Uutta autoa olisi vailla, mutta kumpi kannattaisi ottaa uusi vaiko vähän ajettu "vanha"?
Mielessä olisi tuo bensiinikäyttöinen Peugeot 308 SW 1.6 uutena tai sitten vaihtoehtoisesti bensiinillä käyvä Peugeot 307 SW 1.6 vm 2005-2008, jolla ajettu n. 60 000km.
Mielessä olisi tuo bensiinikäyttöinen Peugeot 308 SW 1.6 uutena tai sitten vaihtoehtoisesti bensiinillä käyvä Peugeot 307 SW 1.6 vm 2005-2008, jolla ajettu n. 60 000km.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sulla merkkikin täysin hakusessa.. Meinaan ootko ihan varma että ettei toi bensalla käyvä pötkötti käy korjaamolla aika usein jos eds pääsee pois sieltä? Ranskalaiset ja italialaiset on syvältä!
No paljon ajat vuodessa?
308 SW on jotain tila-auton ja farmarin väliltä. Erittäin monikäyttöinen ja jopa 7-paikkainen. Itse harkitsen tuommoista seuraavaksi työsuhde-autoksi, kun nylyinen sopimus päättyy noin vuoden kuluttua. Ja tietysti HDI:nä, joko HDI 1.6 90 tai 110.
Tuon vuosikerran Corolla farkun kun otat, et tarvitse tehdä muuta kuin ajaa, tankata ja joskus pestä. 100% idioottivarma auto, ja halpa. Noita löydät Keltaisesta Pörssistä tonnilla ja jos halvat pinnoitetut renkaat siihen ostat niin siinä se. Tuon mallin Corolla ei tartte edes huoltoa juuri lainkaan, öljyn ja suodattimen vaihto 10 tkm:n välein riittää, muut kuten tulpat ja ilmanputsari vaihdetaan kun tarttee.
Älä kusekaan ranskiksiin, osta vain aito japsi. Kun ajat tonnin pelillä, olet myös oikeasti varakas kaveri, kun rahasi eivät kaikki pala autoon.
Voi itku sentään. Mistä ihmeestä tällaisia tampioita oikein sikiää? Aloittaja puntaroi aivan varteenotettavien vaihtoehtojen välillä, mutta tämä kirjoittajapa vitsin murjaisi. Tonnin Corolla pörssistä ja siihen pinnoitetut renkaat alle, jee jee. No jopa on elämä sitten mallillaan, kun ajetaan haisevalla loppuun rääkätyllä ruosteisella japanilaisella, joka ei ole ollut kaksinen auto uutenakaan, saatikka sitten tuossa hinta- ja ikäryhmässä. Minkä ihmeen takia sitä pitäisi itseään vihata niin paljon, että tuollaisella pitäisi tien päälle lähteä? Sitten vielä päähän lippalakki ja Someron taikka Hyrynsalmen ABC:lle muita pitkäaikaistyöttömiä tapaamaan ja autotietämystä jakamaan. Voi ristus mä sanon. Kyllä Suomi on vahvasti kahtiajakautunut maa.
Ja sitten aloittajan kysymykseen - myös meidän seuraava automme on Peugeot. Olemme puntaroineet 307:n ja 407:n välillä, ja kallistuneet jälkimmäisen kannalle. Sen tavaratila ei ole sen suurempi - pikemminkin päinvastoin, mutta muuten se on sisältä paremmin muotoiltu. Mikäli Sinulla on jälkikasvua, kokeilepa takapenkkiä. 307:n takapenkillä ei viihdy kauaakaan, kun 407:ssa on hyvät oltavat ja silläpä niitä näkee taksissakin.
Vantaan ALD Automotivessa olisi noin 35.000 ajettu punainen 307 SW, jossa 2,0 litrainen Tiptronic, jos kiinnostaa... Me emme tykkää väristä ja se takapenkki ei kelpaa.
Tuollaisessa 2005-mallisessa vähän ajetussa hinta on laskenut jo mukavasti, joten se voisi olla passeli hankinta. Uuden jos ostat, saat uuden, mutta ota huomioon että sitten kun viet sen vaihtoon, saat siitä huonon hyvityksen siksi että se on vielä edellistä korimallia (307) verrattuna siihen jos ostaisit uudemman 308:n. Toisaalta, jo pidemmän aikaa tuotannossa olleessa mallissa ei ole enää lastentauteja (jotka saattavat joskus ranskalaisia vaivata kun he eivät oikein aina malta testata autoja ennen kuin ne tulevat tuotantoon - tähän saattaa tulla nyt muutos kun sekä Peugeot 308:aa, Citroen C5:ttä että Renault Lagunaa on koeajettu n. 2 miljoonaa testikilometriä).
Itselläni on ollut kaksi mallisarjan viimeistä vuosimallia - VW Jetta 1990 ja Renault Megane Break 2003. Kummassakin oli / on kivat varusteet - varsinkin viimemainitussa. Volkkari ei ollut kaksinen, mutta Rellu on ollut todella luotettava, vaikkei sitä Corolloilla ajavat lippalakkimiehet tietenkään ymmärräkään tai voi hyväksyä. He kun lukevat siellä ABC:n pöydissä vaan niitä tilastojaan ja haaveilevat jostain Aygosta tai Auriksesta...
2 milj km ei oikeastaan ole kovinkaan paljon.
40 testaajaa ajaa 50tkm kukin niin se on siinä, eipä siinä laskennallisesti montaa kuukautta mene, jos työ on vain ajamista. Mitään ei opittu kestävyydestä pitkällä aikajänteellä, tietenkään, uusi halutaan äkkiä ulos ja rahaa sisään.
Koskaan ei pitäisi ostaa ensimmäisen vuosikerran autoja, eikä ranskalaisten kohdalla edes toisenkaan (kokemusta C5/2002).
kannattaa ottaa huomioon että suht uudessa autossa voi olla vielä lastentauteja mutta noissa 307 loppupään vuosimalleissa ne on tod näk jo otettu huomioon
nipponinraatoihin älä koske, vastoin yleisiä käsityksiä japanilaisautot eivät ole mitenkään eurooppalaisia kestävempiä..
kyseessä on arvostuskysymys ja siinä missä euroautot viedään romuttamoon, japsien huoltoihin ja korjauksiin panostetaan vielä 20v iässäkin.. huviksenne voitte katsoa tilanteen vanhoissa autoilumaissa, yli 15v japsit ovat jo romuttamolla mutta euromerkkeihin panostetaan ja niitä huolletaan siinäkin iässä..
Ne 15v vanhat euromerkit on Mersuja ja Volvoja, siis ei Renuja, Pösöjä tai Citikoita.
Nehän ovat tekniikaltaan melkein samanlaisia. Lastentauteja tulee helpoiten ihan uusilla alusta asti suunnitelluilla malleilla. Voihan olla, että 308 on ryssitty jollain tavalla. Tilojen kannalta 308 on paljon parempi ja siinä on paremmat bensamoottorit. Kannattaako siitä sitten maksaa uuden pösön suolainen hinta, on sitten toinen juttu.
Osta uus:) Itellä oli ensimmäinen ja viiminen kerta kun osta käytettynä, kokoajan jotain pikku huoltoa viimiseks ilmastointi paskan sellaset 250€ meni siihenki... Omalta kohdalt oppin ainakin, että autokaupoissa riittää kusettajia, vaikka olisi vähän suuremmastakin autokaupasta ostettu.