Olen nyt syönyt Mercilon e-pillereitä n 5viikon ajan ja nyt olen parin viikon ajan ollut poikkeuksellisen väsyny ja mielialavaihtelujakin on ilmennyt. Lisäksi minulla päässä paineen tuntua,lähinnä otsalla ja ohimoilla, voiko tämä liittyä pillereihin? Onko kenelläkään ollut samanlaisia oireita?? Vähän väliä myös on erilaisia nipistelyoireita päässä, ja alavatsallakin. Olisko minun aihetta ottaa omaan gynekologiin yhteyttä ja vaihtaa pillerit toisen merkkisiin? Aiemmin käytin Dianenova yhdistelmäpillereitä mutta niistäkin minulle tuli päänsärky kohtausia usein. kertokaahan ASIALLISIA kommentteja kyseisistä e-pillereistä(Mercilon) ja myös minkä nimiset pilleri olisivat hyvä vaihtehto näille??
Vastauksista kiitollinen!
Vastauksista kiitollinen!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aluksi mullakin oli päänsärkyä ja huimaustakin, mutta ne katoaa ajan myötä. Sen sijaan mitään pillereistä johtuvaa mielialanvaihteluja ja väsymystä mulla ei oo ollu missään vaiheessa.
Mäkin käytän Mercilonia, oon käyttäny jo jotain kuus vuotta. Aina suurin piirtein viis päivää ennen levyn loppumista tuntuu alavatsassa outoa kipua, ihan kuin menkat ois just alkamassa. Se on siis sellasta kouristelua, kuin menkkakipuja. Kuitenkin ne alkaa vasta seitsemän päivän päästä, kuten kuuluukin.
Kysyin tuota lääkäriltäkin viimesen gynekäynnin yhteydessä. Hän arveli, että syynä vois olla pillerien hormonimäärän vaihtelu. Ongelma on siinä, että jokainen pillerihän Mercilon-levyssä sisältää saman verran hormoneita. Eli ei ratkennu toi vielkään.
Lääkäri ei myöskään suositellu merkin vaihtamista, koska noi mun kivut ei oo häiritsevän voimakkaita. Toisista pillereistähän voi saada omalla kohdalla ikävämpiä sivuvaikutuksia.
alotin mercilonit joku aika sit (just eilen loppu 2. laatta). ja tosiaan ekassa laatassa olin ihan paniikissa kun 13. pilleripvä oli ensin ovulaatiomainen kipu ja sen jälkee nippaili laatan loppuun asti. pelkäsin jo et munasolu päässy irtoomaan ja kiinnittyy siellä. onneks ei!
nyt täs toises laatassa ja samoin alko nippailu puolen välin tienoilla, ei tosin niin vahvana kun viimeks.
sit toinen oire mulla, ni seksihalut on selkeesti vähentyneet pillereiden myötä, muilla ollu tätä merciloneilla? tosin taitaa olla universaali ongelma kaikil merkeil, mut ois kiva jos olis joku pillerimerkki joka ei veis halua. yasmineita käyttän joskus ja niis oli sama kyl.
mulla on kanssa samansuuntaisia oireita, aika alussa on nämä pillerit myös... Tuo lievä paineen tuntu otsan seutuvilla ja tuntuu todellakin kuin katselisi maailmaa jonkun harson läpi. En ole ollut enää sama itseni näiden pillereiden aloituksen jälkeen. Alavatsassa pistelevää kipua toisinaan ja huonohko olo muutenkin. Täytyy tässä sinnitellä vielä, mutten halua kyllä lopun elämäni jatkaa tällaisessa "pöhnässä" elämistä... inhottavaa!
osaisitteko sanoa, vaikuttaako pillereiden hormonit jotenkin lihasvoimaan tai -kasvuun alentavasti???
Täälläkin on kovasti kaiken maailman oireita tullu. Meliane pillereitten kanssa tuli kovasti itkeskeltyä, Mercilone vei seksihalut ja yasmin toi selluliitin... Lääkäri sano mulle että siitä ei oo mitään haittaa vaikka niitä vaihtelis kuinka paljo hyvänsä (periaatteessa ainaki) eli jos jotain ongelmia tuntuu olevan nii eiköhän se kannata vaan mennä vaihtamaan pilsut.