Mikä neuvoksi kun toinen koko ajan koneella pelaamassa vaikka olis ollu kiva lomalla viettää vaan ihan normaalia yhteistä aikaa (ei ole kuulemma rahaa tehdä mitään)..omasta mielestäni yhdessäolo ei vaadi vältämättä rahaa. Sanoin asiasta hyvällä ja huonommalla kunnes kone oli päivän poissa silmistä ja sitten unohtui koko juttu ja takas koneelle. En kuitenkaan halua olla mäkättäjä, että toisen tarvii miettiä milloin saa mennä koneelle ja milloin ei. Kyselen vaan muiden ratkaisuja tähän ongelmaan? Aamulla kun noustaan koneelle ja siellä iltamyöhään. Kyllä mua toki jotenkin huomioidaan välillä, mutta ei ilmeisesti tarpeeksi kun olen kuitenkin surullinen asiasta. Olen jo mustis tietokoneelle. :D Tuskin tähän ratkaisua on muu kun että kyllästyy kyseiseen nettipeliin.. Ellen ehdi itse kyllästyä koko hommaan ennen sitä.
Ja voisitte myös kertoa pitääkö tämä ees välttämättä ottaa henk.koht vai odottaa vaan että peli unohtuu ja alkaa kyllästyttää.Olen itse kokenut miten koukuttava netti voi olla. ja tätä ongelmaa on monessa muussakin kodissa, joten keskustellaas nyt että mitäs näille tehdään. ;)
Kiitos vastanneille jo etukäteen.
Ja voisitte myös kertoa pitääkö tämä ees välttämättä ottaa henk.koht vai odottaa vaan että peli unohtuu ja alkaa kyllästyttää.Olen itse kokenut miten koukuttava netti voi olla. ja tätä ongelmaa on monessa muussakin kodissa, joten keskustellaas nyt että mitäs näille tehdään. ;)
Kiitos vastanneille jo etukäteen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sulle asia voi olla yhdentekevää, mutta otappa selvää minkä nimistä peliä hän pelaa. Voidaan sitten antaa analyysiä miten ko. pelin suhteen tuo riippuvuus/addiktiivisuus kehittyy; pelejä kun on niin monenlaista.
Osa peleistä on kausi- tai kertaluontoisia, eli kun siihen hurahtaa niin se pitää pelata loppuu, ja sitten pelibuumi myös loppuu kuin seinään, eli tällöin voi pelkällä odottelulla asiat ratketa - toki sen jälkeen varoittaa vastaavienlaisten pelien aloittamisesta parisuhteen kustannuksella. Toiset pelit voivat olla "loppumattomia", jolloin tulisi ymmärtää pelaamisen syyt? Uutuuden viehätys, sosiaalinen kuuluvuus peliporukkaa, todellisuuspako parisuhteesta (tai paremminkin arjesta, eikä niinkään puolisosta), joku ulkopuoliselle käsittämätön tavoite pelimaailmassa, vai huono opittu tapa eli pelailua ilman oikeaa syytä, jolloin siitä kannattaa vierottautua - vertaa mailien jatkuva pakkolukeminen tai kaiken tv-hömpän tuijottelu joka arki ilta vaikka olisikin halu ja mahdollisuus tehdä paljon muutakin. Laiskuus koukuttaa.
se on toi facebookin crusades vai mikä lie, kyseinen peli. Joo samaa on ollu tossa että töllöä pitäis vaan tuijottaa vaikka sieltä ei mitään tuukkaan. Kai sit on vaan vaikee siitä lähtee pois. Nimenomaan just haluankin enemmän näkökulmia tähän asiaan, etten vaan ajatele liian yksioikosesti. Suhteessa ei niin muuten mitään vikaa, itseäni vaan ripoo. Sekään ei auta että itse alkaisin tekemään samaa ja sille tasolle en tahdo alentua. Jollain tasolla kyllä huolestuttaakin kun toinen saattaa 12h istua koneella kun tiedän että itselläni meni joskus sama aika ihan hömpän parissa netissä. Tosin sillon olin sinkku, että siinäkin on pointtia jo..
miehelläsi olla masennus? Mutta yleensä ottaen, tilanteenne vaatii ehdottomasti keskustelua!!!!!! Jos etten iteksenne pysty keskustelemaan niin sitten ammattiauttajalle.
keskusteltu niinku sanoin
Kaukonäköisyyttä ja suunnitelmallisuutta peliin.
Eli ajattele aina pari päivää pidemmälle. Tee "varaus"... Eli sovitte vaikka että menette parin päivän päästä jonnekin puolipäiväreissulle tms, missä sitä konetta ei ole.
Pointti siis siinä että samaan päivään yritetyt aktiviteetit voi aina yrittää väistää "ei tänään" "ei nyt jaksa" tms kommenteilla, mutta parin päivän päästä olevaan tapahtumaan ei tietenkään voi sanoa etukäteen olevansa liian väsynyt tms :-)
Tietenkin kannattaa muistutella vielä ettei pääse unohtumaan tai muuten luistamaan jollain verukkeella liian helposti.
Työlästä, mutta ehkä sen arvoista....
Kaikkiin peleihin myös ennen pitkää kyllästyy... Tosin "seurvaava" peli voi sitten aihetutaa saman rumban, mutta tunnen kyllä nörttejä jotka ovat kyllästyneet pelaamiseenkin... siinä tosin meni vuosia pahimmillan...
Seksin säännöstely on tietenkin epäreilu, mutta usein toimiva keino miehen ohjasteluun. Useat miehet jopa hyväksyvät sen siinä missä räntäsateet ja veromätkytkin... yllättävän vähällä kitinällä. Kannattaa kuitenkin muistaa että hyvä peli tarjoaa viihdettä usein tunnneissa mitattuna kuin seksi on enemmän minuuttipeliä, eli täysin ylimieliseksi ei kannata ryhtyä ;-)
joo tota reissujuttua voisin kokeilla, jos sellasta ees suostuu sopimaan kun ei ees kauppaan lähde. :D seksiä on tosiaan silti tarpeeksi ja olis kai peäreilua alkaa sillä houkuttelee. :D Tosiaan vaan meinasin että se välillä olis kiva saada pois koneelta.:)Tänään tosiaan sai yllättävän paljon aikaseksi ja ihan oma-alotteisesti jopa kotitöissä. :)