hemmetin köröttelijät

Mikä ihme näitä riisipussikuskeja vaivaa!!! Körötellään uusillakin riisipusseilla satasen alueella korkeintaan 80 km/h ja ihan keskiviivan tuntumassa!!! Hokekaa te vaan sitä "riisipussini on luotettava" -mantraanne, kun kiemurtelette ja köröttelette riisipussillanne!!!
81082
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Luulisi 20 km/h nopeuserolla pääsevän hitaammasta ohitse.

Äänestä

...heikot hermot sulla?

Äänestä

Näkeehän sen jo hevosvoimista, että Volkkarit ja Opelit ne siellä köröttelee tehokkaiden japsien riesana. Kaikki alle 110hv autot pitäisi kieltää lailla.

Äänestä
  • Onkos kiire mullan alle ?

    Äänestä

Enemmän jonoja aiheuttaa se toinen ja kolmas auto, koska he tyytyy köröttelee puskurissa kiinni eikä aikomustakaan ohitella hitaampia! Vaikeempi aina taempaa lähtee ohi ku edessä jo on monta autoa matelemassa.

Äänestä
  • Olen alkanut "harrastamaan" oppikirjan mukaisia ohituksi, mitkä eivät kyllä suomessa onnistu kunnolla. Edessä ajavat yleensä kokevat hätääntyneisyyttä ja polkevat kaasua minkä kerkeävät kun auto tuuppaa rinnalle. Mutta lakihan kieltää ylinopeudet ja yllättäen en pääsekkään ohitse =) No ei muutakuin takaisin auton taakse ja katsomaan jatkaakohan tyyppi nopeampaa vauhtia, jolloin voit seurailla rauhassa perässä. Usein edellä menevä auto alkaa jopa ajamaan ylinopeuksia häviten pikkuhiljaa näkyvistä (mikälie paniikki iskee taas). Tämä "harrastus"/lain mukaan toimiminen siis ei ole suositeltavaa jos takanasi on muita tielläliikkujia, silloin on parempi tehdä laillinen "laiton" ohitus, ettei synny totaalista tukkoa tielle.

    Äänestä

Joo, olen huomannut että 100:n alueella ajetaan 90 ja kun nopeusrajoitus tipahtaa 80:iin jatketaan samalla 90 km/h nopeudella. Johtuuko tämä niistä tasaisen nopeuden säätimistä. Kun ohitat satasen alueella jonkun tasapään niin eikös se ole 80 alueella jo perseessä kiinni.
Ajakaa nopeusrajoitusten mukaan ja työntäkää se tasanopeussäädin vaikka ...

Äänestä

Ai niin, kun istut turvaistuimessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljon ajava kirjoitti:

Mikä ihme näitä riisipussikuskeja vaivaa!!! Körötellään uusillakin riisipusseilla satasen alueella korkeintaan 80 km/h ja ihan keskiviivan tuntumassa!!! Hokekaa te vaan sitä "riisipussini on luotettava" -mantraanne, kun kiemurtelette ja köröttelette riisipussillanne!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu