Tämähän on asia, josta pakkiksen teinit ei tiedä yhtään mitään, eikä monet kolmekymppisetkään, mutta painovoima tekee tuhojaan! Toisin sanoen miehelläkin alkaa rinnat riippua. Lääkkeeksi ajattelin että kannattaa alkaa yksinomaan keskittyä ylärintaliikkeisiin, jolloin voi hiukan yrittää huiputtaa tuota painovoimaa. Kilojen kurissapitäminen tietysti myös auttaa, sillä läskihän se riippuu, ei lihakset.
Ylärintaa iän karttuessa
jäbä41
3315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Paskat se painovoima mitään lihaksille tekee. Kyse ei ole mistään muusta kuin läskistä.
t. laattarinta
Lähellä neljääkymppiä oleva mies, jolla on rasvaprosentti todella alhaalla, näyttää muuten joka kerta aids-potilaalta.
Kyllä se maanvetovoima tekee tehtävänsä pikkuhiljaa.Näin yli nelikymppisenä sen jo huomaa.Ensin tietty lisääntynyt rasva luo epämukavan näköiset rinnat ja jos reenaamisen lopettaa kokonaan alkaa lihaskudoskin löystymään.Niin se vaan menee. : (
Mutta mielestäni on turhaa keskittyä pelkästään johonkin tiettyyn lihasryhmään.Kokonaisvaltainen yläkropan harjoitus pitää riippurinnat pois jos vaan jaksaa reenata.Hyviä rintaa muokkaavia liikkeitä on mm.dippipunnerrus(katse ylöspäin),peck-deck ja se "kunkkuliike" eli penkkipunnerrus ja sekin mielellään mahdollisimman leveällä otteella niin osuu paremmin rintalihaksiin. ; )
Lisäksi kannattaa kiinnittää huomiota myös takaolkapäihin ettei rinnan ja yläselkään/hartioihin tule epäsuhtaa lihasten määrään.
Näillä eväillä voi yrittää : )