listatkaa tähän

eri vuokrayhtiöiden

nimet pliis, jota kautta vois saada hyvän osa-aikatyön. oon aika pitkään tehny keikkatyötä staffpointin kautta, mut nyt olis kiva koklata jotain toista yhtiötä.

11

1522

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuokratyöntekijä

      Moni firma ei palvele ulkopuolisia, jos ei erikseen ole tehty sopimusta jonkun ulkopuolisen asiakas-firman kanssa.

      Barona
      Varamiespalvelu
      Resurssi
      Monster
      Carrot
      Op-team
      Eila Kaisla
      Alrekry oy
      Clio
      Ja lisää löytyy, vaan kun en jaksa listaa.

    • ei ennen mitäänm

      MIHIN KUSETUSSYSTEEMI PERUSTUU?

      Sosialistisen talousjärjestelmän päämekanismi on kilpailu viroista. Virkoja ovat kaikki julkisrahoitteisten yhteisöjen työpaikat; opettajat, sosiaalitätit, virastotätit jne. Valtio kerää veroa yrittäjiltä ja rahoittaa sitten niillä rahoilla virkoja ja kansalaiset pyrkivät pääsemään näihin virkoihin. Korkeimman elintason saavat ne jotka pääsevät rahakkaimpiin virkoihin.

      Virastotädeille työttömien juoksuttaminen on palkkatyötä ja he saavat siitä rahaa. Eli sosiaali-byrokratia on rahanlähde ja elinkeino kymmenille tuhansille virastotädeille.
      He hyötyvät verokiskonnasta ja kusettamisesta eivätkä halua että poliittista järjestelmää muutetetaan.
      Kusetussysteemin perusidea on se että rahanahneet virkamiehet (virastotädit, opetajat, jne) kuppaavat rahaa veronmaksajilta muka "hyväntekeväisyyden" nimessä.

      Luuletko että sosiaalitoimiston tätejä paljoakaan kiinnostaa saatko sinä päivärahasi? He saavat rahaa sinun juoksuttamisestasi. Heille on tärkeintä että he saavat palkkaa ja rahaa tililleen. "Auttamis" ja "solidaarisuus" puheet on kusetusta: ei siinä ketään auteta, ainoa mitä ne haluaa on lisää virkoja ja lisää palkkaa tileilleen


      TYÖTTÖMIEN LUOKKA TAISTELEE

      Kun tilastokikkailut siivotaan pois, huomataan että suomessa on 600.000 työtöntä. Työttömät ovat suurin yhteiskuntaluokka Suomessa. Työttömät käyttävät joukkovoimaansa hyväkseen. Työttömien luokka käyttää kaikkia luokkasodan keinoja poliittisten tavoitteidensa saavuttamiseen. Työttömien luokan poliittiset tavoitteet:

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001400&posting=22000000035220436

      Työttömien luokka voi taistella sortajia vastaan mm solutautumalla valtionkoneistoon ja virkamieskuntaan, armeijaan ja poliisilaitokseen. Työttömien tulee hyväksikäyttää systeemiä. Myös puoluetoiminnan kautta voidaan yrittää vaikuttaa esim jo nyt olevien puolueiden kautta voidaan ainakin saada ääntä kuuluviin.

      • kommarit2000luku

        Kirjoitus on juuri se missä mennään.

        Lisäisin vielä erilaiset ay-liikkeet, jotka ovat muuttuneet samaisten viranhaltijoiden työpaikaksi ei siis palkansaajan edunajajiksi.

        Suomi omassa silmässäni=hyväksikäyttävä, osa-aika/vuokratyö orjapaskayhteiskunta tavalliselle ihmiselle enenevästi.

        Ja tällä ei tarkoita nyhveltävää viranhaltijaa.


      • paljon rahaa mulle!

        Kansalaiset pyrkii pääsemään virkoihin, heh heh :) Etkös tiedä, että aika moni duunaa mieluummin yksityisellä kuin valtion tai kunnan virassa. Yksityissektorilla tuppaa olemaan paremmat palkat. Ei viroista sen kummempaa kilpailua ole kuin muistakaan työpaikoista.

        Niistä virastotädeistä muuten yllättävän monella ei edes ole sitä virkaa. Työsuhteisia ovat. Virkoja ei nykyään mielellään perusteta, kun pitää päästä irtisanomaan helpolla.

        Ja ne rahanahneet virastotädit ja opettajat on tasan yhtä rahanahneita kuin muutkin työntekijät, ei sen ahneempia. Sitä paitsi ne maksaa veroa siinä kuin muutkin työntekijät. Niitä kiinnostaa oman työnsä laatu ihan saman verran kuin muitakin duunareita. On sitä sellaisiakin raksan kirvesmiehiä, joille on jokseenkin sama, pysyykö talo pystyssä vai ei, kunhan vain palkka tulee tilille.

        Jaa että tässä niinkuin noin vain voisi soluttautua sinne virkakoneistoon? Kerropa miten moinen temppu onnistuisi? Vieläpä siten, että edelleen kuuluisin siihen kuvittelemaasi työttömien "luokkaan"?

        Totta on että työttömiä on enemmän kuin väitetään ja että työttömiä sorretaan, mutta analyysi tilanteesta on kyllä ihan pepusta. Taitaa olla provoa koko juttu.


      • perusteella

        Ainakin toi Andiamia on muuta, kuin luotettava. Vaikka kuuluukin ko. liittoon....


      • pelle-hermanni
        perusteella kirjoitti:

        Ainakin toi Andiamia on muuta, kuin luotettava. Vaikka kuuluukin ko. liittoon....

        PALJON PASKOJA FIRMOJA MYÖS TUOLLA! SUURIN OSA EI NOUDATA MITÄÄN HELVETIN LAKEJA TMS.
        -AME, VARAMIES, BARONA, CAPITAL, STAFFPOINT, SIINÄ AINAKIN HUONOIMMAT FIRMAT! KUSETTAVAT NIIN ASIAKASYRITYKSIÄ KUIN TYÖNTEKIJÖITÄKIN!
        EN SUSITTELE KYLLÄ NÄITÄ KENELLEKÄÄN..
        VUOKRATYÖSSÄ TAI VÄLITTÄMISESSÄ EI YLEISESTI MITÄÄN PAHAA...


      • Bronan vuokratyöntekijä
        pelle-hermanni kirjoitti:

        PALJON PASKOJA FIRMOJA MYÖS TUOLLA! SUURIN OSA EI NOUDATA MITÄÄN HELVETIN LAKEJA TMS.
        -AME, VARAMIES, BARONA, CAPITAL, STAFFPOINT, SIINÄ AINAKIN HUONOIMMAT FIRMAT! KUSETTAVAT NIIN ASIAKASYRITYKSIÄ KUIN TYÖNTEKIJÖITÄKIN!
        EN SUSITTELE KYLLÄ NÄITÄ KENELLEKÄÄN..
        VUOKRATYÖSSÄ TAI VÄLITTÄMISESSÄ EI YLEISESTI MITÄÄN PAHAA...

        Ainakin barona on ollut minulle todella hyvä. Sain ensimmäisen tilin eilen ja se oli aivan asiallinen. Hyvin oli vähennetty verot, eläkkeet ja työttömyysvakuutusmaksut.
        Kun kävin (pakko) työpaikkalääkärin vastaanotolla, niin sekin selviää tosta palkkaerittelystä nimellä "sairausajan palkka", no' se menee sillä nimellä näköjään.


    • osa-aikainen
      • Anonyymi

        Mielestäni demarien rahat tulisi antaa vuokratyöläisille


    • Anonyymi

      Suosittelen kiertämään vuokrafirmat kaukaa ja menemään ilman välikäsiä töihin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      151
      6593
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      3948
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      45
      3146
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      132
      3034
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2816
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2216
    7. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      271
      1978
    8. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      41
      1938
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1918
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1766
    Aihe