Jumalan puolesta homojen kimppuun

Uskovaisten homovihaa pohtiessa mieleen nousee kysymys, miksi Jumala itse ei rankaise homoja. Luulisi, että hän kaikkivoipana pystyisi viestittelemään ja uhkailemaan tulijärvellään ilman, että tehtävä pitäisi langettaa kaiken maailman hihhuleille, jotka sitten ovat mielestään niin Jumalan asialla, että pitävät käytännössä itseäänkin jumalina.

Se, että ihminen kokee olevansa jumalan käsikassara ja saavansa käskytyksen toiminnalleen suoraan Jumalalta, on vaarallinen muutoinkin kuin homojen kannalta - olkoon jumalan nimi sitten mikä hyvänsä.
8310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

on uskisten lyömäase. Ne ovat sen verran raukkamaisia, etteivät myönnä, että itse vastustavat homoja, vaan piiloutuvat sen jumalansa selän taakse.

Vähän kuin pikkulapsi joka on jäännyt kiinni pahanteosta ja sanoo: "... mutku toi käski..."

raamattu on siitäkin kummallinen kirja, että jumala on kuvattu sellaisena, että hän teettää yleensä likaiset työt muilla.

Toisaalta maanjäristyksiä ja semmoisia joukkotuhoja hänen väitetään järjestelleen rangaistukseksi syntisestä elämästä, mutta yksittäisten kivitystuomioiden täytäntöönpano jätettiin ihmisille.

Äänestä
  • Aloittaja

    kaiken kukkaraksi niin epämääräisesti, että sen perusteella jokainen uskovainen pystyy muovaamaan hänestä millaisen kuvan tahansa: Jos joku haluaa, että hänen Jumalallaan on siivet tai tulinen kieli, sillekin löytyy Raamatusta vankat perusteet.

    Äänestä

Uskovainen hakee oikeutusta homofobialleen raamatusta. Sen varjosta kun on helppoa laukoa vaikka mitä koska jos joku vastaan sanoo, hän loukkaa uskovan uskontoa.

Äänestä

"Se, että ihminen kokee olevansa jumalan käsikassara ja saavansa käskytyksen toiminnalleen suoraan Jumalalta, on vaarallinen muutoinkin kuin homojen kannalta - olkoon jumalan nimi sitten mikä hyvänsä."

- On tosiaan kummallista, että porukka sanoo, että jumala käski ja panee täytäntöön rangaistukset täällä ja sitten tämän jumalolento hoitaa ne muut rangaistukset kuoleman jälkeen.

Ja tuollaiseen monet tosiaan uskovat!

Äänestä

Se on hienoa miten yhteneväisesti uskovaiset hyökkäävät homojen kimppuun. Siinä pyöritellään päätä raamattu kainalossa. Surkuhupaisinta mussutusta on tämä "homoudesta voi parantua"...
Voi stana, ihan kun se olisi joku sairaus. Uskovaiset ovat sen verran pököpäitä, että vaikka lääkärit, tuomarit, piispat sanoisivat mitä, mieli EI muutu. Mennään kimpassa raamatun taakse, siltä syljetään raivolla.
Sitten ihmetellään miksi uskovaisia ihmisiä pidetään VÄHÄN yksinkertaisina ja suvaitsemattomina. Hohhoijjaa.

Äänestä
  • kohtia kysellään ja heikko on tulos vielä. Yksi kohta lienee aika selkeä - miehet eivät saa maata miesten kanssa (lesboudesta ei sitten taas puhutakaan että se on ainakin toistaiseksi selkeästi sallittua). Tausta tosin voi jälleen olla vain se raamatun yleinen suvaitsemattomuus seksiä kohtaan, mutta sanamuoto siellä kuitenkin on tuo, ellei kyseessä ole taas käännöskukkanen.

    Samaan kastiin siinä niputetaan pilkkaaminen, mitä näemmä homofoobiset uskovaiset kuitenkin saavat tehdä? Ainakin homoseksuaalisuudesta puhuessaan hyvin äkkiä nimenomaan pilkkaamaan ryhtyvät. Vaikka sama raamatunkohta tuomitsee molemmat.

    Että en minä kyllä ainakaan vielä tiedä raamatusta yhtään kohtaa, joka millään tasolla oikeuttaisi sen järkyttävän vihan, katkeruuden ja pilkan, mitä uskovaiset homoseksuaalisuutta kohtaan syytävät... Päinvastoin, entistä tökerömmältä se vaikuttaa ja kauempana siitä uskonnollisuudesta, mitä muka edustavat.

    Äänestä

ainoa keino tuntea paremmuutta.

Äänestä

Jumalaa ei ole olemasssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7593888 kirjoitti:

Uskovaisten homovihaa pohtiessa mieleen nousee kysymys, miksi Jumala itse ei rankaise homoja. Luulisi, että hän kaikkivoipana pystyisi viestittelemään ja uhkailemaan tulijärvellään ilman, että tehtävä pitäisi langettaa kaiken maailman hihhuleille, jotka sitten ovat mielestään niin Jumalan asialla, että pitävät käytännössä itseäänkin jumalina.

Se, että ihminen kokee olevansa jumalan käsikassara ja saavansa käskytyksen toiminnalleen suoraan Jumalalta, on vaarallinen muutoinkin kuin homojen kannalta - olkoon jumalan nimi sitten mikä hyvänsä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu