödä pillerit ajallaan, eikä unohtele ottaa niitä, niin riski tulla raskaaksi on aika olematon.
7 vuotta olen käyttänyt pelkkiä pillereitä, enkä ole raskaaksi tullut.