Biisiehdotuksia otetaan vastaan!

Heippa vaan! Elikkäs, oon tässä jo viikon verran miettinyt minkä biisin voisin laulaa ens viikonlopun Idols karsinnoissa, enkä vieläkään ole keksiny mitään varteenotettavaa... ajattelin etten siinä mitään häviikkään jos kysäsen täältä, jos jollain vaikka sattuis olemaan joku loistava ehdotus, eli niitä vaan tulemaan ;D Joku suht laajaäänialainen slovari vois olla aika jeees. Ei kuitenkaan mikään itkuvirsiballadi. Kiitos jo valmiiksi niille jotka vaivautuu! Nyt on otettu kaikki keinot käyttöön :D
4320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

varmaan miettiä sellaista biisiä, mikä ei ole liian vaikea ja joka kuulostaa hyvältä ilman säestystä. Rock- ja hevibiisit kuulostaa yleensä oudoilta ilman säestystä, tosin joku "old school" rokkibiisi vois mennä, esim. jotain Bob Dylania.

Äänestä

en tiedä oletko mies vai nainen, mutta Jennifer Warnesin biisi Song of Bernadette on sinänsä yksinkertainen balladi, jossa voi laittaa äänensä soimaan, tehdä sävyjä, olla vahva ja herkkä samaan aikaan. Koelaulutilanteessa täytyy onnistua vakuuttaamaan kuulijat heti, tilanne saa helposti äänen kireeksi tai hennoksi. Song of Bernadettessa ei tarvitse puskea, riittää kun hengittää ja antaa äänen soida. Biisin Jennifer tehnyt yhdessä Leonard Cohenin kanssa, saattaa tuntua aiheensa puolesta hieman vanhanaikaiselta mutta ei ole ainakaan liian kulunut.

Tässä linkki tv-esiintymiseen, josta itse pidän kovasti. Jenniferistä voisi kaikki laulunpuskijat ottaa oppia.

http://www.youtube.com/watch?v=aZIFavgLd38

Äänestä
  • Alat vetää vaikka "jos en sua saa, mä tyydyn unelmaan, tuvassa kylmässä värjöttelen, jos vaikka sävel löytyisiiii", niin saat ainakin säälipisteitä! Ja sitten ne pyytää sua laulamaan jotain muuta, ihan oikeaa musiikkia.

    Äänestä

  • Tuomarinalku kirjoitti:

    Alat vetää vaikka "jos en sua saa, mä tyydyn unelmaan, tuvassa kylmässä värjöttelen, jos vaikka sävel löytyisiiii", niin saat ainakin säälipisteitä! Ja sitten ne pyytää sua laulamaan jotain muuta, ihan oikeaa musiikkia.

    millaisen kohtelun saa jos sattuu pääsemään kärkisijoille. Mutta tsemppiä. Paras jättää nää palstat lukematta jos alkaa mennä hyvin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhjä päää kirjoitti:

Heippa vaan! Elikkäs, oon tässä jo viikon verran miettinyt minkä biisin voisin laulaa ens viikonlopun Idols karsinnoissa, enkä vieläkään ole keksiny mitään varteenotettavaa... ajattelin etten siinä mitään häviikkään jos kysäsen täältä, jos jollain vaikka sattuis olemaan joku loistava ehdotus, eli niitä vaan tulemaan ;D Joku suht laajaäänialainen slovari vois olla aika jeees. Ei kuitenkaan mikään itkuvirsiballadi. Kiitos jo valmiiksi niille jotka vaivautuu! Nyt on otettu kaikki keinot käyttöön :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu